Maydanoz mucizevî bir bitkidir ve A’dan Z’ye vücudu etkileyerek birçok rahatsızlığa karşı koruyucu özelliği vardır. İçeriği sebebiyle çok besleyici olan bu bitki düzenli bir şekilde vücuda alındığında faydalarını hemen gösterir. Maydanozun en bilinen özelliği vücutta bulunan iltihabı ve enfeksiyonu yok edip vücut direncini arttırmasıdır. Günümüzde salataların, yemeklerin içerisinde kullanılır ve aynı zamanda çayı yapılarak da tüketilmektedir.

Maydanoz Nedir?

Maydanoz vitamin ve mineral bakımından zengin olan; genelde salataların içerisine lezzet ve koku vermesi için  kullanılan bir bitkidir. Ufak yapılı yaprakları bulunur ve rengi yeşildir. Tam bir şifa deposu olan maydanoz ülkemizde çok sık tüketilir.

Maydanoz Neye İyi Gelir?

Maydanoz birçok rahatsızlığın önüne geçer ve aynı zamanda tedavi eder. Doğal bir ilaçtır ve aynı zamanda antibiyotik olarak bilinir. Vücutta bulunan iltihapları yok ederek vücudu eski  sağlığına kavuşturur. Bağışıklık oranını üst seviyeye çıkarır ve vücudun dirençli olmasını sağlar. Şişkinlik, ödem gibi sorunları kısa zamanda yok eder.

Maydanozun İçerisinde Bulunan Vitaminler

Maydanoz vitamin ve mineral yönünden zengin olan bir bitki olup, çok sık tercih edilir. Maydanozun içerisinde bol miktarda; A vitamini, K vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir ve folat bulunur.

 Maydanozun Faydaları

Maydanoz o antioksidan kaynağı çok zengindir ve bu da sağlığı olumlu bir şekilde etkiler. İşte maydanozun faydaları aşağıdaki gibidir

 • Maydanozun içerisinde antioksidan yüksek seviyede olduğu için ve aynı zamanda içerisinde alfa karoten, beta karoten, likopen,luteolin  bulunduğu için kanser rahatsızlığına ve aynı zamanda kronik rahatsızlıklara yakalanma oranını düşürür.
 • Gözlerde meydana gelen sorunları ve göz bozukluğunu engeller.
 • Maydanozun içerisinde bulunan antioksidanlar böbreklerin temizlenmesine sağlar. Böbreklerde taş, kum gibi sorunlar mevcut ise bunları vücut dışına atılmasına yardımcı olur
 • Maydanoz idrar yollarında oluşan iltihap ve enfeksiyonlara mucizedir. Yüzyıllardır iltihap ve enfeksiyon için kullanılmıştır ve hala da kullanılmaya devam etmektedir.
 • Vücutta su toplaması, ödem, şişkinlik gibi sorunlar oluyor ise günlük tüketilecek olan maydanoz sayesinde bu sorunlar yok olacaktır.
 • Maydanozun kalorisi az seviyededir ve bu sebeple de vücutta bulunan yağları yok ederek metabolizmayı çalıştırır ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Diş ağrısına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Maydanoz cildin kolajen üretmesini sağlar ve erken yaşlanmaya engel olarak ciltte meydana gelen sorunlara çözer.
 • Maydanoz insülin direncinin az seviyeye inmesini sağlar ve kan şekerini dengede tutar. Bu nedenle kan şekeri yüksek olan kişiler tarafından tercih edilebilir.
 • Maydanoz; tüketilen besinlerin emilimini katkıda bulunur ve bu sebeple de sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Sindirim sistemi problemi olan kişiler  tükettikleri zaman sindirim sistemi problemleri ortadan kalkar.
 • Maydanozun ağrı kesici bir özelliği bulunur ve  vücutta bulunan ağrıları yok eder.
 • Maydanozun içerisinde yüksek miktarda apigenin yer alır. Bunun içinde kansere yakalanma oranı düşer ve özellikle de kolon kanseri önlenir.
 • Vücutta tümör oluşumuna engel olur ve eğer tümör bulunuyor ise tümörün küçülmesini sağlar.
 • Reflü bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Reflüsü bulunan kişiler maydanoz tükettikleri zaman kısa zaman içerisinde bu rahatsızlıktan kurtulurlar.
 • Ateş düşürücü etkiye sahiptir.
 • İçerisinde özellikle yüksek seviyede C vitamini barındırdığı için bağışıklığı kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı etkilidir.
 • Maydanoz beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur. Bu sebeple de alzheimer gibi hastalıkları tedavi etmek veya yakalanmamak için kullanılabilir.
 • İçerisinde yüksek oranda demir konsantrasyonu yer alıp bu sebeple de anemi rahatsızlığı olan kişiler tedavisi için kullanılabilir.
 • Ağızda oluşan kötü kokuyor giderici etkisi bulunur. Uzun süre nefesin güzel kokmasını sağlar.
 • Maydanoz kan basıncının düşmesini sağlar ve kalbi koruyarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.
 • Östrojen hormonu düşük olan kişiler tarafından kullanıldığında bu hormon kısa zamanda dengelenir.
 • Adet döneminde meydana gelen düzensizlikler maydanoz sayesinde düzene girer
 • Adet döneminde oluşan ağrılar ve kramplar için maydanoz suyu tüketilebilir.
 • Maydanoz saçlarda kolojen ve keratin üretiminin  artış göstermesini sağlar ve saç köklerini güçlendirerek, saç dökülmesini durdurur.
  Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Maydanozun Besin Değeri

Maydanoz çok fazla tercih edilen ve tüketilen yeşillikler arasında yer alır. Besin değeri yüksektir. 100 gram maydanozda bulunan besin değeri ise aşağıdaki gibidir.

Kalori: 37 kcal

Demir: 4,8 mg

Kalsiyum: 146,0 mg

Potasyum:526,0 mg

C vitamini: 188,9 mg

A vitamini :302,0 lU

Kolesterol: 0,0 mg

Yağ: 0,6 g

Protein: 3,4 gram

Lif: 3,4 gram

Karbonhidrat: 2,8 gram

Maydanozun İçerisinde Bulunan Vitaminler

Maydanoz çok besleyici bir bitkidir ve içerisinde bol miktarda E vitamini, C vitamini, K vitamini, A vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini, niasin,  riboflavin , tiamin, folat ,  manganez, magnezyum, demir, kalsiyum, bakır, çinko, potasyum ve fosfor bulunmaktadır.

Maydanoz Nasıl Tüketilmelidir?

Maydanoz direk olarak gün içerisinde tüketilebilir. Aynı zamanda salataların içerisine veya bazı yemeklerin içerisine eklenerek tüketilebilir. Maydanoz çayı yapılarak da bu bitki vücuda alınabilir. Maydanoz çayı yapıldığında etkisini daha kısa zaman içerisinde gösterir. Maydanoz faydaları çok yüksek olan bir bitkidir ancak yine de tüketirken dikkatli davranılmalıdır.

Maydanoz  Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Maydanoz gün içerisinde istenilen ölçüde tüketilebilir ancak çok aşırıya kaçılır ise yan etkileri olur. Genel olarak bir tutam gün içerisinde tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir. Bu nedenle de her zaman için ölçülü tüketmeye çalışmak iyi olacaktır .

  Yeşil Çay Zayıflatır mı? Yeşil Çayın Faydaları

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Maydanoz suyu yapımında ilk olarak maydanozlar temizlenir ve yıkanır. Maydanoz suyu yapımı için 10 dal maydanoz yeterli olacaktır.  10 dal maydanoz un içerisine bir buçuk su bardağı su ekleyip bu karışım 5 dakikaya kadar kaynatılmalı ve daha sonra dinlendirilmelidir. Maydanoz suyu ılık bir şekilde tüketilmelidir. Kokusu hoş olmadığı için birçok kişi tüketmekte zorluk çeker. Bu sebepten dolayı içerisine farklı aromaya sahip besinler; yani bal, limon katıp tüketilebilir. Maydanoz suyu ilk olarak 2 hafta tüketilmeli ve daha sonra 2 hafta ara verilmelidir. 2 hafta ara verildikten sonra istenilir ise tekrardan tüketime  sürdürülmelidir.

Maydanoz Suyu Günde Kaç Bardak İçilmelidir

Maydanoz suyu çok etkili bir bitkinin suyu olduğu için gün içerisinde bir  bardak tüketilmesi yeterli olacaktır. İlk olarak 15 gün düzenli olarak her gün 1 bardak tüketilmelidir ve aksama meydana gelmemelidir. Çünkü vücuda olan yararını görmek için düzenli tüketim büyük öneme sahiptir.

Maydanozun Zararları

Maydanoz inanılmaz yarara sahip olan bir bitkidir ancak yeterli olduğundan daha fazla tüketimi yapılır ise zararları kaçınılmazdır. Fazla tüketilir ise öncelikle alerjiye sebep verir ve gut rahatsızlığını ortaya çıkarabilir. Maydanoz hamilelik döneminde tüketimi gerçekleştirilir ise uterus kasılmalarını meydana getirir ve düşüğe bile sebep olabilir. Bu sebepten dolayı özellikle emziren kişiler ve hamile kişiler maydanozdan uzak durmalıdır.

  Karabaş otunun faydaları nelerdir? Çayı nasıl hazırlanır?

 

Kaynaklar:

1- Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities 2- Critique of medicinal conspicuousness of Parsley(Petroselinum crispum): a culinary herb of Mediterranean region3- Antifungal and antibacterial activities of Petroselinum crispum essential oil

( Toplam 20 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )