Hindistan cevizinin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunur ve bu yağlar sağlığı olumlu yönde etkilemektedir. İçerisinde bulunan yağ çeşitleri güçlendirici ve aynı zamanda besleyicidir ve sindirim sisteminin kolay bir şekilde sindirilmesini sağlar. Doğal bir yağ olan Hindistan cevizi yağı faydaları nedir? sağlık açısından çok faydalıdır ve düzenli olarak kullanılması gerekir. Genel olarak yemeklerin içerisine katılabilir ve yemeklerin lezzetli olması sağlanabilir. Kolesterolü olan kişiler tarafından kullanıldığında iyi kolesterol normal seviyeye ulaşır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür. Bunun için düzenli aralıklar ile kullanılması gerekir.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı; Hindistan cevizinden elde edilen ve antik çağlardan günümüze kadar kullanılan ve sağlığa faydaları ispatlanmış olan bir yağ türüdür. Bu yağ farklı şekilde kullanılarak vücuda alınabilir.  Hem vücut için hem saç için hem de cilt için birçok probleme iyi gelir. İçerisinde bol miktarda küçük moleküllere sahip yağ asitleri yer alır.

Hindistan Cevizi Yağı Neye İyi Gelir?

Hindistan cevizi yağı uzun senelerdir kullanıldığı için faydaları da artık neredeyse birçok kişi tarafından bilinir.  En bilinen faydaları vücutta meydana gelen yaraları iyileştirici özelliğinin olmasıdır. Egzama ve sedef rahatsızlığı mevcutsa; yaralar iyileşmiyor ise düzenli olarak yaraların üzerine sürüldüğünde yaralar iyileşir. Sindirim sisteminde sorun olan; kabızlık hazımsızlık şikâyeti ile başa çıkamayan kişiler her sabah tüketmelidir. Her sabah tüketildiğinde bu sorunlar yok olacak ve sindirim sistemi eski sağlığına kavuşacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları 

Hindistan cevizi yağının sayısız vücuda faydaları bulunur. Bunun için kullanma talimatına uygun bir şekilde kullanılması gerekir. Hindistan cevizi yağının faydaları ise şu şekildedir

 

 • İçerisinde bulunan maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak tanır.
 • Hindistan cevizi yağının içerisinde asitler mevcuttur ve bu da kolesterolün normal seviyeye gelmesini sağlayarak kalp sağlığını korur.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve obezite hastalığına karşı vücudu korur.
 • Yağ yakımını arttırdığı için kilo vermeye sebep olur.
 • Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı vücudun direncini artırarak hastalıklara yakalanmayı engeller.
 • Akciğerlerde rahatsızlık mevcut ise ya da iltihaplanma gibi bir durum söz konusu ise düzenli bir şekilde kullanılan hindistan cevizi yağı akciğerlerde meydana gelen sorunları çözer.
 • Kendine has ve beğenilen bir kokusu vardır. Bu sebeple de ağız kokusu şikâyeti olan kişiler tarafından kullanıldığında ağız kokusunu giderir ve nefesin güzel kokmasına yardımcı olur.
 • Cilt için çok faydalıdır ve cildin nem dengesini korumasını sağlar.
 • Cildin yumuşak bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.
 • Cildin  eşit tonda ve parlak görünmesini sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı saç için de kullanılan bir yağdır. Sert saçlar için kullanıldığında saçların yumuşamasını sağlar.
 • Saçların kolay bir şekilde taranmasına yardımcı olur.
 • Saçları besler ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • İnce telli saçların kalınlaşmasını yardımcı olur.
 • Saçları beslediği için dökülmeleri durdurur ve dökülen kısımlardan tekrardan saç çıkmasını sağlar.
 • Saçlarda meydana gelen elektriklenmeye karşı çok iyidir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı yemeklerin içerisine eklenebilir. Farklı bir aromaya sahip olduğu için yemeklere lezzet kazandırır aynı zamanda yemeklerin  içerisine  eklemek istemeyenler için kahvede bir yöntemdir. Türk kahvesinin içerisine katılabilir. Türk kahvesinin içerisine katıldığında muhteşem bir aroma verir ve kahvenin daha güzel olmasını sağlar. Cilt için kullanılacak ise cildi temizledikten sonra temiz cilde sürülmeli ve uzun bir süre bekletilmelidir. Saçlarda kullanılacağı zaman duşa girmeden bir saat öncesinden saçlara sürülmeli ve 1 saat saçlarda bekletildikten sonra durulanmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağı günümüzde sık kullanılan bir yağdır. Cilde olan faydaları tartışılmazdır. Hindistan cevizi yağı ciltte bulunan siyah noktalara çare olur ve kısa zamanda siyah noktaları yok eder. Cildin olduğundan parlak görünmesini sağlar. Kuru ciltler için kullanıldığında cildin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Cildi yumuşatır. Kırışıklıklar için inanılmaz bir etkiye sahiptir ve kırışıklıkları açar.

Hindistan Cevizi Yağı Nerede Satılır?

Hindistan cevizi yağını birçok yerde bulmak mümkündür. Genel olarak hindistan cevizi yağı marketlerde aktarlarda ve internette bulunan mağazalarda satışa sunulmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Fiyatı

Hindistan cevizi yağının fiyatı;  markası, miktarı ve satıcı ile doğru orantılıdır.  Genel olarak fiyatları 300 gramı 40-50 TL arasında değişir. Hindistan cevizi yağı alırken fiyatından daha çok orijinal olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü bazı yerlerde orijinal olmayan hindistancevizi yağlarına da rastlamak mümkündür.

Hindistan Cevizi Yağının Besin Değeri

Hindistan cevizi yağı ülkemizde pek çok problemi çözmek için kullanılmaktadır.  Aynı zamanda sağlıklı bir yağ olduğu için  sağlık açısından iyi gelmesi sebebiyle de tercih edilmektedir.100 gram Hindistan cevizi yağının besin değeri şu şekildedir

Kalori: 892 kcal

Lif: 0,0 g

Karbonhidrat: 0,0 g

Protein: 0,0 g

Yağ: 99,6 g

Demir: 0,0 mg

Kalsiyum: 1,0 mg

Potasyum: 0,0 mg

Hindistan  Cevizi Yağının İçerisinde Bulunan Vitaminler

Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan pek çok vitamin vardır ve bu sebeple de vücudun hastalıklara yakalanmasına engel olur. Hindistan cevizi yağının içerisinde K vitamini, E vitamini, C vitamini, tiamin, riboflavin, pridoksin, pantotenik asit, potasyum, niasin, sodyum ve protein yer alır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Zayıflama

Hindistan cevizi yağı zayıflamak için kullanılan en etkili yağlardan bir tanesidir. Zayıflamak için özellikle aç karına tüketilmesi gerekir. Aç karına tüketilen Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırarak vücutta bulunan yağları yok eder. Zayıflamak için kullanılacak ise Türk kahvesinin içerisine bir çay kaşığı kadar eklenmesi Çok etkili olacaktır. Türk kahvesi yaparken içerisine şeker asla eklenmemelidir. Düzenli bir şekilde her sabah Hindistan cevizi yağı kullanılır ise kısa zaman içerisinde beklenen sonuca ulaştıracaktır

Hindistan Cevizi Yağının  Zararları 

Hindistan cevizi yağı ölçülü bir şekilde tüketimi gerçekleştirilir ise zararını insanlara göstermez. Fakat fazla tüketimi bağırsaklarda insan vücuduna yararları olan bakterileri yok ettiği için ishale sebebiyet verebilir. Aynı zamanda cilt ve saç için çok fazla kullanılır ise ciltte sivilcelenmeye saçta ise yağlanmaya sebep olur. Bu nedenle ağız yolu ile tüketilecek ise günde en fazla 1 çay kaşığı tüketilmelidir. Saç ve cilt için kullanılacak ise haftada 2-3 defa kullanılması yeterli olacaktır.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Coconut Oil,2- Coconut oil and health,3- Cracking the coconut oil craze

( Toplam 13 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )