Misvak (Salvadora persica), İslam aleminde olduğu kadar Hindistan gibi mistik kültüre sahip ülkelerde de  en popüler bitkilerden biridir. Bu küçük gür ağacın kabuksuz ve çatlak bir kabuğu vardır. Kök kabuğunun hoş bir tere veya hardal kokusu vardır. Bitki, İran’a özgüdür ve Hindistan’ın her yerinde bulunur. Misvak kökünün inanılmaz sağlık yararları, onu geleneksel sistemdeki önemli bitkilerden biri haline getirmiştir.

Misvak Ne İşe Yarar

Misvak ağacının meyvesi, tohumu, yaprağı ve kök kabuğu sağlık açısından faydalıdır. Bu bitkinin kök kabuğu dünyanın her yerinden insanlar tarafından diş fırçası olarak kullanılmaktadır. Acı tatlı bir tadı ve sıcak gücü vardır. Misvak kökünün ana kimyasal bileşenleri arasında monoklinik sülfür, Benzil, izotiyosiyanat, sitosterol ve trimetilamin bulunur. Antiviral, antibakteriyel, antienflamatuar, sindirim, anti-karyojenik, anti-plak ve antifungal özelliklere sahiptir. İşte Misvak kökünün birkaç şaşırtıcı sağlık faydası.

Misvak Faydaları

Diş Çürüğü ve Boşlukları İçin Misvak

Misvak kökünün önemli sağlık faydalarından biri diş çürüğü ve çürüklerle savaşabilmesidir. Misvak ile dişlerinizi fırçalamak, diş çürüğü ve çürüklerle savaşmaya yardımcı olan tükürük oluşumunu artırır. Aynı zamanda diş minesini güçlendirir ve diş beyazlatmayı destekler.

Diş Eti Sağlığı İçin Misvak

Misvak’ı düzenli olarak kullanmak diş eti iltihabı ve periodontitis olasılığını azaltır ve diş etlerinizi sağlıklı tutar. Ağızdaki bakteri oluşumuyla aktif olarak savaşır ve ayrıca diş etlerinin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur.

Artrit İçin Misvak

Misvak, ağrıları ve iltihapları tedavi etmek için mükemmeldir. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özelliklerle yüklüdür. Kök macunu iltihabı hafifletmek için etkilenen eklemlere harici olarak uygulanır.

Hayvan Isırıkları İçin Misvak

Bu, Misvak’ın daha az bilinen yararlarından biridir. Misvak kökünün kök ekstresi, iltihabı ve ağrıyı hafifletmek için yılan ısırığından etkilenen bölgeye uygulanır.

Mikro Beslenmedeki Zorluk İçin Misvak

Misvak meyveleri temel besinlerle doludur. Mikro beslenmedeki güçlüğü tedavi etmek için meyvenin suyu kökün kaynatılmasıyla birlikte verilir.

Misvak, çok sayıda tıbbi özelliği olan popüler bir bitkisidir. İnsanlar Misvak kökünün ağız sağlığı için faydasını bilseler de, pek çok insan Misvak’ın diğer şaşırtıcı faydalarını bilmiyor. Öyleyse, bu bitkiyi tam potansiyeli için takdir etme ve kullanma zamanı.

Misvak Faydaları Hadis

Misvak kullanılmasının amacı ağız temizliğidir. Peygamber efendimizin hadisinde bu genel amaca işaret edilir: “Misvak kullanınız. Şüphesiz misvak ağız için temizleyicidir.” (Buhâri, Savm, 27; Nesai, Tahâre, 4; İbn Mâce, Tahâre, 7; Dârimi, Vüdû,19).

Peygamberimiz gece misvağı yanında olmaksızın yatmadığı, sabah kalkar kalkmaz ilk işinin dişlerin temizlemek olduğu nakledilir (Ebû Dâvud Tahâre, 30; Ahmed b. Hanbel, I, 373; Dârimî, Salât, 165).

Sahabilerden bazıları, O’nun günde kaç defa dişlerini misvakladığını sayamadıklarını, söylemişlerdir (Ahmed b. Hanbel, III, 445, 446).

Diğer yandan Peygamberimiz, dişleri sararmış halde huzuruna gelen bazı sahabilere şöyle buyurduğu bildirilmiştir: “Hayret doğrusu, nasıl oluyor da sizler sararmış dişlerle dolaşıp duruyorsunuz. Dişlerinizi misvakla temizleyiniz.” (Ahmed b. Hanbel, I, 214).

Bütün bu hadisler ve sahabelerin uygulamasından anlaşılıyor ki, diş temizliği yalnız namaz ve abdest, ya da Kur’an-ı Kerim okuma esnasında değil, sağlık ve temizlik açısından ve de toplum içine çıkarken dikkat edilmesi gereken önemli bir temizlenme şeklidir

( Toplam 135 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )