Bitkilerin yaprakları, çiçekleri, gövdeleri ve tohumları kurutulabilir.

Bitkiler Nasıl Kurutulur?

Bitkilerin tadı, bitkilerin hücre duvarlarındaki yağlardan gelir. Bitkilerin yaprakları, çiçekleri, gövdeleri ve tohumları kurutulabilir. Bitkileri kurutmak için ısı, düşük nem ve hava hareketi gereklidir. Bazı yöntemler arasında havayla kurutma, tohum hasadı, kurutucu kurutma ve mikrodalgada kurutma yer alır. Güneşte kurutma ve fırında kurutmanın sınırlamaları vardır.

Bitkiler Ne Zaman Hasat Edilir

Çoğu bitki, çiçekler ilk açılmadan hemen önce kurutmak için en iyisidir. Bitkinin ucundaki yeni yapraklar en konsantre tada sahip olacaktır. Çiçekli otlar biraz acı olma eğilimindedir. Güneşli bir günde çiğ buharlaştıktan sonra sabahın ortasında hasat edilirse şifalı bitkiler uçucu yağlarından daha fazlasına sahip olacaktır. Bir yaprağın veya bir çift yaprağın hemen üzerindeki sapları kesmek için makas kullanın. Daha sonra büyümek için 4 ila 6 inç sap bırakın. Olgunlaştığında tohumları hasat edin.

Kurutma için Bitkilerin Hazırlanması

Çürük, kirli veya kusurlu yaprakları ve gövdeleri çıkarın. Bitkileri, özellikle tohumları böcekler için inceleyin.

Sapları soğuk suyla durulayın ve fazla nemi gidermek için hafifçe sallayın. Ardından bir kağıt havluyla nazikçe kurulayın. Diğer bir seçenek de salata döndürücü kullanarak nemi çıkarmaktır. Mümkün olduğu kadar çok nemi giderin.

Bitki Kurutma Yöntemleri

Adaçayı, kekik ve kış kokusu gibi daha az hassas olan bitkiler kurutması en kolay olanlardır. Küçük demetler halinde bağlanabilir ve havada kurutulabilirler. Fesleğen, tarhun, melisa gibi yumuşak yapraklı bitkiler ve nane, yüksek nem içeriğine sahiptir ve çabuk kurutulmazsa küflenir.

Hava Kurutma

Havayla kurutmanın başarılı olabilmesi için nemin düşük olması ve iyi bir hava sirkülasyonunun mevcut olması gerekir. Nane, adaçayı veya kekik gibi bitkilerin sapları küçük bir salkım halinde bağlanabilir ve iyi hava sirkülasyonu olan kuru bir alana asılabilir. Bunları bağlamak için bir lastik bant kullanırsanız, gövdeler kuruyacağı ve gövdeler kümeden düşmeyeceği için sıkılacaktır. Kurutulmuş ot kümeleri bir mutfağı veya şömineyi dekore ederken çekici görünebilir, ancak nem ve tozdan kaçınmak için özen gösterilmelidir. Bitkileri çok nemin olduğu lavabo, ocak veya bulaşık makinesinden uzak bir yere asın. Otları delikli bir kağıt torba ile örterek tozdan uzak tutun. Delikler hava dolaşımına izin verecektir. Tohumlu otları kurutuyorsanız, poşetin düşen tohumları yakalayabilmesi için onları poşete koyun. Yapraklı bitkileri kuruturken, torbayı bitkilerin üzerine toz kalkanı olarak yerleştirin.

Küçük yapraklı otlar, ince paslanmaz çelik veya gıdaya uygun plastik bir ekran veya havayla kuruması için kağıt havlular üzerine serilebilir. Kuruduktan sonra, saklamak için yaprakları sapından soyun. Daha büyük yapraklı bitkiler için, yaprakları saplarından çıkarın ve yaprakların birbirine değmesine izin vermeden ızgaralara veya kağıt havlulara koyun. Bu yöntemle beş katmana kadar bitki ve kağıt havlu kurutulabilir. Bitkilerdeki nemi emdikleri için kağıt havluların değiştirilmesi gerekebilir.

Mikrodalga Kurutma

Maydanoz, fesleğen ve kereviz yaprakları bazı mikrodalga fırınlarda iyice kurur. 1000 veya daha yüksek watt değerine sahip bir mikrodalga fırın, bu yöntemi kullanmak için çok hızlı ısınabilir. Bunu fırınınızda yapıp yapamayacağınızı görmek için üreticinin talimatlarını okuyun. Yıkanmış ve kurutulmuş otları mikrodalgaya uygun kağıt havluların arasına bir kat kalınlıkta yerleştirin. Sürenin uzunluğu, bitkilerin miktarına ve mikrodalga fırının güç seviyesine bağlı olacaktır. Kupa başına 2 ila 3 dakika yüksek mikrodalga fırında. 1 dakika ile başlayın, her 30 saniyede bir karıştırın ve kuruluğu kontrol etmeye devam edin. Fırından çıkarın; güzel. Kullanıma hazır olana kadar kağıt havluların ufalanmasını veya ufalanmasını bekleyin. Kalan otlar ile tekrarlayın. Dikkat: Dikkatlice izleyin! Yeterli hacim yoksa kağıt havlular tutuşabilir.

Kurutucu

Sıcaklık 95 ila 110 ° F arasında ayarlanabiliyorsa otlar kurutucuda kurutulabilir. Sapları, temas etmemeleri için kurutma tepsilerine yerleştirin. Daha büyük yapraklar ayrı ayrı kurutulabilir. Otları meyve veya sebzelerle kurutmayın çünkü tatlar karışabilir ve nem içerikleri farklı olabilir.

Fırında Kurutma ve Güneşte Kurutma

Fırında kurutma genellikle tavsiye edilmez çünkü en düşük sıcaklık bile bitkilerin aromasını, yağlarını ve rengini büyük ölçüde yok eder. Fırında kurutmak için, fırını kapağı açık olarak 3 ila 4 saat boyunca en düşük sıcaklığa (180 ° F’nin üzerinde değil) ayarlayın. Bazı fırınlardaki fırın ışığı bitkileri kurutmak için yeterli ısı sağlayabilir.

Pennsylvania’da güneşte kurutma önerilmez çünkü yüksek nem seviyeleri nemin hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasını engeller.

Kuruluk Testi

Saklama sırasında küf oluşumunu önlemek için bitkilerin tamamen kuru olduğundan emin olun. Yapraklar gevrek olduğunda ve parmaklar arasında kolayca parçalandığında otlar yeterince kurudur.

Havada Kurutulmuş Bitki ve Tohumların Tedavisi

Havayla kurutulmuş otlar ve tohumların, otları veya tohumları 30 dakika 160 ° F’ta ısıtarak veya 0 ° F veya daha düşük sıcaklıkta en az 48 saat dondurarak böcekleri veya böcek yumurtalarını yok etmek için işlenmesi gerekir. (Isı yöntemi tadı düşürür ve ekim yapmak istediğiniz tohumlar için uygun değildir.)

Kuru Otların Saklanması

Kurutulmuş otları havaya, sıcağa ve ışığa maruz bırakmaktan kaçının. Hava geçirmez ve buhar geçirmez kaplar, bitkilerin havadaki nemi emmesini ve diğer yiyeceklerin bitkilerin kokusunu emmesini önleyecektir.

Dolap veya çekmece gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde soba ve lavabolardan uzakta saklayın. Bunları sobanın üstüne veya bir pencere kenarına koymayın.

Kuru otların buzdolabında veya derin dondurucuda saklanması tazeliğini koruyacaktır, ancak başka sorunlar yaratır. Soğuk bir alandan sıcak mutfağa bir kap götürürseniz, yoğuşma oluşabilir ve bu da kurutulmuş otların kavanozda bozulmaya neden olacak kadar nem emmesine neden olabilir. Bitkisel kokuların buzdolabında veya dondurucuda diğer yiyeceklere yayılmasını önleyin. Koku aktarımını önlemek için dondurucu kavanozları veya ağır hizmet tipi alüminyum folyo kullanın.

Kurutulmuş otların çoğu bir yıla kadar iyi kalır. Güçlerini aromalarına göre değerlendirin. Bütün veya ezilmiş olarak saklayın, ancak bütün bitkiler tercih edilir çünkü yağlarını tutarlar ve lezzetlerini daha uzun süre korurlar.

Kurutulmuş Bitkilerin Tazesiyle Değiştirilmesi

Bu miktarları, bir bitkinin bir formunu diğeriyle ikame etmek için kılavuz olarak kullanın:

  • 1 yemek kaşığı taze ot
  • 1 tatlı kaşığı kuru ot
  • ¼ çay kaşığı toz ot

Bazı durumlarda, dereotu tohumu taze dereotu veya dereotu otu ile ikame edilebilir; 2-3 çay kaşığı dereotu tohumu veya dereotu otu, bir baş taze dereotunun lezzetini sağlar.

Tohum Hasadı

Dereotu, kimyon, hardal ve rezene tohumları olgunlaşana kadar bitkinin üzerinde bırakılabilir. Çiçek saplarını kesin veya bitkinin tamamını yerden çekin, baş aşağı asın ve kuruduğunda tohumları sallayın. Böcekler için tohumları inceleyin. Kavuzlar, tohumları eller arasında ovalayarak ve samanları üfleyerek uzaklaştırılabilir.

( Toplam 1.360 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )