Argan yağı özellikle son dönemlerde kullanılmaya başlanmış olan ve birçok kişinin ilgisini çekmeyi başaran bir yağ türüdür.  Argan yağının faydaları nelerdir?Genel olarak saç, kaş ve kirpik bakımı için kullanılmaktadır. Aynı zamanda ciltte meydana gelen problemlere de iyi gelmektedir. Saçlarda dökülme meydana geliyor ise saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlar ve dökülmeyi engelleyerek dökülen bölgelerden yeni saç çıkmasına sebep olur.  Kirpik ve kaş çıkmasını sağlar. Kirpiklerin olduğundan daha uzun görünmesine yardımcı olur. Ciltte kırışıklık oluşmuş ise; bu kırışıklıkları yok eder. İyi geldiğini görmek için mutlaka haftada en az 2-3 defa kullanılmalıdır.

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı; argania spinosa ağacından soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen bir yağ türüdür.  İçeriği tamamen doğaldır ve birçok cilt, saç bakım ürünlerinde kullanılır. İçinde bol oranda; c vitamini, e vitamini, a vitamini, omega-6 ve linoleik asit bulunur. Vitamin ve mineral  yoğun bir şekilde bulunduğu için düzenli kullanım sonucunda kısa zamanda etki eder.

Argan Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Argan yağının günlük olarak kullanımı birçok rahatsızlığa şifa olur.  Hem cilde hem saça hem de vücuda yararları bulunur ve iyileştirici görevi vardır. Sadece tekli doymamış yağ mevcut olduğu için kalp sağlığını destekler ve kalp hastalıklarına yakalanmayı engeller. Aynı zamanda düzenli aralıklar ile tüketildiğinde kolesterolün seviyesini normal düzeye getirir. Bunun için de kolesterolü yüksek olan kişiler tarafından tüketilmesi gerektiği söylenmektedir. İnsülin üretimine engel olur ve bu sebeple de kan şekerinin normal düzeyde kalmasına yardımcı olur. Kanser hastalığına çok iyi gelir ve vücutta bulunan kanserli hücreler ile savaşır. Cilt hastalıklarına çok iyi gelir ve ciltte bulunan rahatsızlıkları tedavi eder. Sindirim sistemi rahatsızlığı bulunan kişiler için de çok şifalıdır ve sindirim sisteminde bulunan hastalıkları giderir. Bu rahatsızlıkları kısa zamanda çözmek için düzenli bir şekilde argan yağı kullanılmalıdır

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan yağı günümüzde çok fazla tüketilen ve kullanılan bir yağ olmuştur. Çünkü her derde deva olduğu bilinir. Vücut sağlığından tutunda saç sağlığına kadar yararlıdır. İşte argan yağının faydaları ise şunlardır

 • Argan yağı saçta herhangi bir sebebe bağlı olarak meydana gelen dökülmeleri keser ve dökülen bölgelerden yeniden saç çıkmasına yardımcı olur.
 • Saç diplerinde sürekli yıkamaya bağlı olarak veya yağlanmaya bağlı olarak yaralar çıkar. Argan yağı düzenli olarak kullanıldığında saç diplerinde bulunan yaraları iyileştirir.
 • Kepeğe çok etkilidir ve saç diplerinde oluşan ve bir türlü geçmek bilmeyen kepeği kısa zaman içerisinde yok eder.
 • Kullanılan saç maşası düzleştiricisi ve fön gibi etkenlere bağlı olarak saçta kırıklar oluşur. Argan yağı düzenli bir şekilde kullanıldığında saçta meydana gelen kırıkları giderir.
 • Argan yağı vücutta bulunan hücreleri yeniler ve bu sebeple de genç yaşta  yaşlanmaya engel olur. Özellikle de ciltte yaşlılık belirtileri var ise bunları azaltır ve kırışıklıkları yok eder.
 • Cildin olduğundan parlak güzel ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Ciltte kötü bir görüntü oluşturan sivilceleri kaybeder ve sivilce izlerinden eser bırakmaz.
 • Çabuk kırılan tırnaklar için kullanıldığında tırnağın yapısına kuvvetlendir.
 • Damarlarda oluşabilecek rahatsızlıkları önler ve aynı zamanda kalp sağlığını korur.
 • Yüksek tansiyona çok iyi geldiği ve kısa zamanda tansiyonu düşürdüğü ispatlanmıştır.
 • Kolesterolün yüksek olması birçok rahatsızlığı ortaya çıkarır. Argan yağı ise kolesterolü yüksek olan kişiler tarafından tüketildiğinde kolesterolü normal seviyeye gelmesini sağlar.
 • Hamile kişiler vücutlarının çatlamaması için argan yağı kullandıklarında ciltlerinde çatlama meydana gelmez.
 • Dudaklarda meydana gelen çatlakları iyileştirir ve aynı zamanda dudakların daha güzel görünmesini sağlar.
 • Argan yağının içerisinde C vitamini bulunur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağı sadece vücut ve cilt için kullanılan bir yağ değildir. Özellikle saçlarda bulunan kepek problemini yok eder.  Saçların olabildiğince parlak görünmesine yardımcı olur.  Saçlarda boya mevcut ise; boyanın daha fazla saçta kalmasını sağlar. Saç diplerine çok iyi gelir ve saç diplerinde bulunan köklerin güçlenmesini sağlar. Kısa ve uzamayan saçları bulunan kişiler tarafından kullanıldığında; saçların daha kısa zaman içinde uzamasını sağlar ve ayda saç 5-6 cm kadar uzayabilir. Hava şartlarına, saç, maşa ve fön gibi cihazlara bağlı olarak saçların uç kısmında kırıklık oluşur.  Argan yağı saçta meydana gelen kırıkların onarılmasını sağlar. Kuru bir yapıya sahip olan saçları olan kişiler tarafından düzenli kullanıldığında saçların nemlenmesine yardımcı olur.

Argan Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Argan yağı saç dibi ve saç uçlarına sürülür. Daha sonra 5 dakika kadar saç diplerine ve saç uçlarına masaj yapılır. Daha sonra saçlar streç ile sarılır ve 1 saat kadar bekletilir.  Son olarak saçlar şampuanlanır ve daha sonra ise iyice durulanır.  

Argan Yağı Saç İçin Kaç Günde Bir Kullanılır?

Argan yağının faydalarını görmek için saça haftada 2-3- defa kullanılmalıdır. 1 saat kadar mutlaka saçta bekletilmeli ve daha sonra durulanmalıdır. Aynı zamanda saç kremi ve şampuanın içerisine de 7-8 damla kadar katılabilir.

Argan Yağının Yüze Faydaları

Argan yağı cilt problemlerine de iyi gelen ve kısa zamanda ciltte bulunan hastalıkları tedavi eden bir yağ türüdür. Halk arasında özellikle sivilceleri olan kişiler tarafından kullanılır. Sivilceler kısa zamanda söner ve cilt pürüzsüz bir yapıya sahip olur. Kırışıklık mevcut ise; kırışıklıklar olduğundan daha az görünür ve düzenli kullanımda kırışıklıkları da kaybeder.

Argan Yağı Yüzde Ne Kadar Bekletilmeli?

Argan yağı yüzde gece sürüldüğünde sabaha kadar bekletilmelidir. Gündüz sürmek isteyen kişilerde en az 2-3 saat cildinde bekletmelidir.

Argan Yağı Yüze Kaç Günde Bir Uygulanmalı?

Argan yağı haftada 1-2 defa cilde uygulanmalıdır. Özellikle gece yatmadan evvel sürülmeli ve tekrardan uzun bir süre durulanmamalıdır. Haftada en fazla 2 defa kullanılmalıdır. Aksi halde ciltte tüylenme oluşmasını sağlayabilir.

Argan Yağı Kirpik Uzatır mı?

Argan yağının içerisinde bulunan vitaminler kaş ve kirpiklerin beslenmesini sağlar. Kirpikler düzenli kullanıldığında uzar ve neredeyse iki katına ulaşır.  Bunun için her gece 1 defa kirpiklere doğru bir şekilde sürülmelidir. Kulak pamuğu veya eski rimel kutulusunun içersine argan yağı koyarak kullanılabilir.

Argan Yağı Kaş Dökülmesini Giderir mi?

 Argan yağı; kaşta dökülme meydana geliyor ise; dökülmeyi durdurur ve kaşta boşluk var ise boşluk alanların dolmasını sağlar.

Argan Yağı Nerede Satılır?

Argan yağı; büyük marketlerde, aktarlarda ve çeşitli internet sitelerinde satışa sunulmaktadır. Genel olarak aktarlardan temin edilir ve her aktarda mutlaka bulunur.

Argan Yağı Fiyatı

Argan yağının farklı miktarları vardır ve miktara göre de fiyatı farklı olabilmektedir. Aynı zamanda markası da fiyatı doğrudan etkiler. 100 ml olan bir argan yağının fiyatı 80-100 TL arasında değişiklik gösterir.

Argan Yağı Zararları

Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda argan yağının zararı tespit edilmemiştir. Ancak çok aşırı kullanılır ise yan etkilerini kısa zamanda gösterebilir. Yapılması gereken normal bir şekilde kullanmak ve aşırıya kaçmamaktır. Yüze çok fazla sürüldüğünde tüy köklerini kuvvetlendirdiği için; yüzde tüylenme sorununa sebebiyet verebilir. Yüz için haftada 1 defa kullanılması sonucunda böyle bir problem ile karşılaşılmaz.

Kaynaklar ve Referanslar:

1-  Argania Spinosa  2- Argan Oil

( Toplam 75 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )