Karabaş otu yüzyıllar öncesinden kullanılmaya başlanan ve şifalı olarak bilinen bir bitkidir. Karabaş otunun faydaları nelerdir?Genel olarak kullanım amacı vücutta meydana gelen yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak ve mikrop kapmasını önlemektir. Bunun yanı sıra insan vücuduna birçok yararı bulunur. Özellikle sinirlerin yatışmasını sağlayarak beynin rahatlamasına yardımcı olur. Bu sebeple de depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Fayda görmek isteyen kişilerin tüketeceği zaman düzenli ve aynı zamanda ölçülü tüketmeye dikkat etmesi gerekir.

Karabaş Otu Nedir?

Karabaş otu bitkisi Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bir bitki türüdür ve çok yıllık bir bitki olarak bilinmektedir. İlkbahar mevsiminin gelmesi ile beraber çiçeklerini açmaya başlar. Çiçekleri  mor ve pembe renkli olur. Karabaş otu  en az 30 santimetre en fazla 100 santimetreye kadar uzayabilir. İçerisinde antioksidan, antibakteriyel ve antifungal bulunduğu için pek çok derde şifa olarak bireyler tarafından kullanılmaktadır.

Karabaş Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Karabaş otu çok uzun dönemlerden beri yaraların iyileşmesi için kullanılır. Bu nedenden dolayı egzama, sedef ve vücutta birçok hastalığa bağlı olarak meydana gelen yaraları iyileştirir. Açık yaranın her zaman mikrop kapma olasılığı yüksektir. Düzenli bir şekilde kullanılan karabaş bitkisi ise bu açık yaraların mikrop kapma olasılığını engeller ve çabuk iyileştirir. Beyin sağlığına çok iyi gelir ve siniri yok ederek insanların rahatlamasına yardımcı olur. Migrenin sebep olduğu şiddetli baş ağrısını düşürür ve düzenli kullanımda migren ağrısını tamamen yok eder. Öksürük nezle gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinir. Romatizma şiddetli ağrılara sebep olur ve karabaş otu ise romatizmanın neden olduğu ağrılara çok iyi gelir.

Karabaş otunun Faydaları nelerdir?

Karabaş otu günümüzde şifalı olarak bilinen ve faydaları yüksek seviyede olan bir bitki çeşididir. Karabaşın insan vücuduna etkileri ve faydaları şu şekildedir

 • İnsanlarda zaman zaman anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi semptomlar kendini gösterebilir. Düzenli tüketilen karabaş ise bu semptomları kısa zamanda yok eder.
 • Öksürüğü en kısa zamanda yok olmasına ve boğazın yumuşamasına sebep olur.
 • Grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
 • Migrene  çok iyi geldiği ispatlanmıştır.
 • Beyinde meydana gelen bozuklukları tedavi eder.
 • Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar ve unutkanlık sorunu olan kişilerin bu problemini çözer.
 • Kan dolaşımının normal bir şekilde olmasına yardımcı olur.
 • Damarlarda meydana gelen tıkanıklık gibi sorunlar için kullanılabilir ve damar sağlığını koruyarak damarlarda tıkanıklık meydana gelmesine engel olur.
 • Vajina enfeksiyonu olan kişiler tarafından kullanıldığında bu rahatsızlığı olan kişiler kısa zamanda şifa bulur.
 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlara birebirdir.
 • Birçok kanser türüne iyi gelir ve kanserin gelişmesini önler.
 • Rahatsızlıklar sebebi ile meydana gelen yaraların iyileşme sürecini kısaltır ve yaraların iz kalmasına engel olur.
 • Romatizmanın sebep olduğu ağrıları ve diğer semptomları azaltır
 • Uykuya dalamama problemine çok iyi gelir
 • Mide gazını giderir.
 • Sindirim sistemi problemini yani kabızlık şikâyeti olan kişilerin problemini çözer.
 • Kronik olarak sürekli bir şekilde kas yorgunluğu veya kas ağrısı olan kişiler tarafından kullanılır ise bu problemler yok olur.
 • Tümör oluşumunu engellediği gibi eğer beyinde tümör bulunuyor ise bunun gelişmesini önler.
 • Ciltte oluşan kırışıklıklar için kullanıldığında kırışıklıkları engeller ve erken yaşlanmaya karşı cildi korur.
 • Güneş yanıkları ciltte bulunuyor ise düzenli kullanım yanıkların iyileşmesini ve yok olmasını sağlar.
 • Saçlarda meydana gelen dökülmeyi durdurur ve saçların kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • Karabaş bitkisi sayesinde saçlar daha parlak ve canlı görünüme kavuşur

Karabaş Çayı Nasıl Demlenir?

Karabaş bitkisi genel olarak çayı yapılarak tüketilir. Karabaş Çayını demlemek için ilk olarak yapılması gereken cezvenin içerisine bir bardak suyu koyup kaynatmak olacaktır. Kaynamış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar karabaş otu koyup ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika demlenmeli ve daha sonra süzülmelidir. Süzülen karabaş çayı tüketime  hazırdır.

Karabaş Çayı Günde Kaç Defa Tüketilir?

Karabaş ölçülü bir şekilde tüketilmesi sağlık için her zaman ön plandadır. Sadece karabaş çayı değil bütün bitki çayları için ölçülü tüketmek önemlidir. Karabaş çayı günde en fazla 2 defa vücuda alınmalıdır.  Bu süre sabah akşam veya öğlen gece olmalıdır. Yani ilk içilen seans ve 2 seansın arasında uzun bir ara olması önemlidir

Karabaş Otunu Kimler Kullanamaz?

Karabaş otunu  birçok kişi kullanabilir ancak hamile kişilerin, emziren kişilerin  ve aynı zamanda ciddi rahatsızlığı bulunan bireylerin kullanması sakıncalı olabilir. Bu  kişiler  karabaş otunu kullanmak istediklerinde hekime danışmanı ve hekimleri uygun görür ise karabaş otunu kullanmaya başlamalıdır. Hekime danışmadan karabaş otu kullanmak vücudu olumsuz etkileyebilir ve zararları olabilir.

Karabaş Otunun İçinde Bulunan Vitaminler

Karabaş bitkisinin içerisinde insan sağlığını son derece olumlu bir şekilde etkileyen birçok vitamin ve mineral yer alır. Bitkinin içerisinde potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, myrthenol, triterpenik asit, kafur, glikozit, sağlığa faydaları bulunan uçucu yağlar, reçine,terpin yer alır.

Karabaş Otunun Cilt Sağlığına Faydaları

Karabaş otu vücuda fayda sağladığı kadar cilt sağlığına da şifalı olmaktadır. Mucizevi etkiye sahip olan karabaş otu cildin pürüzlerden arınmasını sağlar ve cildi pürüzsüz görüntüye kavuşturur. Ciltte sivilce mevcut ise karabaş otu çayı düzenli olarak cilde sürülmelidir. Ya da karabaş otu yağı gece yatmadan evvel sivilce olan bölgeye sürülmelidir. Kısa zaman içerisinde ciltte bulunan sivilceleri yok eder. Siyah noktalar için etkilidir ve haftada 2-3 defa sürülmesi yeterlidir. İyileşmeyen ve sürekli çıkan cilt yaraları içinde inanılmaz etkilidir. Yaraların daha kısa zaman içerisinde iyileşmesini sağlar ve yaralarda meydana gelen  kaşınmayı giderir. Gözaltlarında yanaklarda ve alında meydana gelen kırışıklıkların görüntüsünü azaltır ve hücreleri yenilediği için zamana bağlı olarak yok eder.

Karabaş Sigarayı Bıraktırır mı?

Karabaş otu düzenli tüketim sonucunda sigara kullanan kişilere sigarayı bıraktırır. Çünkü bu bitki sigara içme isteğinin azalmasını sağlar. Bunun  için sabahtan karabaş otu çayı yapılmalı ve bireylerin canı ne zaman sigara ister ise bu çaydan bir yudum almalıdır. Bu bitki sayesinde kısa zaman içerisinde sigara içme isteği azalacak ve sigaradan kurtulacaksınız

Karabaş Otu Çayı Ne Zaman İçilir?

Karabaş otu çayı gün içerisinde 2 defa tüketilebilen bir çay türüdür. Bunun için isteğe bağlı olarak sabah akşam veya  öğlen gece tüketilmelidir.

Karabaş Otunun Yan Etkileri Ve Zararları

Karabaş otunu kullanırken dikkatli davranmak sağlık yönünden çok önemli bir yere sahiptir. Karabaş otunu düzenli bir şekilde 2 hafta tükettikten sonra mutlaka ara verilmelidir. Aylarca tüketmek de sağlık  açısından zararlıdır. Fazla tüketmek karın ağrısına sebebiyet verebilir ve tansiyonu olduğundan daha fazla düşürebilir. Aynı zamanda uzun tüketim sonucunda karaciğerlerde ve böbreklerde sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu sebeple de gün içerisinde en fazla 1- 2 fincan tüketilmeli ve 14 günün ardından bir ara vermeli ve gerek görülür ise tekrardan bir 15 gün daha karabaş otu çayı tüketilmelidir. Aynı zamanda hamilelik döneminde ve emzirme döneminde karabaş otundan  uzak durulmalı ve ilk yapılması gereken bir doktora danışılmasıdır.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Ustukhuddus (Lavandula stoechas),2- Lavandula Stoechas- A miracle plant,3- Protective Effect of Lavandula stoechas

( Toplam 278 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )