Acıbadem adından da anlaşılacağı gibi acımsı bir yapıya sahiptir ve bu sebeple de kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Fazla tüketilmediğinde ve ölçüsü kaçırılmadın da faydaları bulunur. Aynı zamanda acı badem yağı da mevcuttur ve bu da birçok rahatsızlıklara; özellikle de ciltte meydana gelen problemleri çok iyi gelir. Genelde acı bademin yağı tercih edilir. Acı Bademin Faydaları Nelerdir? Fayda görebilmek için düzenli aralıklar ile kullanımına devam edilmeli ve kullanırken de ölçüsü kaçırılmamalıdır. Kullanımı doğru bir şekilde gerçekleştirilir ise inanılmaz faydalarını ortaya kısa zaman içerisinde çıkarır.

Acıbadem Nedir?

Badem ülkemizde sürekli olarak tüketilen bir kuruyemiş türüdür.  Özellikle akşam çayın yanında  tercih edilir ve birçok tatlı yapımında kullanılır. Bademin 2 çeşidi vardır. Bunlar tatlı badem ve acıbademdir. Acıbadem adından da belli olduğu gibi lezzeti acımsıdır.  Bu sebeple de tatlı badem e göre çok etkilidir ve fazla tüketildiğinde yan etkilerin ortaya çıkarır. Genel olarak acıbadem’in yağından faydalanılır ve birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Acı badem yağı vücut ,saç ve cilt için kullanılan etkili bir yağ türüdür .

Acı Badem Neye İyi Gelir?

Badem genelde atıştırmalık olarak tercih edilir. Fakat bademin 2 çeşidi vardır. Bunlardan birisi tatlı diğeri ise acıdır. Acıbadem tüketirken dikkatli olunması gerekir. Çünkü tadı acıdır ve aşırı tüketildiği zaman zehirlenmelere bile sebep olabilir. Bilinçli bir kullanımda birçok probleme şifa olur. Özellikle akciğerlerde meydana gelen hastalıklara şifa olduğu bilinir. Göğüs ve dalakta meydana gelen ağrıları kısa zaman içerisinde geçirir. Karaciğer sağlığını korur ve karaciğerlerde tıkanma mevcut ise bu tıkanmayı açar. Böbrek sağlığını korur ve böbreklerde rahatsızlık meydana gelmesini önler. Vücutta bulunan kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Öksürük; özellikle kış mevsiminde sık karşılaşılan bir durumdur. Acıbadem kısa zaman içerisinde öksürüğün yok olmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde kilo almaya bağlı olarak vücutta çatlaklar meydana gelir. Düzenli kullanım sonucunda acıbadem yağı vücutta bulunan çatlakları giderir.

 Acı Bademin Faydaları Nelerdir?

Acıbadem uzun senelerdir bilinen bir besindir ve birçok probleme faydalıdır. Acıbadem’den yağ elde edilir ve genelde bu yağ kullanılır. İşte acıbadem’in veya acı badem yağının faydaları aşağıdaki gibidir

 • Akciğerlerde iltihap enfeksiyon bulunuyor ise acıbadem tüketildiğinde akciğerler temizlenir ve eski sağlığına kısa zamanda kavuşur.
 • Göğüste meydana gelen   ağrılara şifa olur.
 • Öksürüğün kısa zamanda kesilmesini sağlar ve boğazın yumuşamasına yardımcı olur.
 • İdrar yollarında rahatsızlık mevcut ise düzenli tüketim sonucunda idrar yollarında meydana gelen rahatsızlığı giderir ve idrar yollarını rahatlatır.
 • Cilt sağlığına çok iyi gelir ve cilt temizleyerek gözeneklerden arındırır.
 • Dengesiz olan kan şekerini kısa zaman içerisinde dengeleyici özelliği mevcuttur.
 • Stres birçok rahatsızlığa sebep olur ve  acıbadem ise sakinleştirici bir özelliği olduğu için stresi yok ederek kişiye sakinleştirilir.
 • Cilt bakımı için kullanılır ve cildin renk tonunun eşitlenmesine yardımcı olur.
 • Bağırsaklarda kurt bulunuyor ise düzenli kullanım sonucunda bağırsaklarda meydana gelen kurt kısa zamanda yok olur.
 • Bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
 • Halsizlik ve yorgunluğa çok iyi gelir.
 • Güneş yanıkları için kullanılır.

Acı Badem Günde Kaç Tane Yenmeli?

Acıbadem etkili bir besin olduğu için gün içerisinde çok fazla tüketmek sakıncalıdır. Ölçüsü iyi ayarlandığı zaman inanılmaz şifaları bulunur ve mutlaka ölçüsünü kaçırmadan vücuda alınması gerekir. Acıbadem günde 2-3 tane tüketilmelidir. Acı badem yağı tercih edilecek ise o zaman da bir çay kaşığı tüketimi yapılmalıdır.

Acıbadem Zehir midir?

Acıbadem içerisinde siyanür bulundurduğu için aşırı tüketimi sonucunda zehirli olmaktadır. Bu nedenden dolayı tüketirken dikkatli olunması gerekir.

Acıbadem Yenilir mi?

Acıbadem’in zehirli olduğu söylenir ve bu sebeple de insanlar tüketililip tüketilmeyeceğini  merak ederler. Acıbadem’de siyanidirik asit  glikozit oranı tatlıbadem’e göre çok yüksektir. Bu sebeple fazla tüketmek bağırsaklarda rahatsızlık oluşmasına sebep olabilir ve hatta zehirlenmelere bile sebep olur. Bu sebepten dolayı tüketilecek zaman az miktarda yenilmelidir.

Acı Badem Yağının Faydaları

Acı badem yağı genel olarak cilt problemleri için kullanılır. Cilde çok iyi geldi ve ciltte bulunan rahatsızlıkları geçirdiği uzun senelerdir bilinir. Cildin erken yaşlanmasını engeler ve cildi gençleştirici özelliği bulunur. Bu yağın içerisinde amigdalin şeker ve protein bol miktarda vardır. Bu sebeple de özellikle kuru yapıya sahip cildi olanlar tarafından kullanıldığında cildin nemlenmesine yardımcı olur. Kirpik ve kaşlar için çok etkilidir. Her gün düzenli bir şekilde kirpik ve kaşlara uygulandığında kısa zaman içerisinde gürleşme ve uzama göreceksiniz. Çünkü kıl köklerini güçlendirir ve dökülen bölgelerden yeniden kirpik ve kaş çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçlarda meydana gelen dökülmeyi de durdurarak saçların tekrardan çıkmasına yardımcı olur. Kepek problemine karşı da çok etkilidir ve kepeği kısa zaman içerisinde giderir. Kalın ve sert yapıya sahip saç tellerinin yumuşamasına yardımcı olur. Ciltte bulunan ölü hücreleri ciltten arındırır ve cildin tazelenmesini sağlar. İlk kullanımda hemen etkisini göstermez ancak düzenli bir şekilde kullanıldığında etki sağlar. Cilde uygulanan aldığı zaman sık kullanılmamalı ve aynı zamanda çok fazla bekletilmelidir. Çünkü kıl köklerini güçlendireceği için yüzde tüylenmeye sebebiyet verebilir.

Acı Badem Yağı  Haftada Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Acı badem yağı haftada cilt için 2 defa kullanılması yeterlidir. Aynı zamanda kullanıldığı zaman yarım saat cildi bekletmek ciltte tüylenme meydana gelmesine önler. Kaş, kirpik ve saç için kullanılacak ise haftada 2-3 defa uygulan almalıdır. Saçlara sürüldükten sonra saçlarda bir iki saat kadar bekletilmelidir. Kaş ve kirpik için ise gece yatmadan evvel sürülmeli ve sabaha kadar bekletilmelidir. Saçları çok seyrek olan kişiler bu uygulamayı her gün gece yatmadan evvel yapabilirler.

Acı Bademin Zararları

Acıbadem  bir iki tane tüketildiğinde zararları olmayan bir besindir ancak fazla tüketilmesi sonucunda zehirlenmelere bile sebebiyet verebilir. Çünkü içerisinde sağlığa zararları olan zehirleyici bir madde diye adlandırılan siyanür bulunur. Tüketimi yapılırken dikkatli olunması gerekir. Acı badem yağının ise ciltte tüylenmeye sebebiyet vereceği için çok bekletilmemesi ve sık yapılmaması gerekir.

Referanslar: 1- Health Benefits of Almonds, 2- Health Benefits of Almond Milk, 3- Almond Oil Beauty Benefits
( Toplam 3.923 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )