Brahmi bitkisi Nedir? Eşsiz bir bitki olan Brahmi ( Bacopa ), yıllardır beyin geliştirici olarak kullanılıyor. Brahmi, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilen küçük bir sukulenttir.Brhami (bacopa) ve brahmi tozu Acı ve tatlı bir tada sahiptir ve zihni sakin ve kaygısız tutan serinletici bir etkiye sahip olduğu söylenir. Yüzyıllardır hafıza güçlendirici, afrodizyak ve sağlık toniği olarak kullanılan şifalı bir bitkidir.

Ayurvedik uzmanlara göre Brahmi’nin sağlığa birden fazla faydası vardır, beyninizin işleyişini geliştirmek ve hafızanızı artırmak için iyidir. Hafızanın üç unsuru olan uzun süreli hafızayı, kısa süreli hafızayı ve saklama kapasitesini geliştirir. Ayrıca dinlendirici bir uykuyu teşvik eder.

Brahmi’nin En Önemli 6 Sağlık Faydası

Brahmi’nin bilmeniz gereken birkaç önemli sağlık yararı vardır. İşte Brahmi bitkisinin faydaları nelerdir? İşte  bazıları..

Hafızayı İyileştirir

Brahmi, genellikle stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyelerini düşürerek stres ve kaygıyı azaltır. Brahmi, stres yanıtında yer alan hormonları modüle ederek stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Hücrede beyin hasarına neden olan amiloid molekülünün varlığı nedeniyle Brahmi’nin Alzheimer hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Bacosides, bir biyo-kimyasal FOUND Brahmi , beyin hücreleri etkileyerek beyin dokularının yeniden bina yardımcı olmaktadır.

Belleği Artırır

Brahmi hafıza geliştirmeye yardımcı olur. Akıl, dikkat ve hafıza ile ilgili olan hipokampus üzerinde faydalı bir etkisi vardır. Brahmi bitkisinin yaprağı, beynin konsantrasyon ve hafızaya yardımcı olan bir bölgesi olan serebellumunkine çarpıcı biçimde benzeyen bir forma sahiptir. Brahmi harika bir hafıza güçlendiricidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı için gerekli olan antioksidanlarda yüksektir. Antioksidanlar, kanser hücrelerine dönüşebilen serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Brahmi, düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Birçok besin maddesi ve antioksidan kimyasallar, bağışıklık sistemimizin çeşitli hastalıklara ve bozukluklara tepki verme süresini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bağışıklığı Artırır

Brahmi, bağışıklığınızı güçlendirmenin doğal bir yoludur. Artrit, gut ve diğer inflamatuar bozukluklara yardımcı olabilecek güçlü bir anti-inflamatuardır. Ayrıca mide ülseri ve irritabl bağırsak sendromunun tedavisine de yardımcı olur.

Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Eder

Brahmi , diyabetik bireylerde kan şekeri seviyelerini kontrol etmesiyle ünlüdür ve hipoglisemik semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Saç Derisini Canlandırır

Brahmi yağının güzellik avantajları arasında kuru bir saç derisini iyileştirme ve saç dökülmesini azaltma yer alır. Antioksidan bileşenler sadece saç derinizi gençleştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı saç büyümesini de uyarır. Bu antioksidanlar ayrıca kirleticilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve hücre yenilenmesini teşvik ederek cildinizin görünümünü iyileştirir. Brahmi , kepek, kaşıntı ve saçta bölünmüş uç üretimi için faydalıdır. Ayrıca kafa derisini Brahmi yağı ile ovmanın oldukça rahatlatıcı olduğu söylenir.

Yatıştırıcı Çay Üretiminde Kullanılır

Brahmi (bacopa) yaprakları (taze veya kurutulmuş), kaygı ve gerginliği azaltan yatıştırıcı bir çay üretmek için kullanılabilir. Brahmi takviyeleri piyasada tablet veya toz formda mevcuttur, ancak sadece bir doktor veya sağlık uzmanına danışıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Brahmi’nin tüm bu özeliklerine benzer özellikler Kimyonda da bulunur. Buradan Okuyun 🙂

Kaynak :   Brahmi ( Bacopa monnieri )

( Toplam 1.136 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )