Dağ kekiği; şu anda çok fazla kullanılan baharatlar arasında yer alır. Ancak daha kekiği birçok kişi tarafından duyulmamıştır. Kekik ve dağ kekiği aynı mı?Dağ kekiğinin normal kekiğe göre birkaç farklı özelliği vardır ve faydaları inanılmazdır. Elbette normal kekikte çok faydalıdır. “Kekiğin inanılmaz 5 faydası” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dağ kekiğinin faydaları saymakla bitmez. İçerisinde antifungal ve antibakteriyel maddeler yer alır ve birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinir. Tıbbi faydalarının olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Özellikle keskin yapısı olduğu için solunum yollarında oluşan rahatsızlıkları kısa zamanda iyileştirir. Bedenin güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlar. Kalbe çok iyi gelir ve özellikle kalp çarpıntısını çözer. Bağırsaklarda enfeksiyon ve iltihap mevcut ise; dağ kekiği iltihap ve enfeksiyonun yok olmasını sağlar. Romatizmalı hastalıklar için oldukça etkilidir ve özellikle ağrı giderici özelliği sayesinde vücutta bulunan ağrıları yok eder. Fayda görebilmek için mutlaka aksatmadan tüketimini gerçekleştirmek gerekir.

Dağ Kekiği Nedir?

Dağ kekiği uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Yeşil ve gri yaprakları vardır. Nanegiller familyasına aittir. İçerisinde bol oranda timol maddesi bulunur. Aynı zamanda dağ kekiğinin içerisinde antifungal ve antibakteriyel bulunur ve bunlar da sağlığı olumlu bir şekilde etkiler. Keskin yapıya sahip bir kokusu mevcuttur. Yemeklerin içerisine koku vermek ve yemeğin güzel olmasını sağlamak için kullanılabilir ve aynı zamanda çayı yapılıp tüketilebilir.

Dağ Kekiğinin Neye Faydası Var?

Dağ kekiği; herkes tarafından bilinmese de çok şifalı olan ve bilimsel olarak kanıtlanan bir bitkidir. Geçmiş  zamanda da bir birçok kişi dağ kekiğin şifa bulmak için tüketilmiştir. Dağ kekiği öncelikle solunum yollarında meydana gelen sıkıntıları çözer.  Kokusu vicks gibidir  ve solunum yollarındaki sıkıntıları kısa zaman içerisinde iyileştirir. Öksürüğe çok iyi gelir. Hafıza kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Kanser hücrelerinin yok eder ve kansere yakalanma ya engelliler. Bronşit hastalığına iyi geldiği söylenir. İçerisinde bol miktarda demir yer alır ve bu nedenden dolayı kansızlığı giderir.

Dağ Kekiğinin Faydaları

Dağ kekiği mucizevî etkiler oluşturur. Çünkü düzenli kullanım sonucunda İnsan vücudunda gözle görülebilir derecede değişiklikler meydana gelir. Rahatsızlıkları kısa zamanda iyileştirir. Dağ kekiğinin faydaları ise aşağıdaki gibidir.

 • Yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından vücuda alındığında kan basıncı alt seviyeye ulaşır ve bu sebeple de yüksek tansiyon dengelenir
 • Vücutta bulunan enfeksiyon bakteri ve mantar; dağ kekiği sayesinde yok olur
 • Solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklar iyileşir.
 • Kardiyovasküler ve kronik enflamasyon rahatsızlıklarına şifa olur.
 • Balgam söktürücü özelliği sayesinde bu rahatsızlığı olan kişilerin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Saçlarda sürekli olarak dökülme mevcut ise dağ kekiği saçlarda meydana gelen dökülmeyi durdurur.
 • Kansere karşı koruyucu özelliği mevcuttur.
 • Mukusların  yumuşamasını sağlar.
 • Vücutta yüksek ateş meydana geldiği ise dağ kekiği vücutta bulunan ateşi düşürür.
 • Ciltte meydana gelen egzama ve sedefi iyileştirici özelliği bulunur.
 • Dökülen bölgelerden yeni saç çıkmasına olanak sağlar.
 • İçerisinde kansere karşı maddeler bulunduğu için kansere yakalanma ihtimalini düşürür.
 • Regl döneminde meydana gelen sancılar dağ kekiği sayesinde azalır.
 • Kan hücrelerinde bir hasar mevcut ise dağ kekiği, düzenli bir şekilde tüketilir ise bu hasar kısa zaman içerisinde tamir edilir.
 • Sivrisinek ısırmalarına ve zehir zehirlenmelere karşı çok etkilidir.
 • Geçmek bilmeyen öksürüğü kısa süre içerisinde yok eder.
 • Göz sağlığını koruyarak gözde herhangi bir rahatsızlık oluşmasına engel olur.
 • Akciğer sağlığını korur ve akciğerlerde hastalık oluşmasını engeller.
 • Kan akışının normal bir şekilde olmasını sağlar ve kalp sağlığını korur.
 • Uykusuzluk problemi olan kişiler tarafından tercih edildiğinde kısa zamanda uykusuzluk sorunu çözer.
 • Beyin sağlığını korur ve unutkanlık problemini giderir.
 • Hazımsızlık gaz ve şişkinlik sorunları ile mücadele eder.
 • Gelecek zamanda alzheimer’a yakalanma oranını düşürür.

Kekik hangi hastalıklara iyi gelir? Kekiğin faydaları nelerdir?  yazımızı okuyarak normal kekiğin de muhteşem etkilerini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Dağ Kekiği Nasıl Tüketilir?

Dağ kekiği genel olarak yemeklerin içerisine eklenip tüketilebilir. Normal kekiğe göre biraz iri taneleri vardır. İsteğe bağlı olarak çayı yapılabilir ve o şekilde vücuda alınabilir. Dağ  kekiği şifa bulmak isteyen kişiler tarafından günlük olarak tüketilmesi gerekir.

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır?

Dağ kekiği çayını yapmak için öncelikle bir fincan su ısıtılmalıdır. Daha sonra ise içerisine bir çay kaşığı dağ kekiği ekleyip ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. 5 Dakikanın sonunda bu çay süzülür ve daha sonra tüketilir. Kokusunu herkes beğenmeyebilir ve bu sebeple de içmekte zorluk çekebilir. Tüketmekte zorluk çeken kişiler içerisine bal ve limon ekleyip tadının güzel olmasını sağlayıp o şekilde tüketebilir. İçerisine eklenen limon ve bal Keskin kokusunu en az seviyeye indirecek ve kolay içilmeli sağlayacaktır.

Dağ Kekiği Çayı Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Dağ kekiği çok etkili bir çay türüdür. Mutlaka düzenli olarak vücuda alınması gerekir ancak ölçüsü hiçbir zaman kaçırılmamalıdır. Bu sebepten dolayı da günde 1 fincan kadar içilmesi yeterlidir ve bu ölçünün dışına çıkılmamalıdır.

Dağ Kekiği Zayıflatır mı?

Dağ kekiği düzenli aralıklar ile kişiler tarafından kullanıldığında zayıflatıcı özelliğe sahiptir. Dağ kekiği iştahın kapanmasını sağlar ve aynı zamanda uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. Kahvaltıdan önce tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır ve vücutta bulunan yağların yakımına sebebiyet verir. Bu sebeple de kahvaltıdan önce tüketilen bir fincan dağ kekiği çayı kilo vermeyi sağlar.

Dağ Kekiğinde Bulunan Vitaminler

Kekiğin içerisinde; folik asit, C vitamini, K vitamini, B vitamini, magnezyum, selenyum, manganez, demir, kalsiyum ve bol oranda potasyum içerir. Bu nedenden dolayı vücuda alınan dağ kekiği; vücutta bulunan vitamin eksikliklerini gidererek insan vücuduna olumlu yönde katkıda bulunur.

Dağ Kekiğinin Besin Değeri

Dağ kekiği özellikle baharat olarak kullanılması tercih edilen bir bitkidir. Kalorisi 280 kcaldır.  100 gram dahakinde bulunan besin değeri ise şu şekildedir

Kalori :200 kcal

 Lif: 40,4 g

Karbonhidrat: 26,7 g

 Protein: 8,8 g

Kolesterol:0,0 g

Yağ: 7,3 g

A vitamini: 3800,0 IU

Potasyum: 810,0 mg

Demir:123,6 mg

Kalsiyum: 1890,0 mg

Dağ Kekiğinin Zararları

Dağ kekiği tüketirken dikkatli olunmalı ve ölçüsünden fazlasının tüketilmemesi gerekmektedir. Fazla tüketildiği zaman mide rahatsızlıklarına, tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Hamilelik döneminde, emzirme esnasında ve ciddi rahatsızlığı bulunan kişilerin bu bitkiden uzak durması ve öncelikle bir hekime mutlaka danışması gerekir.

Kaynaklar ve Referanslar: 

1- Thyme 2- 9 Health Benefits of Thyme

( Toplam 958 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )