Hurma içerisinde bol miktarda C vitamini, A vitamini, B2 ve B1 vitamini bulunduran bir besindir. Lezzeti tatlımsı olduğu için birçok kişi tarafından sevilerek tercih edilir. Hurmanın faydaları?Düzenli kullanım sonucunda vücuda olan faydaları saymakla bitmez. Özellikle kan şekeri normalin altında olan kişiler tarafından tercih edilir ve inanılmaz sağlıklı bir besindir. Fakat tüketimi yapılırken yine de ölçülü tüketmek gerekir. Çünkü içerisinde bol miktarda şeker bulunduğu için fazla tüketmek sağlığı kötü bir şekilde etkileyecektir.

Hurma Nedir?

Hurma palmiyegiller familyasından bir bitki çeşididir. En az 18 m en fazla 24 metre boyutuna kadar uzar. Yapraklarının büyüklüğü ise 6 metre kadardır. Dış kısmı kabuklu bir yapıya sahiptir. Genel olarak kahverengi ve turuncuya benzer bir rengi bulunur. Tatlımsı bir yapısı vardır ve aynı zamanda etlidir. Ülkemizde sadece Güney Anadolu, Batı ve Akdeniz Bölgesi’nde hurma yetiştirilir. Mineral ve vitamin deposu olduğu için bireyler tarafından çok fazla tercih edilir.

Hurmanın Faydaları

İçerisinde bol miktarda potasyum, sodyum, mineral, demir, kalsiyum ve magnezyum bulunduran hurmanın sağlık açısından çok faydası olduğu ispatlanmıştır. İşte hurmanın faydaları aşağıdaki gibidir

 • Bağışıklık sistemi alt seviyede olan ve çabuk hastalanan kişiler tarafından düzenli aralıklar ile tüketimi gerçekleştirildiğinde bağışıklık sisteminin yüksek seviyeye çıkmasını  sağlar ve hastalığa yakalanma ihtimali düşürür.
 • Kadınlarda sürekli olarak rahim akıntısı meydana geliyor ise bu problemi giderir.
 • Basurun sebep olduğu kanama problemini çözer
 • Hurma besininin içerisinde antioksidan yer alır ve antioksidan yer alması sebebiyle de kansere karşı vücudu koruyup kanser hücrelerini yok eder.
 • Yeni doğum yapan ve aynı zamanda emziren anneler tarafından tüketimi gerçekleştirildiğinde sütün kalitesi artar ve süt çoğalır. Hem de doğuma yakın tüketildiğinde doğumun kolay olacağı söylenir.
 • Kemikleri zayıf olan kişiler tarafından tercih edildiğinde; kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar ve kemik hastalıklarına yakalanma oranını düşürür.
 • Kansızlık sorunu olan kişilerin kan depolarının yükselmesine sebep olur ve kansızlık sorunu giderir.
 • Kronik bedensel ve aynı zamanda zihinsel yorgunluk sorunu gidererek kişiye enerji sağlar.
 • Özellikle göğüs kanseri, rahim kanseri ve kolon kanserine yakalanma oranını düşürür.
 • Hafıza kaybı, özellikle yaşı ilerleyen kişilerin karşılaştığı bir problemdir ve hurma hafıza kaybını önleyerek hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • Gözlerde meydana gelen sorunlar sebebiyle; gözde iyi görememe problemi oluşuyor ise hurma göz problemlerini giderir.
 • İçerisinde bol oranda antioksidan maddesi barındırdığı için vücutta bulunan zararlı maddeleri vücuttan atar.
 • Kilo vermek isteyen kişiler, tüketimini gerçekleştirdiğinde tok tutucu etkisi sayesinde  daha az yemek yiyerek kilo verebilirler
 • Diş sağlığına da iyi gelir ve diş çürümelerini engeller
 • Karaciğerde meydana gelen herhangi bir problem var ise hurma tavsiye edilir. Çünkü hurma karaciğerde meydana gelen sorunları çözer.
 • Damar sertliği problemine hurmanın inanılmaz etkili olduğu bilinmektedir.
 • Ciltte herhangi bir kesik ve yara meydana gelir ise düzenli aralıklarla hurma tüketimi yaralarını daha kolay bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.
 • Sindirim problemi yaşayan kişiler günde 3 adet hurma tüketimini gerçekleştirir ise sindirim sistemi problemleri kısa zaman içerisinde son bulur.
 • Soğuk algınlığı öksürük veren bronşit gibi rahatsızlıkları giderir ve öksürüğü keser.
 • Rahim sağlığına çok iyi gelir ve rahim kaslarını kuvvetlendirir.
 • Kalpte herhangi bir problem var ise hurma tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü hurma kalpte meydana gelen rahatsızlıkları giderir ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

 

Hurma Nasıl Tüketilir?

Ramazan ayında çok fazla tercih edilen hurma; yemeklerden 1 saat sonra tüketiminin yapılması gerekir. Bireylerin  isteğine bağlı olarak direkt olarak tüketiminin gerçekleştirileceği gibi; ceviz, badem, fındık,  süt karışımının içerisine eklenerek hem besin değerini artırabilir. Hem de daha lezzetli olmasını sağlayarak tüketimi gerçekleştirilebilir.

 

Hurma Günde Kaç Tane Tüketilir?

Hurmanın günlük düzenli olarak tüketimi önemlidir. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre günde ve fazla 3 tane hurma vücuda alınmalıdır. Hurmanın içerisinde şeker oranı fazladır ve bu sebeple de 3 taneden fazla tüketimi gerçekleştirildiğinde şeker seviyesinin vücutta artış göstermesini sağlayacak ve bazı hastalıklara sebep olacaktır.

Hurmanın Besin Değeri

100 gram bir hurmanın besin değeri inanılmaz fazladır.  Hurma sağlıklı bir besindir. Çünkü içerisinde çok fazla vitamin ve mineraller yer alır. Hurmanın besin değeri aşağıdaki gibidir

Karbonhidrat 72,9 gram

Kalori 300,4 kcal

Protein 2,2 gram

Kolesterol 0

Magnezyum 58 mg

Potasyum 700 mg

Sodyum 5,4 mg

Fosfor 63 mg

Demir 3 mg

Kalsiyum 59 mg

C vitamini: 3 mg

B9 vitamini 24,9 mcg

B6 vitamini 0,153 mg

B3 vitamini 2,2 mg

B2 vitamini 0,1 mg

B1 vitamini 0,1 mg

A vitamini 0,5 gram

Lif 9,3 g

 

Hurma Tüketimi Kilo Aldırır mı?

Hurmanın içerisinde yüksek oranda lif vardır ve lif de kilo vermeye yardımcı olur. Aşırıya kaçmamak şartı ile hurma tüketimi aslında zayıflamaya yardım eder. Fakat hurmanın içerisinde aynı zamanda şeker oranı da yüksek olduğu için günde 3 taneden fazla tüketimi yapılır ise tam tersi sonuçları meydana getirecek ve hurma kilo aldıracaktır. Zayıflamak için kullanmak isteyen kişiler hurmayı yemeklerden önce tercih etmelidir. Yemekten  önce tercih edilen hurma iştahı keser ve kişilerin daha az yemek yemelerine yardımcı olur ve bu sayede kişiler daha kolay zayıflar.

 Hurmanın Zararları 

Hurma faydalarıolduğu kadar hurmanın içerisinde şeker bulunduğu için; fazla tüketimi şeker hastalığına sebep olabilir. Aynı zamanda aşırı tüketimi sonucunda baş ağrısı ve göz ağrısı da meydana gelebilir. Uzmanların savunduğu az ve düzenli tüketimdir. Az ve düzenli tüketim sonucunda zararları ile kolay kolay karşılaşılmaz.

Referanslar:

(Phoenix dactylifera)

( Toplam 75 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )