Kekik birçok yemeğin vazgeçilmezidir ve bu sebeple de sofrada çok fazla kullanılır. Tadı lezzetli  olduğu  kadar insanlara şifa dağıtmaktadır. İçerisinde C vitamini, A vitamini, potasyum, sodyum bulunur. Vücudun sağlıklı olabilmesi için her zaman kekik kullanılmalıdır. Kekik yemeklerin içerisine konulacağı gibi çayının da yapılıp içilmesi mümkündür. Kekiğin faydaları nelerdir?Vücuda olan yaralarını görmek için mutlaka düzenli bir şekilde haftalık olarak kullanılmalıdır. Ölçüsünden fazla tüketilir ise o zaman fayda sağlamak yerine vücudu olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu nedenle de kekik tüketirken dikkatli olunması gerekmektedir.

Kekik Nedir?

Kekik bitkisi ballıbabagiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Çorak toprağı bulunan yerlerde yetişir ve çok senelik bir bitki olduğu bilinmektedir. En az 15 santimetre en fazla ise 40 santimetre kadar uzayabilme özelliğine sahiptir. Bu bitkinin yaprakları yeşil renklidir çiçekleri ise eflatun, kırmızı ve pembe renklerden oluşur. Kekin içerisinde tripenenoit, karvakrol, flavonit, yer alır. Birçok sağlık problemine iyi gelir ve çok faydalı bir bitki olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Kekik ve dağ kekiği aynı mı? Dağ Kekiğinin faydaları yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Kekik Hangi Hastalıklara İyi Gelir? 

Kekik baharatı haftalık olarak düzenli oranlar ile tüketilir ise birçok rahatsızlığa şifa olur. İştahsızlık problemi olan kişiler tarafından kullanıldığında iştahı açar. İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları yok ederek idrarı söktürür. Kuvvetli bir yapısı bulunduğu için öksürüğe çok iyi gelir ve balgamı söker. Bronşit rahatsızlığına çok iyi geldiği bilinmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir. Solunum yollarında bulunan bütün rahatsızlıklara şifa olur. Boğaz ağrısını kısa zamanda keser. Kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olur. İçerisinde bol miktarda demir kaynağı bulunduğu için anemi rahatsızlığı olan kişiler için fayda sağlar. Kalp sağlığını korur ve kalbin düzgün bir şekilde çalışmasına sebep olur. Cilt hastalıklarına da çok iyi geldiği bilinmektedir ve kısa zaman içerisinde ciltte meydana gelen problemleri giderir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Muhteşem bir kokusu bulunan kekik bitkisinin sağlık açısından çok fazla faydası vardır. İşte sofralardan eksik olmayan birçok yemeğin içerisine katılarak tüketilen kekiğin faydaları şu şekildedir

  • Vücudun vitamin depolarında eksiklik mevcut ise; kekik içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde vitamin depolarını doldurur ve eksiklikleri kısa zaman içerisinde tamamlar.
  • İştahı az olan kişiler tarafından kullanıldığında, iştahın artmasını sağlar.
  • Yiyecekleri sindiremeyen kişiler tarafından kullanıldığında sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur ve sindirim sistemi bozukluklarını giderir.
  • İdrar söktürücü özelliği mevcuttur.
  • Bağırsak ve midede bulunan gaz sorununu yok eder.
  • Boğaz’da bulunan balgamı söker aynı zamanda öksürüğün yok olmasını sağlar.
  • Anti bakteriyel özelliği mevcut olduğu için mantar, enfeksiyon, iltihap gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

Kekiğin inanılmaz 5 faydası yazımıza buradan ulaşabilirsiniz…

 

Kekiğin İçerisinde Bulunan Vitaminler

Kekik özellikle tavuğa çok yakışan bir baharattır. Hem besinlere lezzet katar hem de sağlığa birçok fayda sağlar.  Kekin içerisinde; folik asit, c vitamini, k vitamini, b vitamini, magnezyum, selenyum, manganez, demir, kalsiyum ve potasyum bol oranda bulunur.

Kekiğin Besin Değeri

Kekik baharat besin değeri yönünden zengin olan bir baharat türüdür. 100 gram kekikte bulunan besin değeri ise şu şekildedir

Kalori: 288 kcal

Yağ: 7,3g

Protein: 8,8 g

Lif: 40,4 g

Karbonhidrat: 26,7 g

Kolesterol: 0,0 mg

Demir: 123,6 mg

Kalsiyum: 1890, mg

Potasyum: 810,0 mg

C vitamini: 0,0 mg

A vitamini: 3800,0 IU

Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik Türk mutfağında baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Öğütülmüş bir şekilde mutfak tanelere sahip olarak satılır. Birçok yemeğin lezzetini değiştirir ve yemeklere çok yakışır. Yemek pişerken içerisine bir çay kaşığı kadar eklemek yemeğe aroma vermesi için yeterli olacaktır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı tüketimine ülkemizde çok sık rastlanılır. Kekik çayının birçok yararı mevcut olduğu için rahatsızlığı bulunanlar kekik çayını düzenli bir şekilde tüketirler. Kekik çayı yapmak için ilk olarak bir bardak su cezvede kaynatılmalıdır. Kaynayan suyun içerisinde bir çay kaşığı kadar kekik eklenmeli ve daha sonra ise 3-4 dakika üzerin kapalı bir şekilde beklenmelidir. 3-4 dakika içerisinde kekik çayı demlenecektir. Bu sürenin sonuna çayı süzgeç ile süzüp tüketebilirsiniz. Keskin bir kokusu olduğu için herkes tarafından beğenilmeyebilir ve dolayısıyla içilmeyebilir. Keskin tadını yok etmek için içerisine bir yemek kaşığı limon suyu eklenebilir. Limon suyu kekik çayını içilebilir hale getirir ve kokusunu bastırır.

Kekik Çayı Günde Kaç Bardak İçilebilir?

Kekik çayının ölçülü tüketimi önemlidir ve tüketirken bu ölçüye dikkat edilmelidir. En fazla günde bir bardak kadar tüketilmelidir. Aç veya tok olunması önemli değildir. İsteğe bağlı olarak sabah, öğle veya akşam vakitlerinde tüketilebilir. Fakat çay her zaman taze bir şekilde hazırlanmalıdır. Sabahtan kalan veya diğer günden kalan kekik çayı tüketilmemelidir.

Kekik Zayıflatır mı?

Kilo vermek isteyenlere kekik çayı yardımcı olmaktadır. Sabah saatlerinde tüketilen kekik çayı iştahı azalmasını sağlayacak ve dolayısı ile kişilerin olabildiğince az yemek tüketmesini sağlayacaktır. Kekik çayı aynı zamanda metabolizmayı çalıştırır ve bu sebeple de zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflamak için tüketilecek ise; sabah ve akşam fincan ile bir fincan tüketilmelidir. Aç karına tüketildiğinde zayıflamak için daha etkili olmaktadır. Etkisinin en üst seviyede olmasını istiyorsanız tüketirken içerisine limon suyu da ekleyebilir ve etkisini artırabilirsiniz.

Kekik Nerede Satılır

Kekik her yerde rahatlıkla bulunmaktadır. Marketlerde, aktarlarda ev internet mağazalarında kolay bir şekilde bulunur. Fakat aktarlarda kekiği taze bir şekilde bulmak mümkündür.

Kekiğin Fiyatı Nedir?

Kekiğin fiyatı miktarına göre farklı olmaktadır. 1 paket kekik 100 gram olmaktadır. 100 gram olan bir kekik paketi ise ortalama 15-20 TL arasındadır.

Kekiğin Zararları 

Kekik kullanırken muhakkak dikkatli olunmalıdır. Çünkü aşırı tüketilen kekik tansiyonun yükselmesini sağlayarak kalpte rahatsızlık oluşmasını sağlayabilir. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarına ishale neden olabilir. Bu sebeple de yan etki görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. Hamile olan kişiler ve emziren annelerde kekik tüketmeden evvel mutlaka doktora danışmalı, eğer doktor uygun görür ise kekik tüketimine başlanmalıdır.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Thymus vulgaris essential oil,2- Effects of Thyme Extract Oils3- Thyme oil4- Thymian und Thymianöl

( Toplam 28 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )