Arı poleni; sağlık açısından faydaları olan ve çok sık tercih edilen bir besindir.  Eski tarihlerden bu yana insanlar tarafından tüketilmektedir.  İçerisinde 27 tane madensel tuz ve aynı zamanda 22 tane aminoasit bulunur. Aynı zamanda arı poleninin içerisinde bol oranda p vitamini, h vitamini, e vitamini, d vitamini, c vitamini, b vitamini ve a vitamini yer alır. Polen ile alakalı gerçekleştirilen açıklamalara göre;  düzenli tüketimde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve aynı zamanda tüketenlere enerji verir.  Vücudun dirençli olmasına sebep olur.  Sindirim sistemi problemlerini giderir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği içinde hastalıklara yakalanma oranını düşürür.

Arı Poleni Nedir?

Arı poleni; arılardan elde edilen bir besindir. Arılar çiçeğe konduklarında, erkek ve dişi arı çiftleşme meydana getirdiklerinde arı poleni oluşur ve bu da sağlık açısından inanılmaz faydalıdır. Arı polenlerinin en ufağı 50mm en büyüğü ise 100 mmdir. Polen tanelerinin içerisinde sıkıştırılmış polen tozu bulunmaktadır. Arı polenlerinin renkleri çok farklıdır. Genel olarak sarı, turuncu, siyah, mor ve kırmızı renkleri bulunur. Besin değeri açısından zengin olan bu besin düzenli bir şekilde tüketilir ise vücuttaki değişim kısa süre içerisinde fark edilir

Arı Poleninin Faydaları

Arı poleni hem ülkemizde hem de başka ülkelerde; genellikle alternatif tıp tedavisinde kullanılmaktadır. Arı poleninin geçmişi 2500 sene öncesine dayanır ve o senelerde polenin faydaları ispatlanmıştır. Hiçbir eksiği bulunmayan bu besin; düzenli kullanım sonucunda fayda gösterir. Arı poleninin faydaları aşağıdaki gibidir

 • Arı poleninin içerisinde antienflamatuar bulunur ve bu özelliği sayesinde ise vücutta bulunan ağrıların giderilmesine yardımcı olarak ağrıları kısa zaman içinde hafifletir. Bu nedenle sürekli vücudunda ağrı hisseden kişilerin düzenli oranda arı poleni tüketmesi tavsiye edilir
 • Vücutta bulunan enfeksiyon ve iltihapları giderici özelliği vardır. Özellikle alerjisi bulunan kişilerde çok etkili olduğu ispatlanmıştır. Alerjiyi kısa zamanda tedavi eder
 • İçerisinde bol oranda C vitamini mevcut olduğu için, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur
 • Kabızlık, ishal gibi sindirim sistemi problemi olan kişilerde çok etkilidir ve bu rahatsızlıkları giderir
 • Alkol zehirlenmesi tedavisinde kullanılır
 • Gastro intestinal problemine iyi gelir
 • Yüksek kolesterolü olan kişiler; tükettiği zaman kolesterol normale döner.
 • Kemik sağlığına iyi geldiği bilinir ve vücutta bulunan fosfat miktarını artırır. Kemik erimesi ihtimalini önler
 • Karaciğerlerde hasar oluşmasını önler ve karaciğer sağlığını koruyucu özelliği bulunur
 • Sürekli olarak halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, rahatsızlık şikâyeti olanlar tükettiği zaman; bu problemler kısa süre içerisinde çözülür. Arı poleni hayat kalitesini yüksek  seviyeye çıkarır
 • Cilt sağlığına iyi gelir ve cildin olduğundan daha canlı parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar
 • Damar hastalıklarını önler ve kalp sağlığını koruyarak kan dolaşımının düzenli bir şekilde meydana gelmesini sağlar
 • Akciğerlerde sorun mevcut  ise akciğerlerin temizlenmesini sağlar ve aynı zamanda üst solunum yollarında meydana gelen problemleri giderir.
 • Kan şekerini dengeleyici özelliği bulunur.
 • Kansızlık sorunu olan kişiler tükettiğinde; kansızlık sorunu kısa zaman içerisinde tedavi edilmiş olur.
 • Emziren anneler tarafından tercih edilir ise anne sütünü ve aynı zamanda anne sütünün kalitesini yükseltir.
 • Unutkanlık, dalgınlık sorunu olan kişiler için tavsiye edilir. Hafızayı kuvvetlendirici etkisi bulunur

 

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı poleni insanların isteğine göre farklı çeşitlerde tüketilebilir. Genel olarak tek başına tüketmek tercih edilir.  Fakat arı poleni tüketmek isteyen kişiler için aşağıdaki seçeneklerde arı polenini tüketmek için kullanılabilir.

 • Bir bardak sütün içerisine bir çay kaşığı polen katıp, süt ile beraber polen tüketilebilir
 • Bir kâse yoğurdun içerisine yine bir çay kaşığı olacak şekilde polen katılarak tüketilebilir
 • Bir bardak meyve suyunun içerisine bir çay kaşığı polen eklenip içilebilir

Arı Poleninin İçerisinde Neler Bulunur?

Arı poleni şifa bulmak isteyen kişiler tarafından tüketilen bir besindir. İçerisinde birçok sayıda vitamin ve aynı zamanda mineral bulunmaktadır. Arı poleninin içerisinde; p vitamini, h vitamini, e vitamini, d  vitamini, c vitamini, B12 vitamini, B9 vitamini, b8 vitamini, B 7  vitamini, B6 vitamini, B5 vitamini, B4 vitamini, B3 vitamini, B2  vitamini, B1 vitamini, a vitamini, fosfor, manganez, bakır, demir, çinko, magnezyum, potasyum ve folik asit bulunur.

Arı Poleninin Yan Etkileri

Arı poleni normal oranlar ile tüketildiğinde herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Fakat bünyesi zayıf olan ve alerjiye yatkın olan kişiler tarafından tüketimi yapılır ise vücudunda dökülmeler, kaşıntı, nefes darlığı, şişme, halsizlik gibi sorunlar meydana gelebilir. Böyle bir yan etki ile karşılaşıldığı zaman arı poleni tüketimine ara vermeli ve hemen bir hekime başvurulması gerekir.

Arı Poleninin Ömrü Ne Kadardır? 

Arı poleni genel olarak buzdolabında veya oda sıcaklığında saklanır. Daha fazla zaman muhafaza etmek isteniyor ise mutlaka buzdolabı tercih edilmelidir. Çünkü oda sıcaklığında belli bir müddet sonra çürümeye başlar. Arı poleni oda sıcaklığında 6 ay muhafaza edilir iken buzdolabında 2 sene kadar saklanıp tüketilebilir. 2 senenin ardından içerisinde bulunan vitaminler artık faydasını göstermeyecektir.

Çocuklar Arı Poleninin Nasıl Tüketmelidir?

Polen Çok etkili bir besindir Bu sebeple de ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle çocuklar ölçüsünü kaçırmamaya Özen göstermelidir. Arı poleni çocuklar tarafından yarım çay kaşığı tüketilmesi uygundur. Çocuklar için bir su bardağı sütün içerisine yarım çay kaşığı veya bir kâse yoğurdun içerisine yarım çay kaşığı polen eklenerek tüketilebilir.

Günde Ne Kadar Arı Poleni Tüketilmelidir?

Arı poleninin yararını görmek için mutlaka günlük aksatılmadan düzenli bir şekilde vücuda alınması gerekir.  Bu nedenden dolayı da  Yetişkin bir insan günde bir çay kaşığı polen tüketimini gerçekleştirmelidir.

Kimler Arı Poleni Kullanmamalıdır?

Polen faydaları olan bir besin olduğu kadar bazı kişilere Zararları da olabilir. Bu nedenle alerjisi bulunan, hassas bir yapıya sahip olan kişiler tarafından tüketilmemesi tavsiye edilir.

( Toplam 128 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )