Hünnap Nedir

Hünnap cehrigiller familyasına ait bir  bitki türüdür. Genel olarak Çin’de üretimi gerçekleştirilir ve birçok sağlık problemine iyi geldiği aynı zamanda şifa deposu olduğu bilinir. Rengi yeşildir ve güneş görünce kahve ve kırmızı olur. Lezzetli bir tadı mevcuttur ve günümüzde ise son zamanlarda daha fazla tüketiminin gerçekleştirildiği bilinmektedir. İçerisinde sağlığa inanılmaz katkıları bulunan vitamin ve mineraller yer alır. Direkt olarak meyve gibi tüketilebilecek gibi çayını yapılarak da tüketmek uygundur.

Hünnap meyvesi faydaları

Hünnap bir meyvedir ve birçok kişi tarafından besin değeri yüksek olduğu için tüketilir. Düzenli tüketimde inanılmaz faydalarını gösterir. Genelde ülkemizde herkes tarafından bilinmez fakat son zamanlarda daha fazla bilinmeye ve tüketilmeye başlanılmıştır. Genel olarak Akdeniz ve Ege’de bulunan kişiler bu meyveyi bilirler ve tüketirler.

İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle kanseri önler. Zayıflamak isteyen kişiler tarafından tüketimi gerçekleştirildiğinde kilo verdirir. C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kabızlık bazı dönemlerde herkesin rahatsızlık duyduğu bir problemdir. Bu sebeple de kabızlık şikâyeti olan kişiler tarafından tüketimi gerçekleştirildiğinde kabızlık Şikâyetini giderir ve bağırsakların düzene girmesine yardımcı olur.

Damar sağlığını korur ve aynı zamanda kaç sağlığına da iyi gelir. İçerisinde magnezyum mevcuttur ve bu nedenden dolayı kemik ağrılarına ve kas ağrılarına iyi geldiği bilinir. Doğal bir antidepresandır ve bu sebeple de stresi yok ederek insanların rahatlamasını sağlar. Bol oranda kalsiyum bulunduğunu ve bu sebeple de kemik ve diş sağlığın korur. Diş çürüklerinin önüne geçer. Ancak faydalarını en kısa zaman içinde görmek için ara sıra tüketmek yerine gün içerisinde ölçülü tüketmek denenmelidir. Ara sıra tüketilen meyvenin vücuda faydası olmaz ve düzenli tüketmek şarttır. 

Hünnap Ne İşe Yarar?

Hünnap birçok sağlık sorununa iyi gelen ve kısa zaman içerisinde bu sorunları çözen meyvelerin başında yer alır. Bundan önceki senelerde genel olarak yöresel bilinen ve sadece bazı yörelerde tüketilen bir meyveydi. Fakat son zamanlara bakıldığında birçok yerde artık tüketiminin gerçekleştirilmeye başlandığı görülmektedir. Dünyada çok sık görülen kanser hastalığı ile mücadele etmede etkilidir ve kanser hücrelerini yok edici özelliği bulunur.

İçeriği çok zengindir ve bu sebepten dolayı da stresi yok ederek kişinin rahatlamasını sağlar. C vitamini deposudur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudu olumsuz etkileyen toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Kanı temizleyici görevi bulunur. Öksürüğün kısa zamanda yok olmasını sağlar. Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotik görevi görür ve kısa zamanda iyileştirir.

Ciltte meydana gelen kızarıklıkları ve aynı zaman güneş de oluşan yanıkları tedavi eder. Seneler ilerledikçe ciltte yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Hünnap ise hücreleri yenilediği için yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlık şikâyetini giderir.

 Hünnap Nasıl Bir Meyvedir?

Hünnap ilk dönemlerde yeşil rengi bulunan bir meyvedir ve güneşte bekledikten sonra rengi kahverengi ve kırmızı karışımına döner. Kabuk kısmı sert yapıya sahiptir ve görüntüsü tıpkı zeytini andırır. Yeşil olduğu dönemlerde tadı ekşidir ve rengi değiştirdikten sonra tadı lezzetli hale dönüşür.

Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap içeriği bakımından birçok ilaç yapımında kullanılan nadir meyveler arasında yerini alır. Çünkü içeriği zengin olduğu için şifa dağıtır.

İşte hünnabın faydaları şu şekildedir;

 • Antioksidan bakımından zengin olduğu için kansere yakalanma oranını düşürür ve kanser hücrelerini vücuttan uzaklaştırır.
 • Bu meyvenin içerisinde birçok vitaminin olduğu kadar C vitamini de yüksek oranda bulunur. Bu sebepten dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Özellikle kış hastalıklarına yakalanma oranını düşürür.
 • Vücudun enerjik bir yapıda olmasını sağlar ve yorgunluğu giderir.
 • Diyabete çok iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kalp sağlığını korur ve hastalıklara yakalanmayı önler.
 • Beyin fonksiyonlarının gelişme göstermesini sağlar ve beyinde bulunan olumsuzlukları yok eder.
 • Uykusuzluk sorununu çözerek uyku kalitesinin artış göstermesini sağlar.
 • Çabuk sinirlenen kişiler tarafından tüketildiğinde sinirleri yatıştırır ve bu sebepten dolayı da kişi sakin kalır.
 • Sindirim sisteminde bulunan bozuklukları iyileştirir. Çünkü içerisinde lif olduğu için sindirim sistemine inanılmaz etkili olduğu söylemektedir.
 • Kaslarda ve eklem yerlerinde oluşan ağrıları keser.  Kas ve eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur
 • Vücutta temiz olmayan kan mevcut ise düzenli tüketim sonucunda kanın temizlenmesini sağlar.
 • Öksürüğün yok olmasına yardımcı olur. 

Hünnapın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Hünnap meyvesinin içerisinde bol oranda; çinko, sodyum, potasyum, fosfor, magnezyum, manganez, demir, bakır, kalsiyum, c vitamini, A vitamini, tiamin, riboflavin ve yer alır. Vücudunda bu vitaminler ve mineraller eksik olan kişiler kesinlikle hünnap meyvesinin tüketmelidir. Bir ay düzenli bir şekilde tüketilen hünnap meyvesi sonucunda  eksik olan vitamin depoları dolacaktır.

 Hünnapın Besin Değeri

Hünnap lezzetli bir yapıda olan meyvedir içeriği yönünden çok zengindir. 100 gram hünnapta bulunan besin değeri şu şekildedir.

 Kalori: 79 kcal
 Demir: 0,5 mg
 Kalsiyum: 21,0 mg
 Potasyum: 250,0 mg
 C  vitamini: 69,0 mg
 A vitamini: 40,0 ıu
  Kolesterol: 0,0 mg
 Yağ: 0,0 gram
 Protein: 1,2 gram
 Lif: 0,0 gram
 Karbonhidrat: 20,2 gram

 Hünnap Bir Günde Ne Kadar Yenmeli

Hünnap muhteşem faydaları olan bir meyvedir ve gün içerisinde en fazla 2-3 tane tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde 2-3 tane tüketmek vücut için çok fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda daha etkili olmasını istiyorsanız mutlaka aç karna tüketme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aç karına kana daha hızlı bir şekilde karışacağı için bu şekilde etkisi daha fazla olur.

 Hünnap Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hünnap Hem kuru şekilde hem de yaş şekilde çayı yapılarak da tüketilebilir. Bunun için 2-3 tane hünnabın içerisinde 1 su bardağı su eklenmeli ve 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. 10 dakika Kaynadıktan sonra 5 dakika daha dinlenmeli ve daha sonra ise tüketimi yapılmalıdır. İsteğe bağlı olarak içerisine karanfil, tarçın, bal, pekmez, limon gibi besinler ve baharatlar eklenip lezzetli kıvama gelince tüketilebilir.

 Hünnap Çayı Günde Kaç Defa İçilir?

 Hünnap çayı tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü her şeyin fazlası vücudu etkiler ve birçok rahatsızlığı ortaya çıkarabilir. Gün içerisinde 1 bardak kadar hünnap çayı tüketmek vücut için yeterlidir.

 Hünnapın Yan Etki Ve Zararları

Hünnap sağlık dostu olan bir meyvedir fakat  aşırıya kaçılırsa ise elbette ki zararları da mümkündür. Günde 2-3 taneden fazla tüketildiğinde şişkinlik ve vücutta gaz problemlerinin meydana gelmesini sağlar. Bu nedenden dolayı da aşırı tüketmemeye özen gösterilmelidir.

( Toplam 17 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )