Kestane Balı 

Yüzyıllardır Şifa deposu olarak bilinen kestane balının  kendine has bir lezzeti bulunur ve bu lezzeti sayesinde ise ülkemizde çok fazla tercih edilir. Faydalarını görmek için gün içerisinde mutlaka tüketimi yapılmalıdır. Kestane Balı Neye İyi Gelir? Kestane balı geçmek bilmeyen öksürüğü tedavi eder ve insanların rahatlamasını sağlar. Astım hastası olan kişiler için çok etkilidir ve kısa zamanda bu hastalığı tedavi eder.

Vücutta bulunan enerji düşüklüğü ve halsizliği giderir. Yaraları tedavi etmek için tercih edilir. Özellikle kış mevsiminde solunum yollarında iltihap çok fazla görülür. Kestane balı ise solunum yollarında meydana gelen iltihabı giderir. Güzel bir kokusu olduğu için ağız kokularını giderir ve ağzın güzel kokmasını sağlar.

Kan pıhtılaşmasını engeller ve damar sağlığını korur. Kalbin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve damarlarda sertleşme oranını giderir. Kaslarda oluşan krampların yok olmasını sağlar ve kasları gevşetici özelliği bulunur. Göz sağlığını korur ve gözlerde hastalık oluşmasını engeller. Bu nedenle kestane balı doğal olmalıdır ve düzenli aralıklar ile tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Kestane Balı Nedir?

Kestane balı; arıların kestane ağaçlarının olduğu yere başka ağaçlardan çiçek özlerini getirmeleri ile oluşan bir besindir. Diğer ballara göre daha fazla kıymetlidir ve nadir bulunur. Rengi koydu ve aynı zamanda kıvamı da yoğun olur. Karadeniz Bölgesi’nde çok fazla yetiştirilir. Acımsı bir lezzeti vardır.

 Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Kestane balı birçok hastalığa iyi gelerek hastalıkları yok ederek kişiye sağlık verir. Özellikle solunum yolları hastalıklarına iyi gelir ve tedavi eder. Kesilmeyen öksürüğü olan kişiler tarafından kullanıldığında öksürüğü keser ve kişinin rahatlamasını sağlar. Bronşit ve astıma çok iyi gelir. Vücutta bulunan iltihap ve enfeksiyonları kısa zaman içerisinde vücuttan uzaklaştırır.

Bağışıklık sistemi çöken kişiler tarafından kullanıldığında bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücutta eksik olan vitaminleri tamamlar. Gözlerde herhangi bir problem oluşmasına engel olur. Vücutta kanser hücreleri bulunuyor ise bu kanser hücrelerinin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve kansere karşı vücudu korur.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Kestane balı birçok kişi tarafından faydaları bilinen ve sürekli olarak kullanılan bir baldır. Fakat diğer bal çeşitlerine göre kolay bir şekilde bulunamaz.  Birçok aktarda mevcut olmasa da genelde aktarlarda bulunur. Kestanenin yetiştiği yerlerde de rahat bir şekilde bulunmaktadır. Şifa dağıtan kestane balının faydaları ise şu şekildedir..

 • İçerisinde çok fazla vitamin bulunur ve bu nedenden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur ve vücut direncinin artış göstermesini sağlar.
 • Geçmeyen öksürüğün hemen kesilmesine yardımcı olur ve aynı zamanda balgam söktürücü bir özelliği mevcuttur.
 • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi kış hastalıklarını tedavi eder ve aynı zamanda bu hastalıklara yakalanmayı engeller.
 • İçerisinde bulunan antioksidan çok kuvvetli olduğu için vücutta bulunan mikropları vücut dışına atarak uzaklaştırır.
 • Boğazlarda olan enfeksiyonlara çözüm olur.
 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonu giderir.
 • Tok tutucu özelliği sayesinde kan şekerini dengeler ve aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olur.
 • Saç ve cilt içinde kullanılır. Saçlarda bulunan dökülmeyi durdurarak saçların yumuşamasını sağlar.
 • Ciltte bulunan siyah noktaları ve sivilceleri de yok ederek cildin pürüzsüz görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Karın ağrısı mide ağrısı mide krampı gibi sorunları çözer.
 • Hazımsızlık sorununa iyi gelir ve sindirim sisteminde oluşan sorunları kökünden çözer.
 • Ağız içerisinde bulunan yaraların iyileşme  seviyesini hızlandırır.
 • Çoğu kanser türüne karşı vücudu koruyucu etkisi bulunur. 

Kestane Balı Nasıl Tüketilir?

Kestane balı diğer ballar ile kıyaslanacak olur ise daha acımsı bir tadı vardır. Bu sebeple de sıcak suyun içerisine eklenerek veya meyve suyunun içerisine katılarak tüketilebilir. Direkt olarak yemek isteyenler de sabah ve akşam olmak üzere aç karına tüketebilirler.

Kestane Balının İçerisinde Bulunan Vitaminler

Kestane balının içerisinde bol miktarda B6 vitamini, B5 vitamini, B3 vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini, c vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum yer alır. Bu sebeple de günlük olarak en az 1 tatlı kaşığı tüketiminin vücuda olumlu bir şekilde katkıda bulunur. 

Kestane Balının Besin Değeri

Kestane balı ülkemizde fazla tüketilen ve beğenilen bal türüdür. Aynı zamanda şifa dağıttığı için de çok fazla tercih edilir. 100 gram kestane balında bulunan besin değeri şu şekildedir

 Protein: 0,3 gram
 Yağ: 0 gram
 Diyet lifi: 0,2 gram
 Şeker: 82,12 gram
 Karbonhidrat: 82,4 gram
 Enerji: 1,272 kcal

 Kestane Balı Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Kestane balı ağır bir baldır ve çok etkilidir. Bu sebeple de normal bana göre daha az tüketimi gerçekleştirilmelidir. Günde en fazla 2 tatlı kaşığı kadar vücuda alınması yeterlidir.

Kestane Balı Ne Zaman Yenir?

Kestane balı kahvaltılarda tüketilebileceği gibi sabah kahvaltıdan önce aç karnına ve aynı zamanda akşam yatmadan evvel alınabilir. Önemli olan her gün düzenli bir şekilde aynı saatte vücuda alınmasıdır. Düzenli bir şekilde her gün aynı saatte vücuda alınır ise kısa zaman içerisinde etkilerini gösterir.

Kestane Balı Bronşite İyi Gelir mi?

Kestane balı içerisinde bulunan vitaminlerden kaynaklı bağışıklık sisteminde güçlenme sağlar. Aynı zamanda nefes darlığı, bronşit, astım, öksürük gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır ve bu hastalıklara inanılmaz etkilidir. İçeriği araştırıldığında doğal antibiyotikten farksızdır ve alternatif tıpta doğal antibiyotik yerine kullanılır.

Kestane Balı Nerede Bulunur?

Kestane balı ülkemizde en fazla Karadeniz bölgesi’nde üretilmektedir. Çünkü kestane ağaçları nerede fazla ise kestane balı da orada daha fazla üretilir. Karadeniz Bölgesi’nde kestane balı çok fazladır ve bu sebepten dolayı da en fazla kestane balına orada rastlanır. Birçok aktarda ise kestane balı bulmak mümkündür.

Kestane Balı Fiyatı

Kestane balı tüketilecek ise mutlaka balığın orijinal olması gerekir. Çünkü günümüzde birçok bal vardır ve doğal yollar ile üretime gerçekleştirilmez.  Bu  ballar sağlığa fayda sağlamak yerine zarar verir. Doğal olan 850 gram kestane balının ortalama fiyatı 90 -100 TL arasında değişir 

Kestane Balı Yan Etkileri

Kestane balı çok etkilidir. İçeriği diğer bal çeşitlerine göre daha fazladır ve bu sebeple de vücuda fazla alınır ise yan etkilerini ortaya çıkarır. Aşırı tüketimi gerçekleştirildiğinde halsizlik, aniden tansiyonda düşüklük, baş dönmesi, kusma ve mide bulantısı meydana gelebilir. Bu sebeple de ölçülü tüketimi yapılmalıdır.

( Toplam 93 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )