Kimyon (Cuminum cyminum L), Çin, Hindistan, Orta Doğu ve Akdeniz’e özgü düşük büyüyen yapraklı bir bitkidir. Kimyon, Meksika, Hint, Afrika ve Asya mutfakları dahil olmak üzere çeşitli mutfaklarda yaygın bir baharattır. Bunun dışında kimyon , Güneydoğu Asya ve İran da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde uzun süredir ilaç olarak kullanılmaktadır. Kimyon, tıbbi ilgiyi ateşledi, çünkü anekdot niteliğindeki kanıtlar, çeşitli sağlık avantajları sunduğunu gösteriyor. Kimyonun faydaları nelerdir?  İşte kimyonun inanılmaz sağlık yararlarından bazıları.

Kimyon Nedir?

Kimyon, Cuminum cyminum bitkisinden elde edilir ve baharat olarak kullanılır. Dünyanın her yerinde yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır. Kimyon genellikle bütün kurutulmuş tohumlar veya ezilmiş toz olarak satın alınır. Köri tozu da dahil olmak üzere çeşitli baharat karışımlarına dahildir. Kimyon son zamanlarda insanların merakını cezbetti, çünkü mevcut araştırmalar, sözde sağlık yararlarından bazılarını desteklemeye başladı.

Kimyonun Sağlığa 7 İnanılmaz Faydası

Kimyonun Faydaları Nelerdir? Araştırmaya göre, kimyonun bilmeniz gereken birkaç önemli sağlık yararı var. İşte kimyonun en önemli faydalarından bazıları:

Kiloyu Azaltmaya Yardımcı Olur

Kimyon Zayıflatır mı? Kimyon kilo vermeye çalışanlar için faydalıdır. Kimyon’un kilo verme etkileri, fazla kilolu bireyleri içeren 2015 araştırmasında kilo verme ilacı ve plasebo ile karşılaştırıldı.

Kimyon Kilo vermeye yardımcı 13 harika bitkiden birisididir.

Kolesterolü Düşürür

Günde 3 g toz kimyon tüketmek, bir Kaynağa göre toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein veya “kötü” kolesterol ve trigliseritlerin azalmasına neden olur; aşırı kilolu ve obezitesi olan kadınlar dahil. Kimyon tozu tüketenlerde yüksek yoğunluklu lipoprotein veya “iyi” kolesterol seviyeleri de daha yüksekti. Hipolipidemik, vücudunuza kalbinize ve kolesterol seviyelerinize zararlı olan yüksek miktardaki yağları düzenlemede yardımcı olan bir ilaçtır. Kimyonun anti-hiperlipidemik etkileri olduğu düşünülmektedir.

Bir araştırmayla, yoğurtta birleştirilmiş toz kimyon besin takviyesi kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı oldu. Kimyon tüketen yüksek kolesterolü olan başka bir hasta grubu olumlu faydalar gördü.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürür

Kimyon, diyabetik bir bitkisel ilaç çalışmasının bir parçası olarak test edildi. Diyabetli insanlar ilaç sayesinde hastalıklarını düzgün bir şekilde kontrol edebildiler. Kimyon yağı yaygın olarak hipoglisemik bir ajan olarak kabul edilmektedir.

Kaygı ve Stresi Azaltır

Kimyon, vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olur. Kimyonun antioksidan özellikleri, stresin etkileriyle mücadelede yardımcı olur. Aynı araştırmacılar tarafından incelenen sıçanlarda kimyonun C vitamininden daha etkili bir antioksidan olduğu gösterildi.

Belleği Geliştirir

Kimyon , merkezi sinir sisteminizin etkinliğini artırarak vücudunuza fayda sağlayabilir. Sonuç olarak, daha iyi bir hafızaya ve uzuvlarınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz. Kimyon, vücudun merkezi sinir sistemindeki rolü nedeniyle Parkinson hastalığının tedavisine bile yardımcı olabilir.

Kanseri Önler

Bazı testlere göre kimyon, kanser hücrelerinin büyümesini önleme kapasitesine sahiptir. Bir araştırma, kimyon verilen farelerin kolon kanseri geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Başka bir araştırma, fesleğen ve kimyonun dokuz yaygın bitki ve baharattan en etkili kanserojen bitkiler olduğunu ortaya koydu.

Beslenme Faydaları

Bir çay kaşığı bütün kimyon tohumu 7.88 kalori, 0.37 gram protein, 0.47 gram yağ ve 0.93 gram karbonhidrat sağlar. Kimyon tohumları aynı miktarda 19.6 mg kalsiyum, 1.39 mg demir ve 7.69 mg magnezyum sağlar. Kimyon ayrıca neden bazı sağlık avantajlarına sahip olduğunu açıklayabilecek antioksidanlar içerir.

Çok Çeşitli Sağlık Sorunlarını Tedavi Eder:
Kimyon, çok çeşitli sağlık problemlerini tedavi etme potansiyeline sahiptir. Örneğin kimyon, araştırmalara göre yukarıda belirtilen sağlık avantajlarına ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve bazı bakteri ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir. Kimyon umut verici bir tıbbi bileşen gibi görünüyor.

( Toplam 144 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )