Kekik; Oregano (Origanum Vulgare), tüm dünyada yiyeceklerin tadını iyileştirmek için kullanılan popüler bir baharat, inanılmaz bir bitkidir. Akdeniz bölgesi ve güneybatı Avrasya’ya özgüdür. Kekik adı , dağ anlamına gelen Yunanca ‘Oros’ ve neşe anlamına gelen ‘ganos’ kelimesinden gelir. Yemek pişirme amaçlarının yanı sıra büyük bir tıbbi değer sunar. Oregano’nun (kekik) inanılmaz sağlık yararları, onu geleneksel tıp da önemli bitkilerden biri haline getirmiştir.

Kekiğin Faydaları

Kekik yaprakları ve çiçekleri tedavi edici özelliklerle doludur ve geleneksel tıp da çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Acıdır ve soğuk etkiye sahiptir. Oregano’nun ( kekiğin ) ana kimyasal bileşenleri arasında timol, karvakrol, limonen, terpinen, okimen ve karyofilen bulunur. İyi bir demir, manganez, A vitamini ve omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Aynı zamanda antibakteriyel, antiinflamatuar, kardiyoprotektif, detoksifiye edici, kanser önleyici ve antioksidan özelliklere sahiptir. İşte kekik otunun birkaç inanılmaz sağlık faydası…

Kekiğin İnanılmaz 5 Faydası

Bağışıklığı Artırır

Kekiğin en büyük sağlığımıza faydalarından biri, bağışıklığı artırma yeteneğidir. Vücuttaki oksidatif stresi azaltan güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Böylelikle diyete Kekik eklemek bağışıklık sağlığını iyileştirir.

Kemik Sağlığını Destekler

Kekik demir, manganez ve kalsiyum ile doludur – Bunlar kemik sağlığını korumak için en önemli minerallerdir. Aynı zamanda, osteoporoz tedavisinde yararlı olan beta-karyofilen adı verilen aktif bir bileşik içerir.

Karaciğer Sağlığını İyileştirir

Kekik , karaciğer sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir bitkidir. Kekikte bulunan kimyasal bileşikler, karaciğerde bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir.

Kansere Karşı Korur

Kekikte bulunan antioksidanlar sadece vücuttaki serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kanser gibi önemli hastalıkların tedavisinde de yardımcı olur. Kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve onları öldürmeye yardımcı olur.

Kadınlar İçin Faydalıdır

Kekik , adet kramplarını hafifletmek için harika bir bitkidir. Etkili bir ağrı kesici görevi görür ve adet sırasında rahatsızlığı azaltır. Aynı zamanda normal adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

Çoğu insan kekiği bir baharat olarak sever, ancak gerçekte, insanların hiç fark etmediği çeşitli sağlık yararları vardır. Kekiğin inanılmaz sağlık yararları, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu yüzden, bu inanılmaz bitkinin günlük bir parçası haline getirilmesi, genel sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kekik hangi hastalıklara iyi gelir? Kekiğin faydaları nelerdir?.  Kekiğin muhteşem etkilerini anlatan bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

Kaynaklar:

1- Thymus vulgaris essential oil,2- Effects of Thyme Extract Oils3- Thyme oil4- Thymian und Thymianöl

( Toplam 70 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )