Genellikle Meyankökü olarak bilinen Kara Meyan,  ülkemizde popüler bir tıbbi bitkidir. Meyan kökü  adı, “tatlı kök” anlamına gelen Yunanca (glukurrhiza) kelimesinden gelir. ‘Glycyrrhiza glabra Linn’ botanik adıdır. Uzun zamandır bir gençleştirme ilacı olarak tanınmakta ve kullanılmaktadır.

Meyan kökü farklı, güçlü bir tada sahiptir ve yaygın olarak Türkiye, Yunanistan ve Asya’da bulunur. Hindistan’da, Himalayalar’da yetiştirilmektedir. Meyan kökü, bitkisel içecekler, tatlılar, kuru bitki kapsülleri ve sıvı özü dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir. İşte Meyankökü’nün inanılmaz sağlıa yararlarından bazıları.

Meyan kökü Nedir?

Meyan kökünün yeraltındaki sapları ve kökleri alternatif tıp’da çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Kompleks ve değişken bir kimyasal karışımı Meyan köküne kokusunu verir ve anethole toplam uçucuların %3’ünü oluşturur. Tatlı bir tada sahip olan ve şekerden 30-50 kat daha tatlı olan Glycyrrhizin, Meyankökündeki tatlılığın çoğundan sorumludur. Tatlılık şekerden farklıdır, çünkü daha az ani, keskindir ve daha uzun sürer.

Fitoöstrojenler izoflavonlar glabrene ve glabridin’dir, meyankökü köklerinde bulunur. Meyan, binlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Meyan, tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılır ve bazen tatlı tadı nedeniyle ilaçların lezzetini gizlemek için kullanılır. Meyan, afrodizyak, güçlendirici tonik, antiemetik, balgam söktürücü, bağışıklık güçlendirici, anti alerjik, antidepresan, antioksidan ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir.

Meyan Kökünün Sağlığa İnanılmaz 6 Faydası

Meyan kökü, bazıları antiviral ve antibakteriyel olan 300’den fazla farklı kimyasal içerir. Meyan kökü, bilmeniz gereken birkaç önemli sağlık yararına sahiptir. İşte Meyankökü’nün inanılmaz sağlık yararlarından bazıları.

Egzamayı Önler

Glycyrrhiza glabra özü veya Meyan kökü özü, cildi enfekte edebilen mikroplara karşı yardımcı olabilir. İmpetigo, selülit ve folikülit gibi cilt enfeksiyonlarına neden olan bir bakteri olan Staphylococcus aureus’a karşı iyi çalışır.

Ülserleri ve Mide Ağrısını Hafifletir

Meyan kökünde bulunan flavonoidler olan glabridin ve glabrene içeren bir ekstrakt, mide ağrısını hafifletmede faydalıdır. Mide bulantısı, mide rahatsızlığı ve mide ekşimesi de özü ile azaltılabilir. Helicobacter pylori bakterileri ile enfeksiyon, bazı kişilerde peptik ülserlere yol açabilir. Meyan özü, H. Pylori bakterilerinin öldürülmesine yardımcı olabilir.

Hepatit C Tedavisine Yardımcı Olanlar

Meyan, karaciğeri enfekte eden bir virüs olan hepatit C’nin tedavisine yardımcı olabilir. Hepatit C, tedavi edilmezse iltihaplanmaya ve uzun süreli karaciğer hasarına neden olabilir. Meyan, hepatit C’ye karşı antibakteriyel etkiye sahiptir ve geleneksel tedavilere tepki vermeyen kronik hepatit C hastalarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Diş Çürümesini Önler

Meyan, ağızda diş çürümesine neden olan mikropların öldürülmesine yardımcı olabilir. oral bakterilerin büyümesini önleme kapasitesi nedeniyle, hastalar için bir kavite tedavisi olarak kullanılma potansiyeline sahiptir.

Boğaz Ağrısını Tedavi Eder

Meyan kökü genellikle boğaz ağrısı tedavisi olarak düşünülür. Meyan kökü solüsyonunu 1-15 dakika gargara yapmak boğazdaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olur ve boğaz ağrısına neden olan bakterileri öldürür.

Aftları İyileştirir

Meyan, aftları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Ağzı çalkalamak için Meyan kökü solüsyonunun kullanılması, rahatsızlığı gidermeye ve aftların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Meyan kökü ile karıştırılmış ılık su ile gargara yapmak, ağrılı hastalarda ağrıyı azaltır.

Bağlantılı yazımızı da okumalısın:) Meyan kökü nedir, nasıl kullanılır? Meyan kökünün faydaları

Çözüm:
Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra), binlerce yıldır bir çok medeniyette geleneksel tıbbında kullanılmaktadır. Glisirhizin adı verilen bir bileşenin varlığı nedeniyle şekerden 50 kat daha tatlı olduğu için popüler bir tatlandırıcı bitkidir. Ayrıca idrar söktürücü, canlandırıcı ve orta derecede müshil özellikleri vardır. Meyan, bu özellikleri sayesinde soğuk algınlığı ve öksürükten artritik, solunum, sindirim ve karaciğer sorunlarına kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde Ülkemizde olduğu gibi hem Doğu hem de Batı tıbbında kendine yer bulmuştur.

Kaynaklar

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323761#takeaway

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-881/Licorice

( Toplam 69 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )