Keten tohumu günümüzde birçok kişi tarafından bilinen ve kullanılan bitkiler arasında yer alır.  Keten Tohumu neye iyi gelir?Birçok hastalığa iyi geldiği için özellikle de son dönemlerde daha fazla popüler olmuştur. Bu bitkinin içerisinde bol miktarda antioksidan bulunur ve bu sebeple de insanlar tarafından çok fazla tercih edilir. Düzenli kullanım sonucunda vücutta sağlığa zararlı olan serbest radikalleri yok eder ve kansere yakalanma oranını düşürür. Kalp sağlığına çok iyi geldiği bilinmektedir ve kalpte meydana gelen problemleri iyileştirir. Vücutta bulunan kötü kolesterolün seviyesinde azalma sağlar. İyi kolesterolün de artış göstermesine sebep olur. Diyabete yakalanma oranını düşürerek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminde bulunan problemleri çözer.

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu; ketengiller familyasına ait olan ve çok yaygın kullanılan bir bitki çeşididir. İlkbahar mevsiminin yani mayıs- haziranın gelmesi ile beraber çiçeklerini açmaya başlar. Çiçekleri sarı ve mavimsi renkte açmaktadır. En az 15 santimetre, en fazla ise 60 santimetre uzayabilme özelliğine sahiptir. İçerisinde omega 3 yağı çok fazla bulunur.

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Keten tohumu sağlıklı kalabilmek için tüketilmesi gereken bitkilerden bir tanesidir. Düzenli kullanım sonucunda birçok problemi çözer. Zayıflamak içinde çok fazla etkili olduğu söylenmektedir ve tüketildiğinde insanların uzun zaman tok kalmasını sağlar ve vücutta bulunan zararlı maddelerin kaybolmasına sebep olur. Kanser hastalığına çok iyi gelir ve kansere yakalanma  ihtimalini de düşürür. Vücudun zinde kalmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda ve midede iltihap enfeksiyon gibi durumlar mevcut ise keten tohum bu sorunları ortadan kaldırır. Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı önlemede etkilidir.

Keten Tohumunun Faydaları nelerdir?

Keten tohumu genelde herkes tarafından bilinir ve içerisinde bol oranda omega-3 yağ asitleri yer alır. Aynı zamanda lif yönünden de zengin bir bitkidir. Sağlığa faydası oldukça çoktur. İşte keten tohumunun sağlığa olan faydaları şu şekildedir

 • İçerisinde bol miktarda lif yer aldığı için; kan şekeri seviyesinin normal seviyede olmasına yardımcı olur ve kilo almayı da bu sayede engeller.
 • Birçok kanser türüne karşı etkilidir ve kanser hastalığına yakalanma riskini engeller.
 • Diyabet rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilmesi her zaman tavsiye edilir çünkü diyabeti kontrol altına alır.
 • Vücutta bulunan kötü kolesterol seviyesinin normal düzeye ulaşmasına yardımcı olur. Bu sebeple de kolesterol hastalığı olan kişiler tarafından düzenli bir şekilde tüketilmelidir.
 • Cilt için çok etkilidir ancak cilt için genelde keten tohumu yağı kullanılır. Ciltte meydana gelen sivilceler özellikle de iltihaplı sivilceler keten tohumu sayesinde yok olur.
 • Egzamanın neden olduğu yaraları iyileştirici özelliği bulunur.
 • İçerisinde lif bulunduğu için sindirim sisteminde meydana gelen sorunları çözer. Kabızlığa giderek bağırsakları çalıştırır
 • Astım hastalığına karşı mücadele eder.
 • Alerjisi olan kişiler tarafından kullanıldığında iyileştirir.
 • Kalpte herhangi bir sorun meydana gelmesini önler ve kalp hastalıklarının iyileştirilmesi için kullanılır.
 • Böbrek sağlığını koruduğu bilinmektedir .
 • Saçlarda dökülme meydana geliyorsa bu dökülmeye keten tohumu yağı sayesinde son bulur. Saçların kuvvetlenmesini sağlar ve aynı zamanda saçlarda pul pul olan kepeklenme sorunu çözer.
 • İçerisinde yüksek oranda lif bulundurduğu için metabolizmayı çalıştırarak düzenli kullanıldığında zayıflamaya yardım eder.
 • Keten tohumu bitkisi içerisinde vücuda yararlı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren birçok madde barındırır. Her gün günlük olarak alınması bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.
 • Erkenden menopoza girmeyi önler ve aynı zamanda menopoz döneminde bulunan kişilerin semptomlarında azalma meydana gelmesini sağlar.
 • Göz sağlığını koruyarak gözle herhangi bir problem oluşmasını engeller

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu tane halinde kullanılacak ise yoğurdun içerisine eklenip tüketilebilir. Tane halinde keten tohumu; bir yemek kaşığı gün içerisinde öncelikle bir suda ıslatılır ve daha sonra yoğurdun içerisine eklenir. Çay olarak tüketildiği zaman bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar eklenmesi uygundur. Aynı zamanda keten tohumunun yağı da bulunur. Keten tohumu yağınında içeceklerin içerisine ekleyip tüketmek mümkündür. Keten tohumu yağı gün içerisinde bir tatlı kaşığı kadar tüketilebilir

Keten Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Keten tohumu çayını yapmak için öncelikle bir bardak su kaynatılmalıdır. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı keten tohumu eklenir ve ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika kadar bekletilir. Demlenme süresi için 5 dakika yeterli olacaktır. 5 dakikanın sonunda keten tohumu süzülür ve daha sonra tüketilebilir. İçerisine lezzet katması amacı ile tarçın zencefil veya Karanfil eklenip daha lezzetli hale getirilebilir.

Keten Tohumu Çayı Günde Kaç Defa İçilir?

Keten tohumu çayını düzenli olarak tüketmek son derece önemlidir. Gün içerisinde bu çay en fazla 2 defa tüketilmelidir. İki defa tüketilecek ise bir tüketim sabah ikinci tüketimi ise akşam olmalıdır.

Keten Tohumunun İçinde Hangi Vitaminler Vardır?

Keten tohumunun içerisinde bol miktarda; sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, B6 vitamini, c vitamini, magnezyum, manganez ve omega-3 yağları bulunmaktadır. İçerisinde kolesterol yoktur ve bu sebeple de çok sağlıklı bir bitki olduğu bilinmekte ve tüketilmektedir.

Keten Tohumun Besin Değeri

İçerisinde sağlığa zararlı olarak bilinen hiçbir maddeye rastlanmayan keten tohumu; birçok kişi tarafından düzenli olarak tüketilir. Besin değeri açısından zengindir. 100 gram  keten Tohumunda bulunan besin değeri ise aşağıdaki gibidir.

Kalori: 533 kcal

Kolesterol: 0 mg

Tekli doymamış yağ: 8 g

Çoklu doymamış yağ: 29 g

Doymuş yağ: 3,7 g

Potasyum: 813 mg

Şeker: 1,6 gram

Diyet lifi 27 gram

Karbonhidrat 29 gram

Kalsiyum 255 mg

C vitamini 0,6 mg

Magnezyum 392 mg

B6 vitamini 0,5 mg

Demir 5,7 mg

Keten Tohumu Nerede Satılır?

Keten tohumunu marketlerde de aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.  Taze bir şekilde kullanmak isteyenler aktarlardan tazesini ulaşabilirler. Çeşitli internet sitelerinde de keten tohumu satışı yapılmaktadır.

Keten Tohumunun Fiyatı

Keten tohumunun fiyatı gramı ile doğru orantılıdır. Yani gramı arttıkça keten tohumunun fiyatı da artış gösterir. 850 gram keten tohumu 20- 25 TL arasındadır.

Keten Tohumunun Zararları ve Yan Etkileri

Keten tohumunun içerisinde güçlü maddeler bulunur ve bu sebeple de çok fazla tüketildiği zaman ishal, gaz, mide rahatsızlığı, şişkinliği ve aynı zamanda alerjiye sebebiyet verebilir. Sağlığı doğru yönde etkilemesi için mutlaka ölçüsünde tüketiminin yapılması önemlidir

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Flaxseed and Flaxseed Oil2- Dietary Flaxseed for Improving Health3- Flax and flaxseed oil: an ancient medicine

( Toplam 17 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )