Ihlamur Çayı Ne İşe Yarar?

Özellikle kış mevsiminde tercih edilen ıhlamur çayı hakkında neler biliyorsunuz? Ihlamur çayının içerisinde birçok vitamin vardır fakat en çok a vitaminini barındırır. Bu sebeple de insan vücudu için inanılmaz faydalarının olduğu bilinmektedir.

Genel olarak gribal enfeksiyon tedavilerinde tercih edilir ve düzenli kullanımda gribal enfeksiyonu kısa süre içerisinde geçirir. Stres ve kaygıyı ortadan kaldırarak bireylerin sakinleşmesine sebep olur. Uykusuzluk problemi mi yaşıyorsunuz? O halde yatmadan evvel tüketeceğiniz ıhlamur çayı uykunuzun kısa süre içerisinde gelmesini sağlar.

İçerisinde antioksidan maddesi barındırdığı için kanser hastalığını engeller ve serbest radikal hücrelerinin vücuttan atılmasına sebep olur. Kalp ve damar sağlığına iyi geldiği bilinerek kalp krizi ve damar tıkanıklığı yaşama oranını düşürür. Balgam söktürür ve aynı zamanda geçmeyen inatçı öksürüğe şifa olur.

İçerisinde bol vitamin barındırdığı için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve aynı zamanda vücut direncini yükseltir. Vücutta olan enfeksiyon iltihap bakteri gibi rahatsızlıkları giderir.

Ihlamur Bitkisi Bozulmadan Ne Kadar Kalır?

Ihlamur bitkisi aktarlardan veya büyük marketlerden temin edilebilir. Ya da taze bir şekilde toplandıktan sonra kurutulup muhafaza edilebilir. Kurutulmuş  bir  ıhlamur  bitkisi 12 ay muhafaza edilebilir. Ihlamurun türüne göre bu süre uzayabilir.

Ihlamur Çayında Hangi Vitaminler Bulunur?

Ihlamur çayı günümüzde birçok kişinin tercih ettiği çay türüdür. Özellikle bireyler tarafından kış mevsiminde hastalığa yakalanmamak için tüketilir.Ihlamur çayı içerisinde bol miktarda kalsiyum, c vitamini, a vitamini, magnezyum ve demir bulundurur.

Ihlamur Çayı Zayıflatır mı?

Ihlamur çayı mis kokusuyla bilinir.  Kaynamaya başladığı andan itibaren kokusunu etrafa yayar. Peki, ıhlamur çayı zayıflatır mı? Düzenli aralıkla ile tüketilen ıhlamur çayı metabolizmayı hızlandırarak kilo verimine sebep olabilir fakat bunun yanında egzersiz ve diyet de uygulanmalıdır. Bu şekilde ıhlamur çayı tüketilir ise etkisini daha kısa zaman içerisinde gösterecek ve zayıflamaya sebep olacaktır.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Osmanlı döneminden itibaren kullanılan ıhlamur çayı genelde dakikalarca kaynatılır. Fakat aslında bu doğru değildir. Ihlamur çayını demlemek için ıhlamurlar yıkanır ve daha sonra bardağın içerisine konur. Üzerine kaynar su ekleyerek 5 dakika demlenmeye bırakılır. Ihlamur çayı bu şekilde hazırlandığında içerisinde bulunan vitaminler kaybolmaz ve sağlığa faydaları olur. Fakat  dakikalarca kaynatıldığı zaman içerisinde bulunan vitaminleri giderir.

Ihlamur Çayı Günlük Ne Kadar Tüketilir?

Ihlamur çayı şifalı bir çay olarak bilinir ve bunun için bireyler tarafından tercih edilir. Fakat Biliyorsunuz ki bitki çaylarının fazla oranda vücuda alınması sağlığın olumsuz etkilenmesine yol açar. Bu sebeple de ıhlamur çayı tüketilir iken dikkatli olunmalıdır. Günlük en fazla iki bardak ıhlamur çayı tüketilebilir.

Ihlamur Çayı Cilde İyi Gelir mi?

Ihlamur çayı mucizevî bir çaydır. İnsan sağlığına faydasının yanı sıra cilt sağlığını da olumlu yönde etkiler ve cilde inanılmaz parlaklık verir. Güneşin sebep olduğu lekeler ve doğum sonrası meydana gelen lekeler var ise ıhlamur çayı pamuk yardımı ile düzenli kullanıldığında lekelerin azalmasına ve yok olmasına sebep olacaktır. İltihaplı sivilceleriniz mevcut ise bu sivilcelerin iltihaplarını giderip sivilceyi kurutacaktır. Günlük olarak 2-3 defa pamuk yardımı ile cilde uygulanması tavsiye edilir

Ihlamur Çayının Zararları?

Ihlamur çayı birçok kişinin tükettiği ve vazgeçemediği bir çay çeşididir.  Genel olarak ile karşılaşılmaz ve fayda görmek amacı ile bireyler tarafından tercih edilir. Vücuda fazla alımı ise yan etkilere sebebiyet verebilir. Sadece fayda görmek amacı ile tüketen kişilerin günlük 2 bardağa geçmeden tüketim yapmaları gerekir.

( Toplam 62 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )