Günümüzden 2500 sene öncesinde bulunan ve kullanılmaya başlanılan bir bitkidir. Çok yıllık bir bitki çeşididir ve birçok kişi tarafından bilinir.  Görüntüsü muhteşem olduğu için ve aynı zamanda kokusu güzel olduğu için insanlar genelde evlerini süslemek amacı ile bu bitkiyi tercih ederler. Lavantanın Faydaları; lavanta  saç, cilt ve vücutta bulunan rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Uzun yıllardır bilim adamları tarafından söylenmektedir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında vücutta küçük yanıklar meydana geldiyse bu yanakların kısa zaman içerisinde iyileşmesine yardımcı olur. Böcek ısırıklarına çok iyi gelir ve tedavi eder. Keskin ve hoş bir kokusu olduğu için kişiye sakinlik verir ve depresyonu kısa zaman içerisinde giderir.

Aynı zamanda vücutta bulunan ağrıyı azaltmada etkilidir. Cildin normal göründüğünden daha parlak görünmesini sağlar ve pürüzsüz bir cilt oluşturur. Özellikle ciltte sivilce bulunuyor ise sivilcelerin üzerine günlük düzenli bir şekilde kullanıldığında sivilceler kısa zaman içerisinde söner. Migrenin sebep olduğu baş ağrısını ortadan kaldırır. Bunun için çayı yapılıp düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Lavanta Nedir?

Lavanta ballıbabagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Lavanta bitkisi en fazla 1 metreye kadar uzayabilen özelliğine sahiptir. Yeşil rengi vardır ve muhteşem bir kokusu bulunmaktadır. Kokusu herkesin hoşuna gider. İlkbahar mevsiminin gelmesi ile beraber çiçeklerini açar ve çiçekleri ise mavimsi bir renkte olur. Lavantanın içerisinde organik asit, glikozit alkaloitler gibi maddeler yer alır. Bu sebeple de birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinir

Lavanta Neye İyi Gelir?

Günümüzde lavanta kullanmayan  yoktur. Ancak faydaları herkes tarafından detaylı bir şekilde bilinmez. Birçok probleme şifa olur ancak kullanırken ölçülü kullanmaya özen gösterilmelidir. İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle vücutta bulunan ağrıyı giderir. Özellikle de baş kısmında oluşan ağrının kısa zaman içerisinde giderilmesine yardımcı olur.

İştahsızlık şikâyetini azaltır ve kişinin iştahını açarak daha fazla yemek yemesini sağlar. Yemek yedikten sonra sindirme problemi yaşayanlar için lavanta çok iyi gelir ve sindirimi kolaylaşmasını sağlar. Hem bağırsaklarda hem de midede bulunan gazın kısa zaman içerisinde yok olmasına yardımcı olur.

Depresyona giren ve sürekli olarak sinir halinde olan kişiler tarafından kullanıldığında insanlara sakinlik verir ve sinirlerini yatıştırır. Uykusuzluk problemine çok iyi gelir ve kısa zaman içerisinde insanların uykuya dalmasını sağlar. Böbrek sağlığını korur ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Lavantanın Faydaları

Lavanta şifaları bulunan ve kısa zaman içerisinde etkisini gösteren bir bitkidir. Sağlık yönünden faydaları ise şu şekildedir..

 • Kokusu çok etkilidir ve insanlar tarafından kullanıldığından kişinin sakinleşmesini sağlar ve kişinin vücuduna enerji depolamasına yardımcı olur.
 • Vücutta bulunan küçük yanakların kısa zamanda iyileşme göstermesine sebep olur.
 • Böcek ısırıklarına karşı çok etkilidir.
 • Cildinde akne sorunu yaşayan kişiler tarafından kullanıldığında cilt olduğundan daha parlak ve pürüzsüz görünerek akneler kısa zamanda cildi terk eder.
 • Sinüzit rahatsızlığının veya migren rahatsızlığının sebep olduğu ağrılar kısa zaman içerisinde kesilir.
 • Vücutta bulunan çizik ve kesikleri uygulandığında iyileşme süreci kısalır ve kısa zaman içerisinde bu çizikler iyileşir.
 • Enfeksiyon gibi sorunları kısa zamanda çözer.
 • İştah açıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Bağırsaklarda meydana gelen kazanın sökülmesine yardımcı olur.
 • Şişkinlik hazımsızlık gibi sorunları giderir.
 • Mide bulantısına çare olur.
 • Bir gece uykuya dalamama veya sağlıklı uyuyamama konusunda çok faydalıdır ve uykusuzluk durumuna iyi gelir.

Lavanta Nasıl Kullanılır?

Lavanta bitkisi genel olarak çayı yapılarak kullanılması tercih edilir. Bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar lavanta eklenir ve en az 2-3 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülerek kullanılabilir.

Lavanta Çayı Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Lavanta çayı birçok probleme iyi gelen ve şifaları saymakla bitmeyen bir çaydır. Bitkileri tüketirken dikkatli olmak gerekir. Bu sebeple lavanta çayı tüketirken de dikkatli bir şekilde vücuda alınması sağlık açısından daha iyi olacaktır. Lavanta çayı günde en fazla 2 fincan tüketilmelidir. İlk fincan sabah içiliyorsa iki fincan akşam alınmalıdır.

Lavanta Nerede Satılır?

Lavanta marketlerde bulunur. Fakat her markette kolay kolay yer almaz. Genel olarak büyük süpermarketlerde, aktarlarda daha sık rastlanmaktadır. 

Lavantanın Fiyatı 

Lavanta bitkisinin fiyatı miktarına göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda satılan yere göre de bu fiyatta oynama meydana gelebilir. Ancak 100 gram lavantanın fiyatı 5-10 TL arasındadır. Satın alırken taze olmasına özen gösterilmeli ve tarihi geçen bitkiler alınmamalıdır. Aynı zamanda organik olması daha sağlık açısından çok önemlidir. 

Lavantanın Cilde Faydası Var mıdır?

Lavanta sadece vücut sağlığı için değil özellikle de cilt sağlığı için kullanılan bitkiler arasındadır. Genellikle ciltte sivilce problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilir ve düzenli kullanım sonucunda ciltte bulunan sivilceler yok olur. Aynı zamanda sivilceden kalan lekeler de zamanla lavanta sayesinde kaybolur. Ciltte bulunan lekelerin azalmasını sağlar ve çillere de etki eder.

Siyah noktalar genellikle herkeste olan cilt problemlerindendir. Lavanta ciltte bulunan siyah noktaları temizler ve cildin pürüzsüz bir şekilde görünmesine yardımcı olur. Cildi nemlendirici özelliği vardır ve bu sebeple de ciltte kırışıklık oluşmasını engeller. Egzama ve sedeften kaynaklanan kızarıklık ve kaşıntı lavanta sayesinde yok olur. Ciltte bulunan enfeksiyonları giderici  özelliği vardır. Göz altlarında bulunan yağ bezelerinin kaybolmasını sağlar.

 Lavanta Cilde Nasıl Kullanılır?

 Lavanta çayı cilde pamuk yardımı ile gece yatmadan evvel sürülebilir. Fakat isteğe bağlı olarak lavanta çayı yerine lavanta yağı da tercih edilebilir. İkisinin de etkisi aynıdır ve düzenli bir şekilde cilde uygulanmalıdır. Haftada en az 2-3 defa kullanılır ise kısa zamanda etkisini gösterecektir.

Lavanta Çayı Zayıflatır mı?

Lavanta çayı doğrudan zayıflatmaz. Tok tutucu etkisi vardır ve metabolizmayı çalıştırır. Ancak zayıflamak isteyen kişiler; lavanta çayının yanında mutlaka diyet yapmalı ve egzersizini eksik etmemelidir.

Lavantanın Zararları

Günümüze kadar lavantanın herhangi bir zararı ve yan etkisi görülmemiştir. Ancak çiçeğe karşı alerjisi olan kişilerin az miktarda kullanması ve herhangi bir alerjik reaksiyon göstermedi ise devam etmesi gerekir. Çünkü bazen alerjik bünyeye sahip olan kişilerde alerji yapabilir ve bu da kişinin olumsuz bir şekilde etkilenmesini sağlar. 
 

( Toplam 45 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )