Badem nedir? Badem besin değeri yönünden çok zengindir ve bu sebepten dolayı da sağlık açısından mükemmel faydaları vardır. İki çeşit badem vardır ve ülkemiz de iki çeşidi de çok fazla tüketilmektedir. Özellikle kansere karşı koruyucu bir özelliği mevcuttur.  Kalpte sorun oluşmasına engel olur, kansızlığa iyi gelir ve kan depolarını doldurur. Besin değeri çok fazla olduğu için düzenli tüketim son derece önemlidir.  Günde 8-10 tane tüketilmesi uygundur.

Badem Nedir?

Badem;  gülgiller familyasından olan bir ağacın meyvesidir ve pek çok ülkede tüketimi gerçekleştirilir.  Orta doğuya özgü olan bir ağaç türüdür. Genel olarak ise Akdeniz bölgesinde bulunur.  Beyaz ve aynı zamanda pembe renkli çiçekleri mevcuttur. 2 çeşit bademleri bulunur ve çok yararları olduğu bilinir.

Badem Neye İyi Gelir?

Badem günümüzde genelde diyet yapmak isteyen kişiler ve kilo problemi olan bireyler tarafından oldukça sık tüketilir. Bunun sebebi ise bademin tok tutması ve aynı zamanda metabolizmayı çalıştırıp zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Gün içerisinde kahvaltıda veya kahvaltıdan önce tüketilen badem; kişinin daha uzun süre tok kalmasını sağlar ve aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır. Kullananların kilo verimine yardımcı olur. Cilt sağlığına çok iyi gelerek, cildi koruyucu özelliği bulunur. Kalp hastalıklarına yakalanma oranı badem sebebiyle düşer. Kan şekerini normal düzeye getirir. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi bulunduğu için bağırsakları çalıştırır ve kabızlık şikâyetini giderir. Damarlarda sertleşme birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir ve badem damarda sertlik meydana gelmesini engeller. Kemik sağlığına çok iyi gelir ve kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Bademin Faydaları

Badem genelde çayın yanına kuruyemiş olarak tüketilen bir besindir.  İnanılmaz çok faydaları vardır. İşte bademin faydası aşağıdaki gibidir

 • Badem birçok kanser türüne etkilidir ve kansere yakalanmayı önler.
 • İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle sakinleştirir ve stres depresyon gibi durumları ortadan kaldırır.
 • Kabızlık herkesin karşılaştığı bir sorundur ve badem bağırsakları çalıştırarak kabızlığı sonlandırır.
 • Kolesterol günümüzün hastalıklarından bir tanesidir. Kolesterol yükselince vücutta olumsuz etkiler meydana gelebilir. Badem yüksek kolesterolü kısa zamanda normal düzeye getirir.
 • Beyin sağlığı badem sayesinde gelişir. Düzenli bir şekilde badem tüketen kişilerin ileride alzaymıra yakalanma oranı düşüktür. Bu konu hakkında araştırmalar yapılmış ve ispatlanmıştır.
 • Şifa deposu olan badem; kemik sağlığını korur ve vücutta bulunan kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Diş çürüklerini engeller ve kemiklerde erime meydana gelmesini önler.
 • Bademin içerisinde doymamış yağlara rastlanır ve aynı zamanda potasyum ve protein bol miktarda bulunur. Bu nedenle de düzenli bir şekilde tüketilen badem; kalp sağlığını korur ve kalpte herhangi bir rahatsızlık oluşmasını engeller.
 • İnsan hayatı için bağışıklık sisteminin güçlü olması önemlidir. Bağışıklık sistemi düşer ise vücutta çeşitli hastalıklar meydana gelir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için gerekli birçok madde bademde bulunur ve düzenli tüketim sonucunda bağışıklık sistemi kuvvetlenir.
 • Ağız yolu ile tüketilen badem cilt sağlığını korur ve ayrıca badem yağı da ciltte meydana gelen sorunları ortadan kaldırır. Badem yağı ile birçok cilt ürünlerine rastlamak mümkündür.
 • Bademin içerisinde bol miktarda potasyum yer alır. Bu nedenden dolayı da badem kan basıncını dengeye sokar.
 • Bademin içerisinde riboflavin, bakır ve manganez bulunur. Bu maddelerde vücuda enerji verir ve vücutta bulunan yorgunluk halsizlik sorunlarını çözer.
 • Bademin içerisinde çok fazla diyet lifi yer alır ve bu sebepten dolayı da kolan kanserine engelleyici özelliği bulunur.
 • Hamilelik döneminde tüketildiğinde folik asit görevi görür ve anne ve bebeğin sağlığını korur. Hamilelik döneminde 8-10 adet düzenli bir şekilde badem vücuda alınmalıdır.
 • Badem yemeklerden önce veya kahvaltıda tüketildiğinde bireylerin daha hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur ve aynı zamanda uzun süre tok tutar. Vücutta zararlı olan toksinler var ise badem bu toksinleri vücuttan atar.
 • Aç karına tüketilen badem sindirim sisteminde bulunan bütün sorunları giderir ve bağırsakları çalıştırarak kabızlığı ortadan kaldırır.

Badem Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Badem tüketimi çok önemlidir. Fakat baden tüketirken dikkat edilecek birkaç husus vardır. Bademi hiçbir zaman tüketmemek vücut için olumsuz etkiler meydana getirir. Fakat badem tüketirken aşırıya kaçmak da bir o kadar zararlıdır. Gün içerisinde en fazla 10 tane badem tüketiminin yapılması gerekir.

Badem Nasıl Yenilir?

 Badem direkt olarak tüketilen bir besindir. Fakat bireylerin isteği üzerine tatlıların, yemeklerin içerisine lezzet katması amacı ile de eklenerek yenilebilir

Badem Kilo Aldırır mı?

Badem aşırı bir şekilde tüketilir ise kilo alımına meydana getirebilir. Ancak gün içerisinde tüketilen 8-10 adet badem kilo aldırmak yerine kişileri tok tutarak ve metabolizmayı çalıştırarak zayıflamaya yardımcı olacaktır. Zayıflamak için bireylerin kahvaltıdan evvel ya da kahvaltıda badem tüketmesi gerekir. Bireyler badem tükettikleri zaman iştah kapanır ve daha az yemek yerler. Aynı zamanda badem uzun süre tok tutarak şekeri dengeler.

Bademin Besin Değeri

 Badem  hemen hemen herkesin beğenerek tükettiği bir besindir. Bademde birçok vitamin ve mineral bulunur ve sağlığa faydaları olması sebebiyle de birçok kişinin dikkatini çekerek tüketimi gerçekleştirilir. 100 gram bademde olan besin değeri şu şekildedir

 Kalori: 598 kcal

Lif: 2,6 g

Karbonhidrat: 19,5 g

Protein:18,6 g

Yağ: 54,2g

A vitamini: 0,0 ıu

Kolesterol: 0,0 mg

C vitamini: 0,0 mg

Kalsiyum: 234,0 mg

Potasyum: 773,0 mg

Demir:4,7 mg

Bademin İçerisinde Bulunan Vitaminler

 Bademin içerisinde protein, lif, çinko, selenyum, E vitamini, magnezyum, kalsiyum, c vitamini ve folat yer alır. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde vücudu her zaman olumlu bir şekilde etkileyerek vücut sağlığını korur

Bademin Zararları

Bademin yeteri kadar vücuda alınması sonucunda zararı olmaz. Ancak aşırı tüketilir ise kişilerin kabızlık sorunu yaşamasına sebep olabilir. Midede rahatsızlık meydana gelebilir. Bu sebeple de badem tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.

Referanslar: 1- Health Benefits of Almonds, 2- Health Benefits of Almond Milk, 3- Almond Oil Beauty Benefits
( Toplam 24 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )