Karanfil Türk mutfağında vazgeçilmez bir baharattır ve sürekli olarak birçok yemeğin içerisinde eklenerek kullanılır. Yemeklere lezzet katar ancak faydaları pek bilinmez. Karanfilin faydaları nelerdir?Düzenli olarak kullanıldığında nefeste oluşan kötü kokuyu yok ederek nefesin daha güzel kokmasına yardımcı olur. Diş ağrısına çok iyi gelir ve diş ağrısını geçirmek için uzun senelerdir kullanılır. İçerisinde bulunan maddelerden kaynaklı; kansere yakalanma ihtimalini düşürerek vücudu korur ve sağlıklı kalmasını sağlar. Kabızlık bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Karanfil ise sindirim sisteminde oluşan sorunları çözerek kabızlığı giderir. Göz sağlığına iyi gelir. Solunum yollarında bulunan hastalıkları iyileştirir. Öksürüğü keser. Ölçüsü kaçırılmamalı ve dozu açılmamalıdır.

Karanfil Nedir?

Karanfil mersingiller familyasına ait olan bir ağacın çiçeğidir. İklimi sıcak ve aynı zamanda yağmuru bol olan yerlerde yetişir. Karanfil bitkisi; ilkbahar mevsiminde çiçek açar ve çiçekleri açmadan önce tomurcuk halindeyken mutlaka toplanması ve ardından ise kurutulması gerekir. Bu bitkinin içerisinde çok miktarda esansiyel yağ vardır ve bu da sağlığını olumlu yönde etkiler.

Karanfil Neye İyi Gelir?

Karanfil şifa deposu olan bir baharattır. Düzenli olarak kullanıldığında; gastrit, şişkinlik, hazımsızlık sorunlarını kısa zamanda yok eder ve çözüme kavuşturur. Ülser rahatsızlığına çok iyi geldiği ve sindirim sistemi ile alakalı bütün problemleri çözdüğü bilinmektedir. Vücudu hasta yapan enfeksiyon ve mikropları öldürür. Akciğer sağlığını koruyarak akciğerlerde tümör  oluşumuna engel olur. Kemik sağlığını korur ve kemik erimesi problemi karşısında düzenli olarak kullanılmalıdır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil Türk mutfağında eksik edilmeyen  bir baharattır. Aroması güzel olduğu için tercih edilir. Aynı zamanda içerisinde bulunan maddeler sebebiyle ağrı kesici etkiye sahiptir. Karanfilin faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Karanfil vücutta bulunan ağrıları; özellikle de kas ağrısı baş ağrısı ve diş ağrısını geçirmek de çok etkilidir. Herkesin bildiği üzere diş ağrısı için uzun yıllardır kullanılır.
 • Vücutta iltihap oluşmasına engel olur ve iltihap mevcut ise kısa zamanda vücut dışına atılmasını sağlar.
 • Genlerde mutasyon oluşmasına engel olur.
 • İçerisinde C vitamini çok sayıda mevcuttur ve bu sebepten dolayı da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur
 • Karaciğer sağlığını korur ve karaciğerlerde bir hastalık oluşmasını engeller
 • Beyin tümörü ve akciğerlerde tümör oluşumunu engeller
 • Vücutta bulunan şişkinlik ve hazımsızlık sorununu çözer
 • Solunum yollarında bulunan rahatsızlıkları giderir ve özellikle de öksürüğe çare olur.
 • Stresi azaltarak insanların rahatlamasını sağlar.
 • Cildin genç görünmesine sebep olur.
 • Beynin işlevinin artış göstermesine yardımcı olur.
 • Unutkanlık gibi bir problem mevcut ise bu sorunu giderek haftanın kuvvetlenmesini sağlar.
 • Astım,bronşit gibi hastalıkları tedavi eder .

Karanfil Nasıl Kullanılır?

Karanfil genel olarak meyve sularının içerisine eklenir. Reçel yapımında kullanılır ve  aynı zamanda tatlılara aroma vermesi için kullanılır. Aynı zamanda karanfilin çayı yapılarak da kullanılabilir. Lezzetli olduğu kadar insan sağlığına faydaları da çoktur

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Karanfil çayı basit bir şekilde yapılmaktadır. Bu çayı yapmak için öncelikle  bir buçuk su bardağı su kaynatılmalı ve ardından bir çay kaşığı kadar karanfil bu suyun içerisine atılmalıdır. Bu karışımın 5 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi yeterli olacaktır. Demlenmesinin ardından süzülerek tüketilebilir. İçerken ılık olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü bitki çayları ılık bir şekilde tüketilmelidir.

Karanfil Çayı Ne Kadar Tüketilmelidir?

Karanfil çayı gün içerisinde 1-2 fincan tüketilebilir. Daha fazlası sağlığı olumsuz yönde etkiler ve bazı rahatsızlıkları meydana getirebilir. Bir fincan karanfil çayı sabah tüketiliyor ise diğer fincan akşam saatlerinde vücuda alınmalıdır. Çünkü aynı anda içilen karanfil çayının da zararları olabilir. Bu sebeple de süreci biraz uzun tutmanızda fayda vardır.

Karanfilin İçerisinde Bulunan Vitaminler ve Mineraller

Karanfilin içerisinde beta karoten, a vitamini,  magnezyum, selenyum, demir, potasyum ve manganez yer alır. Mineral ve vitamin bakımından zengin olduğu için düzenli aralıklar kapsamında tüketilebilir.

Karanfilin Besin Değeri

Karanfil muhteşem kokusu sayesinde birçok besine lezzet katar. Karanfil besin değeri yönünden zengindir. 100 gram karanfilde bulunan besin değeri ise şu şekildedir

Kalori: 274 kcal

Lif: 33,9 g

Karbonhidrat: 65,5 g

Protein: 6,0 g

Yağ: 13,0 g

Demir: 11,8 mg

Kalsiyum: 632,0 mg

Potasyum: 1020,0 mg

C vitamini: 0,2 mg

A vitamini: 160,0 IU

Kolesterol: 00 mg

Karanfil Nerede Satılır?

Karanfil süpermarketlerde, aktar ve organik ürün satan yerlerde kolay bir şekilde bulunabilir ve temin edilebilir.

Karanfilin Fiyatı Nedir?

Karanfilin fiyatı gramına bağlıdır. Gramı yüksek ise fiyatında da artış meydana gelir.250 gram karanfilin fiyatı 25-30 TL arsındadır.

Karanfil Ağrı Keser mi?

Karanfil içerisinde bulunan maddeler sebebi ile ağrıların kesilmesine yardımcı olur.  Doğal bir ağrı kesici olduğu ispatlanmıştır. Çok eski zamanlardan beri ağrı kesmek için kullanılır.

Karanfilin Yan Etki Ve Zararları Var mıdır?

Karanfil normal bir şekilde tüketilir ise zararı olmaz. Ancak aşırı kullanımı sonucunda alerji yapma olasılığı yüksektir. İlk defa ulanacaklar ise az ölçüde kullanmalı ve daha sonra kendini test ettikten sonra kullanmaya devam etmelidir.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Clove Oil2- Clove (Syzygium aromaticum): a precious spice3- Microbicide activity of clove essential oil4- Clove Extract Inhibits Tumor Growth and Promotes Cell Cycle Arrest and Apoptosis

( Toplam 51 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )