İşte Kilo Vermenize Yardımcı 13 Harika Bitki

Tabağınıza koyduğunuz şeyin kilo vermede merkezi bir rol oynadığı bir sır değil. Ancak baharat dolabınızda sakladığınız şey de aynı derecede önemli olabilir. Bir çok bitki ve baharatın istekle mücadele ettiği, yağ yakımını ve kilo kaybını artırdığı gösterilmiştir.

1. Çemen otu

Çemen otu , baklagil ailesine ait bir bitki olan Trigonella foenum-graecum’dan elde edilen yaygın bir ev baharatıdır .  Bazı çalışmalarda çemenin iştah kontrolü sağlayıp kilo vermeyi desteklemek için iştah azalması sağladığı ve böylelikle kilo vermeye yardımcı olduğu belirlenmiştir.

18 kişide yapılan bir çalışma, günlük 8 gram çemen otu lifinin takviye edilmesinin, bir kontrol grubuna kıyasla tokluk hissini artırdığını ve açlık ve gıda alımını azalttığını gösterdi. (1)

Başka bir küçük çalışma, çemen otu özü almanın günlük yağ alımını plaseboya kıyasla% 17 azalttığını buldu. Bu, gün boyunca daha az kalori tüketilmesine neden oldu. (2)

Çemen otu, kilo kaybını desteklemek için iştahı ve gıda alımını azalttığı gösterilen bir baharattır.

2. Acı Biber

Arnavut biberi , birçok yemeğe baharatlı bir tat katmak için yaygın olarak kullanılan bir tür acı biberdir. Acı biberin kendine özgü ısısını veren ve sağlık açısından çok sayıda faydası olan kapsaisin bileşiğini içerir.

Bazı araştırmalar, kapsaisinin metabolizmayı hafifçe hızlandırdığını ve gün boyunca yaktığınız kalori miktarını artırdığını gösteriyor. (34)

Kapsaisin kilo vermeyi  desteklemek için tokluk hissi verir.

Küçük bir çalışma, kapsaisin kapsülü almanın dolgunluk düzeylerini artırdığını ve toplam kalori alımını azalttığını buldu. (5)

30 kişide yapılan bir başka çalışma, kapsaisin içeren bir yemek yemenin , açlığı uyarmaktan sorumlu olan hormon olan ghrelin düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.(6)

Cayenne biberi, metabolizmayı artırdığı, açlığı ve kalori alımını azalttığı gösterilen kapsaisin içeren bir acı biber türüdür.

3. Zencefil

Genellikle halk tıbbında çok çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir çare olarak kullanılan zencefil ile ilgili bazı araştırmalar, zencefilin kilo vermeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor .

14 insan çalışmasının bir incelemesi, zencefil takviyesinin hem vücut ağırlığını hem de göbek yağını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. (7)

Bir başka çalışmada, 27 insan  ve hayvan üzerinde yapılan incelemenin, zencefilin metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımını artırarak bunun yanı sıra yağ emilimini azaltarak, iştahı kapatarak kilo vermeye yardımcı olabileceği kanaatine varılmıştır.  (8)

Halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılan bir baharat olan zencefil kilo vermeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, metabolizmayı ve yağ yakımını artırabileceğini, ayrıca yağ emilimini ve iştahı azaltabileceğini gösteriyor.

4. Kekik

Kekik; nane, fesleğen, biberiye ve adaçayı ile aynı familyadan çok yıllık bir bitkidir. İçinde Kilo kaybını artırmaya yardımcı olan güçlü bir bileşik karvakrol maddesi vardır.

Karvakrol içeren veya içermeyen yüksek yağlı bir diyet üzerine farelerde yapılan bir çalışma, karvakrol alanların kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha az vücut ağırlığı ve vücut yağı kazandığını bulmuştur.

Carvacrol takviyelerinin ayrıca vücuttaki yağ sentezini kontrol eden bazı spesifik genleri ve proteinleri doğrudan etkilediği bulunmuştur .  (9)

Bununla birlikte, kekik ve karvakrolün kilo kaybı üzerindeki etkilerine dair araştırmalar hala çok sınırlıdır. Özellikle insan temelli çalışmalar eksiktir.

Kekik, karvakrol içeren bir bitkidir. Bir hayvan çalışmasında, karvakrolün vücudun yağ sentezini değiştirerek kilo ve yağ alımını azaltabileceği gözlemlenmiştir.

5. Ginseng

Ginseng , genellikle geleneksel Çin tıbbında temel olarak kabul edilen, sağlığı geliştiren özelliklere sahip bir bitkidir. Hepsi aynı cins ginseng bitkisine ait olan Kore, Çin ve Amerikan dahil olmak üzere birkaç farklı türe ayrılabilir. Birçok çalışma, bu güçlü bitkinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Küçük bir çalışma, sekiz hafta boyunca günde iki kez Kore ginsengi almanın vücut ağırlığında ölçülebilir azalmalara ve ayrıca bağırsak mikrobiyota bileşiminde değişikliklere neden olduğunu buldu.  (10)

Benzer şekilde, bir hayvan araştırması, ginseng’in yağ oluşumunu değiştirerek ve bağırsakta yağ emilimini geciktirerek obezite ile mücadele ettiğini göstermiştir. (11)

Bununla birlikte, ginsengin insanlarda kilo kaybı üzerindeki etkisini incelemek için daha yüksek kaliteli, büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılan ginseng, kilo vermeyi teşvik edebilir, yağ emilimini geciktirebilir ve yağ oluşumunu değiştirebilir.

6. Caralluma Fimbriata

Caralluma Fimbriata , çoğu diyet hapında bulunan bir bitkidir.

İştahı doğrudan etkileyen bir nörotransmiter olan serotonin düzeylerini artırarak çalıştığı düşünülmektedir. (12 , 13 )

33 kişiden oluşan 12 haftalık bir çalışma, Caralluma Fimbriata alan katılımcıların göbek yağında ve vücut ağırlığında plasebo kullananlara kıyasla önemli ölçüde daha fazla azalmaya sahip olduğunu buldu. (14)

Bir başka küçük çalışma, iki ay boyunca günde 1 gram Caralluma Fimbriata tüketmenin , kontrol grubuna kıyasla kilo ve açlık seviyelerinde azalmaya yol açtığını gösterdi.. (15)

Caralluma Fimbriata , kilo kaybını teşvik etmek için iştahı azaltmaya yardımcı olabilecek diyet haplarında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

7. Zerdeçal

Zerdeçal , tadı, canlı rengi ve güçlü tıbbi özellikleriyle saygı duyulan bir baharattır. Sağlık yararlarının çoğu, iltihaplanmadan kilo kaybına kadar her şey üzerindeki etkileri için kapsamlı bir şekilde incelenen bir kimyasal olan kurkuminin varlığına atfedilir.

44 fazla kilolu kişide yapılan bir araştırma, bir ay boyunca günde iki kez kurkumin almanın yağ kaybını artırmada, göbek yağını azaltmada ve kilo kaybını% 5’e kadar artırmada etkili olduğunu gösterdi .  (16)

Benzer şekilde, bir hayvan çalışması, farelere 12 hafta boyunca kurkumin takviyesinin, yağ sentezini bloke ederek vücut ağırlığını ve vücut yağını azalttığını bulmuştur . (17)

Zerdeçalın kilo vermeyi nasıl etkileyebileceğini incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zerdeçal, insan ve hayvan çalışmalarında kilo vermeye ve yağ kaybına yardımcı olduğu gösterilen kurkumin içeren bir baharattır.

8. Karabiber

Karabiber , Hindistan’a özgü çiçekli bir asma olan Piper nigrum’un kurutulmuş meyvesinden elde edilen yaygın bir ev baharatıdır .

Hem keskin aromasını hem de potansiyel ağırlık düşürücü etkilerini sağlayan piperin adı verilen güçlü bir bileşik içerir.

Bir çalışma, piperin ile takviye etmenin, gıda alımında herhangi bir değişiklik olmasa bile, yüksek yağlı bir diyet uygulayan farelerde vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. (18)

Bir test tüpü çalışması, piperin’in yağ hücresi oluşumunu etkili bir şekilde engellediğini de gösterdi.  (19)

Karabiber, vücut ağırlığını azaltmaya ve yağlanmayı engellemeye yardımcı olan piperin içerir.

9. Gymnema Sylvestre

Gymnema sylvestre , kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olmak için genellikle doğal bir çare olarak kullanılan bir bitkidir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, kilo vermek isteyenlere de fayda sağlayabileceğini göstermektedir .

Şeker isteklerini önlemek için yiyeceklerin algılanan tatlılığını azaltmaya yardımcı olabilecek gymnemik asit adı verilen bir bileşik içerir . (20)

Aslında, bir çalışma, Gymnema sylvestre almanın , bir kontrol grubuna kıyasla hem iştahı hem de gıda alımını azalttığı sonucuna varmıştır.  (21)

Üç haftalık bir hayvan araştırması, bu bitkiyi yemenin, yüksek yağlı bir diyet uygulayan farelerde vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olduğunu da buldu. (22)

 Gymnema sylvestre , genellikle kan şekerini düşürmek için kullanılan bir bitkidir. Bazı çalışmalarda İnsan ve hayvanların, iştahını kapatıp, gıda alımını azaltarak kilo düşürmeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

10. Tarçın

Tarçın Cinnamomum cinsindeki ağaçların iç kabuklarından yapılan aromatik bir baharattır .

Antioksidanlar açısından zengindir ve çeşitli sağlık yararları sunar . Yapılan bazı araştırmalar tarçının özelliklerinin kilo kaybına sebep olabileceğini  saptamıştır.

Tarçın İştahı azaltmaya ve açlığı bastırmaya yardımcı olabilecek kan şekerini dengelemede çok etkilidir. (23)

Araştırmalar, tarçında bulunan belirli bir bileşiğin insülinin etkilerini taklit edebileceğini ve şekerin kan dolaşımından hücrelerinize yakıt olarak kullanılmak üzere taşınmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. (24)  (25)

Tarçın ayrıca karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatmak için bazı sindirim enzimlerinin seviyelerini düşürebilir . (26)

Bu etkiler potansiyel olarak iştahı azaltabilir ve kilo kaybına neden olabilirken, tarçının doğrudan kilo üzerindeki etkilerini incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tarçın, kan şekerini düşürebilen ve iştahın ve de açlığın azalmasına neden olabilecek bir baharattır.

11. Yeşil Kahve Çekirdeği Ekstresi

Yeşil kahve çekirdeği özü, birçok kilo kaybı takviyesinde yaygın olarak bulunur.

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinden yapılır ve klorojenik asit bakımından yüksektir, bunun potansiyel ağırlık düşürücü etkilerinin hesaba katıldığı düşünülmektedir.

Bir çalışmada, yeşil kahveyi tüketmenin, kalori alımında hiç bir değişiklik olmasa dahi, 20 katılımcıda gözlemlenen  vücut kitle indeksinin (BMI) ve göbek yağının azalması olmuştur. (27)

Üç çalışmanın bir başka incelemesi, yeşil kahve çekirdeği ekstresinin vücut ağırlığını ortalama 5,5 pound (2,5 kg) azaltabileceği sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, araştırmacılar, mevcut çalışmaların kalitesinin ve boyutunun bir şekilde sınırlı olduğunu belirtti . (28)

Bu nedenle yeşil kahve çekirdeğinin kilo verme üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır .

Yeşil kahve çekirdeği özü, kavrulmuş kahve çekirdeklerinden yapılır. Bazı araştırmalar, vücut ağırlığını ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

12. Kimyon

Kimyon , maydanoz ailesinin çiçekli bir bitkisi olan Cuminum cyminum’un kurutulmuş ve öğütülmüş tohumlarından yapılan bir baharattır .

Farklı ceviz tadıyla bilinir, ancak aynı zamanda kilo vermeyi ve yağ yakmayı hızlandırma potansiyeli de dahil olmak üzere sağlık yararları ile doludur.

Üç aylık küçük bir çalışma, günde iki kez 3 gram kimyonla yoğurt tüketen kadınların kontrol grubuna göre daha fazla kilo ve vücut yağı kaybettiğini buldu. (29)

Benzer şekilde, sekiz haftalık bir çalışma, günde üç kez kimyon takviyesi alan yetişkinlerin, plasebo alanlara göre 2,2 pound (1 kg) daha fazla kaybettiğini bildirdi . (30)

Kimyon, vücut ağırlığını ve vücut yağını etkili bir şekilde azalttığı gösterilen yaygın bir baharattır.

13. Kakule

Kakule, zencefil familyasında bulunan bir bitkinin tohumlarından elde edilerek yapılan çok kıymetli bir baharattır.

Dünya çapında hem pişirme hem de fırınlamada kullanılır ancak kilo vermeyi de destekleyebilir.

Bir hayvan çalışması, kakule tozunun yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı bir diyet uygulanan farelerde göbek yağını azaltmada etkili olduğu gözlemlendi. (31)

Benzer şekilde, başka bir hayvan çalışması, özellikle siyah kakulenin yüksek yağlı bir diyet uygulayan sıçanlarda hem göbek yağını hem de toplam vücut yağını azaltmada etkili olduğunu gösterdi . (32)

Ne yazık ki, kakulenin kilo verme potansiyeli üzerine yapılan çoğu araştırma, hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

Kakulenin insanlarda kilo verme ve yağ yakımı üzerindeki etkisi henüz  kayda değer bir çalışma ile netleştirilmemiştir. Bazı hayvan çalışmalarında yağ oranını azalttığı gözlemlenmiş oldukça kıymetli bir baharattır.

Anekdot

En sevdiğiniz yiyeceklere bir parça lezzet katmanın yanı sıra, birçok bitki ve baharatın metabolizmayı artırdığı, yağ yakımını artırdığı ve tokluk hissini artırdığı gösterilmiştir.

Baharat dolabınızı çeşitlendirmek, minimum çabayla kilo kaybını artırmanın basit ve kolay bir yoludur.

Kilo kaybıyla paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için bu bitkileri çok yönlü, dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirdiğinizden emin olun .

( Toplam 28 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )