Son zamanlarda daha fazla adından bahsettiren defne tohumunun birçok faydası bulunur. Defne Tohumu Hangi Hastalığa İyi Gelir? En çok bilinen faydaları arasında vücutta bulunan sancıyı ve ağrıyı kısa süre içerisinde geçirmesi bilinir. Hormonlarda dengesizlik bulunuyor ise hormonların düzene girmesine sebep olur. İştahsızlık problemi olan kişiler tarafından kullanıldığında iştahın açılmasını sağlar ve aynı zamanda sindirim sisteminde bulunan problemleri iyileştirir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini uyararak bağışıklık sistemini kuvvetli olmasını sağlar. Vücuda zararları bulunan toksinlerin dışarı atılmasına sebep olur. Defne tohumu kullanırken ölçülü bir şekilde kullanılmalı ve sadece faydalarından yararlanılmalıdır. Aşırıya kaçılır ise herkesin de tahmin edebileceği gibi zararların ortaya çıkarır.

Defne Tohumu Nedir?

Defne tohumu; Defne ağacından elde edilen ve elips şeklinde olan bir tohumdur.  Tıpkı zeytini andırır ve aynı zamanda etli bir yapıya sahiptir. Parlaklığı ve rengi koyu kahverengidir. Büyüklüğü ise nohut kadardır. Defne tohumundan elde edilen yağ da birçok rahatsızlığa şifa olur. Dikkat edilmesi gereken tek şey ölçülü ve dikkatli olmak olacaktır.

Defne Tohumu Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Defne tohumu bitkisi birçok rahatsızlığı iyileştirmek için kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alır. Uzun yıllardır bu bitkiye rastlanır ve birçok kişi tarafından kullanılır.

  • Özellikle vücutta meydana gelen leke ve yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.
  • Vücutta bulunan enfeksiyon iltihap gibi rahatsızlıkları giderir.
  • Hormonal rahatsızlık bulunuyor ise bu rahatsızlığa şifa olur ve hormonların kısa zamanda düzene girmesini sağlar.
  • Çökmüş olan bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.
  • Solunum yollarında meydana gelen hastalıklara iyi gelir.
  • Özellikle; öksürük, boğazda tıkanıklık, balgam gibi sorunları çözer.
  • Astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisi için tercih edilmektedir.
  • İltihap sebebiyle meydana gelen kulak ağrılarını giderir ve iltihabı yok eder.
  • Romatizma hastalığına karşı kullanılır ve romatizmanın neden olduğu ağrıları keser.
  • Hafızayı kuvvetlendirerek alzheimer rahatsızlığına yakalanma oranını düşürür.

Defne Tohumu Nasıl Kullanılır?

Defne tohumu; çayı yapılarak kullanılmaktadır. Genel olarak bu yöntem tercih edilirse de isteğe bağlı olarak ezilip ve balın içerisine katılarak macun gibi tüketilebilir. Çayı yapılarak tüketilmek istenildiğinde bir bardak kaynamış suyun içerisine 2 tane defne tohumu katılmalı ve 5 dakika demlendikten sonra süzülüp içilmelidir.  Gün içerisinde bir defa yapılıp tüketilmesi uygundur.

Aynı zamanda taze bir şekilde hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Bayat olan defne tohumu çayının zararları ve yan etkileri olabilir. Macunu yapmak için ise 2 tane defne tohumu havanda dövülmeli ve bir tatlı kaşığı balın içerisine eklenmelidir. Günlük bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi vücuda iyi gelecektir.
Video Linki : Defne Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Defne Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Defne tohumu bitkisinden elde edilen defne tohumu yağının da vücuda etkisi büyüktür. Düzenli kullanım sonucunda; idrar söktürücü özelliği vardır ve böbreklerde bulunan taş ve kumları yok eder. Defne yağı ile romatizmanın sebep olduğu ağrılar yok edilebilir. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin yok olmasını sağlar. Vücudun dirençli olmasına sebep olur.

Sadece vücut sağlığı için değil saç ve cilt sağlığına da iyi gelir. Ciltte meydana gelen problemleri giderir. Sivilce lekelerini ve izlerini kıska zamanda yok eder. Sivilceleri kurutarak o bölgenin pürüzsüz görünmesini sağlar.  Cildin nemlenmesine yardımcı olur. Erken yaşlanmayı engelleyerek cildi gençleştirir. Siyah noktaları azaltır ve düzenli kullanımda tamamen yok eder.  Saçlarda meydana gelen dökülme sorununu çözer. Saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Kepeklenme sorununu gidererek sağlıklı bir saç derisi oluşumuna destek sağlar. Saçların yumuşamasına yardımcı olur.

Hormon Bozukluğuna Defne Tohumu İyi Gelir mi?

Hormonlarda oluşan bozukluklar vücudu olumsuz bir şekilde etkiler. Hormonal bozukluklar birçok hastalığa da sebep olur. Bunun için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Defne tohumu macunu veya defne tohumu çayını günlük olarak tüketip bu sorunu çözebilirsiniz. Düzenli kullanımda hormonal bozukluklar düzene girer ve normal seviyeye döner.

Vücuttaki İltihap, Enfeksiyon Ve Zararlı Toksinlere Defne Tohumu Faydalı mı?

Vücutta buluanan enfeksyon ve iltihaplara defne tohumu çok iyi gelir. Vücutta bulunan zararlı toksinler vücuda zarar verir. Defne tohumu ise; vücutta bulunan zararlı toksinleri kısa zaman içerisinde vücut dışına atar. Enfeksiyon ve iltihapları da yok eder. Haftada 3-4 defa kullanılması gerekir.

Saç Dökülmesine Defne Tohumu Yağı İyi Gelir mi?

Sürekli olarak dökülen saçlarda azalmalar meydana gelir ve bu kelliğe kadar gider.  Saça uygulanan defne tohumu yağı ise; saçlarda olan dökülmeleri yok eder. Yerine yeniden sağlıklı saçlar gelmesini sağlar.

Defne Tohumunun İçerisinde Bulunan Vitaminler

Defne tohumunun içerisinde bol oranda vitamin vardır.  İçerisinde manganez, selenyum, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve bakır bulunmaktadır. Düzenli kullanım da vücutta mineral ve vitamin yokluğu mevcut ise; bu eksikliği tamamlar.

Defne Tohumu Besin Değeri

Defne tohumu yararları bulunan bir bitkidir ve bu nedenden dolayı da besin değeri açısından zengindir. 10 gram defne tohumunda olan besin değeri şu şekildedir.

Kalori: 313 kcal

Kolesterol: 0,0 mg

Yağ: 8,4 mg

Protein: 7,6 g

Lif: 26,3 g

Karbonhidrat: 75,0 g

A vitamini: 6185,0 IU

Demir: 43,0 mg

Kalsiyum: 834,0 mg

Potasyum: 529,0 mg

C vitamini: 46,5 mg

Defne Tohumu Nerede Satılır

Defne tohumunu bulmak çok kolaydır. Genel olarak büyük marketlerde ve aynı zamanda aktarlarda bulunur.

Defne Tohumu Fiyatı

Defne tohumunun şifaları tartışılmazdır. Fiyatı ise miktarı ile doğrudan orantılıdır.  1 kg defne tohumunun fiyatı ise 15,30 TL arasındadır.

Defne Tohumunun  Zararları

Defne tohumu yararları bulunan bir bitkidir ancak bireylerin aşırı tüketimi sonucunda yan etki ve zararlarını ortaya çıkarması mümkündür. Bu nedenden dolayı da her zaman miktarını aşmadan tüketilmelidir.

 

( Toplam 4.076 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )