Tarih boyunca alternatif tıp tedavisi kapsamında kullanılan ısırgan otu; birçok rahatsızlığa iyi gelir. Yaprak kısmında kimyasal asitler bulunduğu için ilk dokunulduğunda bireylerin cildinde kızarma ve kaşıntı meydana gelir. Bu bitki kuruduğunda böyle bir problem ile karşılaşılmaz. İçerisinde bol miktarda antioksidan yer alır ve aynı zamanda içerisinde bulunan diğer maddeler sebebiyle vücutta bulunan ağrıları giderir. Pek çok rahatsızlığa iyi geldiği için aksatılmadan kullanılması tavsiye edilir.

Isırgan Nedir?

Isırgan otu şu anda birçok yerde yetişen bir bitki çeşididir. Kökeni Kuzey Asya’ya dayanır ve uzun senelerdir hayatımızda olmuştur. Kökü, yaprağı ve tohumunun çok değerli olduğu ve birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. İçerisinde D vitamini, K vitamini, C vitamini, B2 vitamini ve A vitamini yer alır. Yemeklerin içerisine eklenip tüketilebileceği gibi aynı zamanda çayını yapıp da kullanabilirsiniz.

 Isırgan otunun Faydaları

Isırgan otu sağlığa faydaları bulunan bir bitkidir ve bu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Çok eski zamanlarda ve tıbbın gelişmediği günlerde bu bitki birçok rahatsızlığı gidermek için tercih edilmiştir. İşte ısırganın faydaları aşağıdaki gibidir

 • İdrar yollarında meydana gelen rahatsızlıkları giderir ve icat sökücü bir özelliği bulunur
 • Kadınlarda meydana gelen kadın hastalıklarına Şifa olduğu bilinir
 • Alerjik rahatsızlıklar için etkilidir
 • Akciğer rahatsızlığına iyi gelir ve akciğerlerde rahatsızlık oluşmasını engeller
 • Vücutta  bulunan Mikropları öldürür
 • Vücutta şişlik ödem meydana geldiyse ısırgan ödem ve şişliği yok eder
 • Kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir
 • Bağırsaklarda meydana gelen sorunları giderir ve gaz şişkinlik gibi sorunları yok eder
 • Böbreklerde toksin bulunuyor ise ısırgan düzenli aralıklarla ile tüketilmelidir Çünkü ısırgan böbreklerde bulunan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur
 • İçerisinde C vitamini bulunduğu için Vücudun direncini artırır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Solunum Yollarında oluşan rahatsızlıklara iyi gelir ve özellikle de kuru öksürüğü kısa zaman içerisinde Keser
 • Romatizma şiddetli ağrıları meydana getirir. Romatizması olan kişiler Her gün akşam Isırgan otunu çayını yaparak ayaklarını bu suda bekletilen ise;  romatizmanın sebep olduğu Ağrı’da azalma ve yoklama meydana gelecektir
 • Isırgan Otu kemikleri kuvvetlendirir ve kemik erimesi ihtimalini düşürür
 • Diş çürümelerini önler
 • Saçlarda kullanılır ise;   saçlarda   birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen dökülme problemli Keser ve dökülen bölgelerden güçlü saç meydana gelmesine yardımcı olur
 • Kepeklenme problemini sık yaşayan kişiler tarafından kullanılır ise; saçta bulunan kepeklenme ortadan kalkar ve saç dipleri eski sağlığına kavuşur.

 Isırgan Otu Besin Değeri

Şifalı olarak bilinen ısırgan otunun besin değeri zengindir. 100 gram ısırgan otunda bulunan besin değeri aşağıdaki gibidir

Kalori:62 kcal

Lif: 0,2 gram

Karbonhidrat: 3,8 gram

Yağ: 3,8 gram

Protein: 2,8 gram

Kolesterol: 8,7 mg

Demir: 0,1 mg

Kalsiyum: 51,6 mg

Potasyum: 184,4 mg

C vitamini: 4,7 mg

A vitamini: 314,7 ıu

 Isırgan Otunun Kullanım Alanları

Isırgan otunun yemeği, çorbası, çayı yapılarak kullanılmaktadır. Kullanım alanları ise insan sağlığında meydana gelen sorunları giderir ve vücudu sağlıklı bir yapıya kavuşturur. Vücut için kullanıldığı gibi saçlarda meydana gelen ve ciltte oluşan sorunlara da kısa zaman içerisinde ortadan kaldırıcı yapıya sahiptir.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otu ağız yolu ile tüketilmek isteniyor ise yemeği veya çorbası yapılabilir. Ya da demlenip çayı yapılarak tüketilebilir. Saçlarda kullanılacağı zaman yine aynı şekilde çayını yapıp saçlara durulama suyu olarak kullanılır. Cilde ise pamuk yardımı ile günlük düzenli bir şekilde sürülmelidir.

Isırgan Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan otu bitkisi taze bir şekilde toplanıp çayı yapılabilir. Fakat genel olarak kurutulup çayının yapılması tavsiye edilir. Bu şekilde ısırgan otu daha uzun ömürlüdür.  Taze ısırgan otundan çay elde etmek istiyorsanız öncelikle 7-8 yaprağın içerisine bir su bardağı su koyup 10 dakika boyunca kaynatın.

Kuru ısırgan otundan çay elde etmek tazesine göre biraz farklıdır. Bu seçenekte kaynatmaya gerek yoktur. Bir bardağın içerisinde kuru bir tatlı kaşığı ısırgan koyun ve üzerine bir bardak kaynamış su ekleyin. 5 dakika boyunca demlemeye bırakın. Bu sürenin sonunda çay hazırdır ve tüketilebilir.

Isırgan Otu Çayı Günde Kaç Bardak İçilir?

Isırgan otu çayı etkili bir çaydır ve bu sebeple de günde en fazla 1 bardak kadar tüketilmelidir. Isırgan otu çayı 15 gün düzenli aralıklar ile vücuda alındığında bir süre ara verilmeli ve daha sonra tekrardan başlanmalıdır.

 Isırgan Kansere İyi Gelir mi?

Isırganın  çok eski dönemlerden beri kullanılır. İçeriğinde antioksidan maddesi yer alır. Antioksidan maddesinin en önemli özelliği ise kanseri yok eder ve kansere yakalanma oranını düşürür. Düzenli bir şekilde tüketilen ısırgan vücutta bulunan kanser hücrelerini tedavi ederek iyileştirir ve sağlıklı kişilerde kansere yakalanma ihtimalini  düşürür.

 Isırgan Otunun Saça Faydaları

Isırgan otu birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi saçlarında meydana gelen rahatsızlıklara da çok iyi gelir. Isırgan otunun saça faydaları şu şekildedir

 • Dökülme meydana gelen saçlar da bu problemi  giderir.
 • Saçlar çok kuruduğu zaman kepeklenir. Isırgan otu saçlara düzenli aralıklar ile uygulanır ise saçın nem dengesi yerine gelir ve bu sebeple de kepeklenme sorunu ortadan kalkar.
 • Saçın kurumasına ve tahriş olmasına bağlı olarak saç diplerinde egzama tarzı yaralar oluşur ve bu yaraların iyileşmesi için ısırgan otu çok etkilidir.
 • Saç uçlarında meydana gelen çatallama sorunu için kullanılması tavsiye edilir. Kısa zaman içerisinde çatal lamalar yok olacak ve saçlar sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.
 • Zayıf, sürekli kırılan saçlara uygulananıldığında saç kökleri kuvvetlenir.
 • Saçlar olduğundan iki kat daha fazla uzar
 • Isırgan otu sayesinde saçlar hacimli ve parlak durur

 Isırgan Otunun Cilde Faydaları

Isırgan otu ciltte sorunu olan kişiler tarafından kullanılır ise birçok problemi en kısa zamanda ortadan kaldırarak cildi sağlıklı bir görüntüye kavuşturur.  Isırgan otunun cilde faydaları ve şu şekildedir

 • Isırgan otu özellikle kötü görüntüye sebep olan siyah noktaları temizler ve uzun süre o alanlarda siyah nokta oluşumuna engel olur.
 • Ciltte sivilce oluşmasını engellediği gibi ciltte sivilce mevcut ise bu sivilceleri ortadan kaldırır ve o bölgeleri pürüzsüz yapar.
 • Cildi yenilediği için kırışıklık problemine karşı etkilidir. Cildin genç görünmesini sağlar.
 • Gözaltında oluşan morarmalara ve kahverengi lekelere iyi gelir.
 • Mimiklerin sebep olduğu kaz ayaklarının görüntüsünü açar.

 Isırgan Otu Zayıflatır mı?

Isırgan otunun en bilinen özelliği zayıflatıcı  bir yapıya sahip olmasıdır. Şu ana kadar birçok kişi ısırgan otunu zayıflamak için kullanmıştır. Çünkü hem doğaldır hem de kısa vadede iyi sonuçları ortaya çıkarır. Isırgan otunu zayıflamak için kullanacaklar günde sabah ve akşam iki defa ısırgan otu çayını yemeklerden evvel tüketmelidir. Yemeklerden evvel tüketilen ısırgan otu çayı iştahı kapatır ve daha az yemek yemeyi sağlar.

 Isırgan Otunun Zararları

Isırgan otunun kalorisi yüksektir. Bu sebeple de aşırı tüketildiği zaman diyabet  rahatsızlığını meydana getirebilir ve zararını gösterebilir. Aynı zamanda yüksek tansiyonu olan kişiler, hamileler ve emziren kişiler bu bitkiden uzak durmalıdır.

 

 

 

 

( Toplam 77 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )