Biberiye ülkemizde çok sıklıkla kullanılan ve bol Vitamin deposu olarak bilinen bir bitkidir. Sağlık açısından düzenli kullanım sonucunda faydaları çoktur. İçerisinde bol oranda C vitamini, A vitamini bulundurur. Bu nedenden dolayı da bağışıklık sistemi çökmüş olan kişiler tarafından kullanılır ise; kısa zaman içerisinde bağışıklık sistemi normal düzeye getirir ve vücudun dirençli olmasını sağlar. Biberiyenin faydaları nelerdir dersek; Birçok hastalığa yakalanma oranını düşürür ve vücutta bulunan hastalıklara da yok eder.  Bağırsaklarda meydana gelen bozukluklar ve hazımsızlık sorunu için kullanılır ve doğal bir ilaç olduğu bilinir. Mide ülserine  iyi gelir. Vücutta bulunan lanser hücrelerinin gelişim göstermesini engeller ve hücreleri onarmaya yardımcı olur. Vücutta iltihap meydana gelmesini önler. Parkinson ve alzheimer rahatsızlığına karşı çok etkilidir ve vücutta böyle bir rahatsızlık meydana gelmesini engeller. Vücutta bulunan suyun vücut dışına hızlı bir şekilde atılmasını sağlar ve idrar söktürücü özelliği bulunur. Kullanırken dikkatli olunmalı ve ölçüsü ne kadar ise o kadar kullanımı gerçekleştirilmelidir. Aksi halde yan etkilerini görmek mümkündür

Biberiye Nedir?

Biberiye; ballıbabagiller familyasına ait olan bir bitkidir ve çok şifalı olduğuna İnanılır. Akdeniz Bölgesi’nde yetişir ve boyu en fazla 2 metreye kadar uzayabilir. Muhteşem bir kokusu bulunur. Eflatun ve mavi renkte çiçek açar. Bilimsel olarak birçok hastalığa iyi geldiği için doğal antibiyotik olarak kabul edilir ve hastalıkları iyileştirmek için kullanılır.

Biberiye Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Biberiye özellikle vücutta bulunan ağrıların kısa zaman içerisinde geçmesini sağlar ve ağrı kesici olarak bilinir. İltihapları  kurutur. Alzaymır hastalığına çok iyi gelir. Mide rahatsızlığı olan kişiler tarafından düzenli olarak kullanıldığında midede bulunan sorunlar giderilir.

Biberiyenin Faydaları

Biberiyeyi birçok şekilde vücuda almak mümkündür. Düzenli olarak tüketilmi yapıldığında ise inanılmaz faydalarını gösterir. Hem yemeklerin içerisinde eklenebilir hem de çay yapılır. İnanılmaz faydaları bulunur. Biberiyenin faydaları ise şu şekildedir

 • Kan şekerinin düzene girmesine sağlar.
 • Bağışıklık sistemi çökmüş olan kişilerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Sindirim sistemi bozukluklarına giderildi ve sindirimin kolay olmasını sağlar.
 • Depresyon belirtilerinin düşüş göstermesine yardımcı olarak, sinirlerin yatışmasını sağlar.
 • Karaciğer sağlığını korur ve karaciğer fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Saç dökülmesine çok iyi gelir ve saçların daha hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olur.
 • Saçlardan bulunan kuruluğu tedavi ederek kepeklenme sorununu çözer.
 • Vücutta bulunan kronik ağrı mevcut ise düzenli kullanımda kronik ağrılara şifa olduğu bilinir.
 • Vücutta bulunan iltihaplanmayı yok eder.
 • Hafızaya çok etkilidir ve hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olarak unutkanlık sorunu çözer.
 • Obeziteyi engeller
 • Vücutta bulunan hücrelerin serbest radikal den korunmasına sebep olur.
 • Bağırsakların hareketlenmesini sağlar.
 • Mide ve bağırsaklarda bulunan şişkinlik ve gazı giderici özelliği vardır.
 • Kan dolaşımını artış göstermesini sağlar .

Biberiye Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Biberiye Türk mutfağının olmazsa olmaz baharatları arasında yerini alır. Farklı bir aromaya sahiptir ve bu da birçok yemeklere yakışır. Genel olarak et yemeklerinin içerisine eklenir ve eti marine etmek için kullanılır.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Biberiye çayının içerisinde bulunan vitaminlerin kaybolmaması için doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Öncelikle bir çay kaşığı biberiye cezvenin içerisinde konur ve üzerine 1 su bardağı su eklenir. Daha sonra ise bu karışım 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra 2-3 dakika daha beklenmeli ve daha sonra süzüldükten sonra içilmelidir. Keskin bir yapısı olduğu için rahatsız olanlar olabilir. Bu sebeple de içerisine tarçın, karanfil, bal veya limon ekleyerek tüketmek daha kolay olacaktır.

Biberiye Çayı Gün İçerisinde Kaç Defa İçilir?

Biberiye çayı çok etkili ve aynı  keskin bir yapıya sahip olduğu için gün içerisinde en fazla 2 fincan tüketiminin gerçekleştirmesi gerekir. Sabah tüketiliyor ise diğeri mutlaka akşam olmalıdır ve bu sürecin uzun olmasına dikkat edilmelidir.

Biberiye Zayıflatır mı?

Biberiyenin içerisinde yağ yakıcı enzimler bulunur ve bu sebepten dolayı da tokluk hissi oluşturarak yağ yakımını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflamak için tüketmek isteyen kişiler günde bir iki fincan kadar tüketip daha kolay bir şekilde zayıflayabilirler.

Biberiyenin Cilde Faydaları

Biberiye cilt bakımında yüksek seviyede etkileri bulunan bir bitkidir. Cilt tonunda farklılaşma mevcut ise; cilt tonunun eşitlenmesi ne katkıda bulunur. Cilt kuruluğuna çok iyi gelerek cildin nemlenmesini sağlar.  Antimikrobiyal ve antiseptik özelliğe sahip olduğu için egzama ve sedefe iyi gelir. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Ciltte bulunan lekeleri giderici özelliği bulunur. Erken yaşlanmayı engelliler ve kan dolaşımının artış göstermesini sağlar.

Biberiyenin Saça Faydaları

Biberiye ile saçta meydana gelen sorunlardan kurtulmak mümkündür. Daha sağlıklı ve güzel saçlara kavuşmak için biberiye kullanılabilir. Saçlarda meydana gelen kırılmaları giderek saçların daha kolay bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesini durdurarak yeni saç oluşumunu sağlar. Saçlarda beyazlık meydana gelmesini engeller. Saç derisini besleyici özelliği bulunur. Saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlar. Saçların olduğundan daha parlak görünmesine sebebiyet verir.

Biberiyenin İçerisinde Bulunan Vitaminler

Biberiyenin içerisinde; demir, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, B9 vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, c vitamini ve A vitamini yer alır. Vücudunda bu vitaminler eksik olan kişiler tarafından yemeklerin içerisine kullanıldığında ya da çayı yapılıp tüketildiğinde vücutta bulunan vitamin eksikliklerini tedavi eder ve vitamini depolarından da olmasına katkıda bulunur .

Biberiyenin Besin Değeri 

Biberiye  vücut sağlığı için önemli bir yere sahip olan bir bitkidir. Besin değeri yönünden de zengindir. 100 gram  biberiye de bulunan besin değeri şu şekildedir.

Kalori:57 kcal

Demir: 4,8 mg

Kalsiyum: 211,0 mg

Potasyum: 157,0 mg

C vitamini: 0,0 mg

A vitamini: 52,0 ıu

Kolesterol: 0,0 mg

Yağ: 2,5 gram

Protein: 0,8 gram

Lif: 2,9 gram

Karbonhidrat: 7,7 gram

Biberiye Nerede Satılır?

Biberiye büyük süpermarketlerde ve aktarlarda basit bir şekilde bulunur ve oralardan temin edilebilir. Aynı zamanda internet sitelerinde de bulmak ve satın almak mümkündür.

Biberiye Fiyatı

biberiye kolay bir şekilde bulunan bir baharattır ve miktarına göre fiyatı da farklı olmaktadır. 100 gram bir biberiye bitkisinin fiyatı 10-15 TL arasında farklılık gösterir.

Biberiyenin Zararları

Biberiye tüketirken düşük dozlar ile vücuda alınmaya dikkat edilmelidir. Çünkü aşırı bir şekilde vücuda alınır ise güvenilir olmaz ve bu da sağlığı olumsuz bir şekilde etkiler. Fazla bir şekilde vücuda alındığında alerjiye sebebiyet verebilir ve doğurganlığın azalmasına sağlayabilir. Akciğerlerde ödem oluşmasına sağlar. Aynı zamanda gebe olan kadınların biberiye bitkisinden uzak durması gerekir. Çünkü hamilelik döneminde tüketildiğinde düşüğe sebep olabilir.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Referanslar: 1- Anticancer Effects of Rosemary,2- The Therapeutic Potential of Rosemary,3- The Neuroprotective Effect of Rosemary

( Toplam 80 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )