İncir Binlerce yıldır sevilerek tüketilen incir ülkemizde birçok yerde yetiştirilmektedir. İçerisinde K vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B vitamini, c vitamini, potasyum ve sodyum yer alır. Aynı zamanda kalorisi düşük olduğu için de insanlar tarafından dikkat çeker ve tercih edilir. İncirin faydaları,ölçülü ve bilinçli olunur ise incir tüketimi sonrasında muhteşem faydalarını kişiler kısa zaman içerisinde görebileceklerdir. İncirin en önemli özelliği bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler tarafından tüketildiğinde bağışıklık sistemini yükseltmektir.

İncir  Nedir?

İncir tatlı yapıya sahip olan ve ülkemizde çok fazla tercih edilen bir besindir. Hem taze hem de kuru incir bulunmaktadır. Dutgiller familyasından  olan ve geçmişi uzun senelere dayanan bir bitkidir. En az 1 metre ve en fazla 10 metre kadar büyüyebilme özelliğine sahiptir. Yaş incir de yani dalından koparılan incirde süte benzer bir salgı bulunur. Kuru incir birçok yerde kolay bir şekilde dört mevsim bulunabilir. Fakat yaş incir sadece yaz mevsiminde bulunur.

İncirin  Faydaları

İncir sağlık açısından faydalı olan olan bir besindir ve bu sebeple de  kişiler  tarafından düzenli aralıklar ile ölçülü bir şekilde tüketimi yapılmaktadır. İncirin faydaları şunlardır

 • İncirin içerisinde fosfor, demir, bakır, magnezyum, potasyum, manganez, B2, B1 ve A vitamini bulunduğu için hipertansiyonu olanlara iyi gelir ve tansiyonu normal oranlara düşürür.
 • İncir uzun zaman tok tutmayı sağlayan nadir besinlerden bir tanesidir.
 • Kabızlık şikayeti olan bireylerin ölçülü tüketimi sonrasında kabızlık şikayeti kısa zaman içerisinde son bulur.
 • İncirin içerisinde pektin ve aynı zamanda lif bulunur. Bu sebepten dolayı da kolesterol seviyelerini gereken düzeye ulaştırır.
 • Magnezyum, potasyum ve kalsiyum bulunur. Kemik sağlığının iyi olması için bu minerallerin mutlaka vücuda alınması gerekir. Düzenli  bir şekilde tüketilen incir kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur
 • İncirin içerisinde yüksek oranda müsin bulunur ve buda kolon kanserini engeller.
 • Hemoglobin seviyesi düşük olan bireyler büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. İncir hemoglobin seviyesini yükseltir ve anemi rahatsızlığına tedavi eder.
 • Kalp sağlığı için kanda bulunan trigliserit seviyesi her zaman için normal bir seviyede bulunmalıdır. İncir trigliserit seviyesini normal seviyede tutar ve kalp sağlığını korur.
 • İncirin içerisinde sindirim enzimi yer aldığı için sindirim sistemi problemlerine yardımcı olur ve özellikle sürekli olarak kabızlık problemi olan bireylerin bu şikayetini tamamen giderir.
 • İncir inflamatuar sikotinlerini normal seviyeye indirir ve bu sebeple de alzaymir rahatsızlığına yakalanma oranını düşürerek hafızanın kuvvetlenmesi yardımcı olur.
 • İncir astım ve aynı zamanda bronşit rahatsızlığına çok iyi gelmektedir
 • Boğaza meydana gelen tahriş, şişme, iltihap, enfeksiyon gibi sorunları kısa zamanda çözer.
 • Anne olmak isteyen kişiler tarafından tercih edildiğinde kolay bir şekilde hamile kalmayı sağlar ve yumurtaların kalitesini artırır.
 • Diyabet rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketimi gerçekleştirildiğinde bu rahatsızlığa şifa olur.
 • Göz sağlığını koruyarak gözlerde ileriki zamanlarda meydana gelebilecek hasarları önler.
 • Nefes darlığı problemi olan kişiler tarafından tüketimi her gün gerçekleştirildiğinde kısa zaman içinde nefes darlığı şikâyeti son bulur.
 • Dalak şişkinliği sorununa çözüm olmaktadır.
 • Karaciğerlerin kuvvetlenmesini sağlar ve karaciğer problemlerine karşı koruyucu özelliği bulunur.

İncirin Besin Değerleri

İncirin içerisinde bulunan kalori düşüktür ve bu sebeple de birçok kişinin tercih etmektedir. İşte incirin besin değeri ise aşağıdaki gibidir. Aşağıda değerler 100 gram incirde bulunan ve besin değerleridir.

 

Karbonhidrat 19,2 gram

Kalori 74. kcal

Demir 0,4 mg

Kalsiyum: 35,0 mg

Potasyum 232,0 mg

C vitamini 2,0 mg

A  Vitamini  142,0

Kolesterol 0,0 mg

Yağ 0,3 gram

Protein 0,8

Lif 2,9 gram

İncir Kilo Aldırır mı?

İncirin içerisinde ne kadar doğal olsa da şeker oranı çok yüksek seviyededir. Bu da kilo alımına sebep olabilir. Kilo problemi olan kişiler ölçüsünü aşmamalıdır. Zayıflamak isteyen kişiler için de günde bir tane kahvaltılarda veya yemeklerden evvel tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir

Günde Kaç İncir Tüketilmelidir?

İncirin içerisinde yüksek oranda pektin enzimi bulunur. İncir  ölçülü bir şekilde tüketimi yapıldığında vücuda yararları olan bir besindir ve bu nedenden dolayı da ölçüsü hiçbir zaman kaçırılmamalıdır. Yetişkin bir insan günde en fazla iki tane incir tüketimi yapmalıdır. Daha fazlası vücutta bulunan şekerin artış göstermesine sebep olacak ve bu da sizin sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyecektir

İncir Zayıflamaya Sebep Olur mu? 

İncirin içerisinde şeker oranı yüksek seviyede olduğu için aşırı tüketilmesi sonucunda kilo aldırır, fakat zayıflamak isteyen kişiler günde 1 adet olacak şekilde yemeklerden önce tüketerek tok tutucu özelliğinden yararlanır zayıflayabilirler.

İncir Suyu Nasıl Yapılır?

İnciri normal bir şekilde tüketmekte zorluk çekenler incirin suyunu yapıp da tüketebilirler. İnce suyu yapmak için 8 adet incir ufak bir şekilde doğranır ve üzerine iki buçuk su bardağı su konduktan sonra 5 dakika boyunca kaynatılır. Kaynamanın ardından karışımın ılıması beklenir. Ilıyan karışım günde sabah ve akşam olmak üzere tüketilebilir. Bu karışımın aç karnına tüketilmesinin daha faydalı olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır ve bu sebepten dolayı da bu şekilde tüketiminin yapılması iyi olacaktır

İncirin Zararları Nelerdir?

İncir yüksek oranda früktoz bulundurur ve bu sebepten dolayı da fazla bir şekilde vücuda alınması karaciğer sağlığını olumsuz bir şekilde etkiler. Aynı zamanda fazla bir şekilde incir tüketmek, bağışıklık sisteminin en alt seviyeye gelmesini sağlar ve vücutta bulunan şeker miktarını yükselterek diyabet hastalığına sebebiyet verir. Bu nedenden dolayı incir tüketiminde dikkatli olmasında fayda vardır.

Referanslar:

All You Need to Know About Figs

( Toplam 137 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )