Papatya çayı, çeşitli sağlık yararları da sunan popüler bir içecektir.

Papatya, Asteraceae bitki ailesinin papatya benzeri çiçeklerinden elde edilen bir bitkidir. Yüzyıllardır çeşitli sağlık durumları için doğal bir çare olarak tüketilmiştir.

Papatya çayı yapmak için çiçekler kurutulur ve daha sonra sıcak suya demlenir.

Pek çok insan, siyah veya yeşil çayın kafeinsiz bir alternatifi olarak ve topraksı, biraz tatlı tadı için papatya çayının tadını çıkarır.

Ayrıca papatya çayı, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmada rol oynayabilecek antioksidanlarla yüklüdür.

Papatya, uykuya ve sindirime de yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Bu makale, papatya çayı içmenin 5 potansiyel sağlık yararını tartışacaktır.

1 – Uyku Kalitesini İyileştirebilir

 • Papatya, uyku kalitenize fayda sağlayabilecek bazı benzersiz özelliklere sahiptir .
 • Beyninizdeki bazı reseptörlere bağlanan, uykululuğu artıran ve uykusuzluğu veya kronik uyku yetersizliğini azaltan bir antioksidan olan apigenin içerir.
 • Bir çalışmada, iki hafta papatya çayı içen doğum sonrası kadınlar, papatya çayı içmeyen bir gruba kıyasla daha iyi uyku kalitesi bildirdi. Ayrıca, genellikle uyku problemleriyle bağlantılı olan daha az depresyon semptomları vardı.
 • Başka bir çalışma, 28 gün boyunca günde iki kez 270 mg papatya özü tüketenlerin, özü tüketmeyenlere göre gece saatlerinde 1/3 daha az uyanma ve 15 dakika daha hızlı uykuya daldığını bulmuştur.
 • Bu bulgular umut vericidir, ancak papatya çayının uyku üzerindeki etkilerinin kapsamını belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Yine de, yatmadan önce papatya çayı içmek, uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız kesinlikle denemeye değer.

Papatya, uykululuğu artırabilecek antioksidanlar içerir ve papatya çayı içmenin genel uyku kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir.

2 – Sindirim Sağlığını Teşvik Edebilir

 • Doğru sindirim, genel sağlığınız için son derece önemlidir.
 • Sınırlı kanıtlar, papatyanın belirli gastrointestinal rahatsızlıkların riskini azaltarak daha iyi sindirimi teşvik etmede etkili olabileceğini göstermektedir.
 • Birkaç çalışma, papatya özünün farelerde ishale karşı koruma potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur. Bu, anti-enflamatuar özelliklerine atfedilir.
 • Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, papatyanın midede asitliği azaltabileceği ve ülser gelişimine katkıda bulunan bakterilerin büyümesini engelleyebileceği için mide ülserlerinin önlenmesinde yardımcı olduğu bulundu.
 • Bu bulgulara rağmen, papatyanın sindirimdeki rolünü doğrulamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.
 • Bununla birlikte, papatya çayı içmenin mideyi yatıştırdığına dair birçok anekdot iddiası var. Geleneksel olarak mide bulantısı ve gaz..

Papatya çayı, muhtemelen antienflamatuvar etkilerinden dolayı ishal, mide ülseri, mide bulantısı ve gaza karşı koruma sağlayabilir.

3 – Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruyabilir

 • Papatya çayında bulunan antioksidanlar, belirli kanser türlerinin daha düşük insidansı ile ilişkilendirilmiştir.
 • Papatya, antioksidan apigenin içerir. Test tüpü çalışmalarında apigenin kanser hücrelerine, özellikle meme, sindirim sistemi, deri, prostat ve rahim hücreleri ile savaştığı gösterilmiştir.
 • Ek olarak, 537 kişiden oluşan bir çalışmada, haftada 2-6 kez papatya çayı içenlerin, papatya çayı içmeyenlere göre tiroid kanserine yakalanma olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunu gözlemledi.
 • Bu bulgular umut vericidir, ancak papatya çayının kanserin önlenmesindeki rolü hakkında bir sonuca varmak için daha kaliteli, insan araştırmaları gereklidir.

Papatya çayı, iltihaplanmayı azaltmaya ve çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan apigenin içerir.

4 – Kan Şekeri Kontrolünden Yararlanabilir

 • Papatya çayı içmek kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir .
 • Antienflamatuar özellikleri, kan şekeri seviyeleriniz kronik olarak yükseldiğinde ortaya çıkan pankreas hücrelerinin zarar görmesini önleyebilir.
 • Pankreasınızın sağlığı, şekerin kanınızdan alınmasından sorumlu olan hormon olan insülin ürettiği için son derece önemlidir.
 • 64 diyabetik kişiden oluşan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca yemekle birlikte günlük papatya çayı tüketenlerin ortalama kan şekeri seviyeleri, su tüketenlere göre önemli ölçüde daha düşüktü.
 • Ek olarak, birkaç hayvan araştırması, papatya çayının açlık kan şekeri seviyelerini önemli miktarda düşürebileceğini ve ayrıca yemekten sonra kan şekeri artışını önlemek için faydalı olabileceğini düşündürmektedir.
 • Papatya çayının kan şekerini kontrol etmedeki rolü ile ilgili kanıtların çoğu, hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlara dayanmaktadır. Yine de bulgular umut vericidir .

Papatya çayının anti-enflamatuar etkileri, özellikle yemekle birlikte tüketildiğinde kan şekeri kontrolünü destekleyebilir.

5 – Kalp Sağlığını İyileştirebilir

 • Papatya çayı, bir antioksidan sınıfı olan flavonlarda bol miktarda bulunur.
 • Flavonlar , kalp hastalığı riskinizin önemli belirteçleri olan kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürme potansiyelleri açısından incelenmiştir .
 • 64 diyabetik hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, yemekle birlikte papatya çayı içenlerin toplam kolesterol, trigliserit ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerinde su içenlere kıyasla kayda değer iyileşmeler olduğu bulundu.
 • Papatya çayının kalp sağlığını geliştirmedeki rolünü doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak onu diyetinize dahil etmek kesinlikle zarar veremez.

Papatya, kalp sağlığının iyileştirilmesinde rol oynayabilecek harika bir flavon antioksidan kaynağıdır.

Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

Papatya çayının aşağıdaki sağlık yararları çoğunlukla anekdottur ve bilimsel araştırmalarla desteklenmez:

 • Bağışıklık sağlığını güçlendirir: Papatya çayı genellikle soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisi için bir strateji olarak tanıtılmaktadır, ancak bunun için kanıt yoktur. Ayrıca boğaz ağrıları için yatıştırıcı olduğu söyleniyor .
 • Kabartmaları anksiyete ve depresyon: Orada papatya şiddetini azaltabileceği yönünde bazı kanıtlar olduğu anksiyete ve depresyon, ancak bu çoğunlukla (bir aromaterapi olarak kullanan ya da ek olarak alarak dayanmaktadır.
 • Cilt sağlığını iyileştirir: Papatyayı cilde losyonlar, göz kremleri ve sabunlar gibi kozmetik ürünlerle uygulamanın nemlendirici ve cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olabileceği bildirilmiştir.
 • Kemik kaybını önler: Bazıları, papatya çayının osteoporoz gibi durumlara yol açan kemik kaybını önlemede rol oynayabileceğini iddia ediyor. Ancak bunun kanıtı zayıftır.

Bu sağlık iddiaları kanıtlardan yoksun olsa da, bu onların yanlış olduğu anlamına gelmez. Henüz incelenmemişlerdir ve gelecekte olabilirler.

Şu anda papatya çayı içmenin bağışıklık, kemik ve cilt sağlığını iyileştirdiğine dair güçlü bir kanıt yoktur. Ek olarak, anksiyete ve depresyondaki rolü ile ilgili araştırmalar eksiktir.

Papatya Çayının Yan Etkileri

Papatya çayı içmek çoğu insan için genellikle güvenlidir.

Yakup otu ve krizantem gibi papatya ailesindeki bitkilere alerjisi olan kişilerde meydana gelme olasılığı en yüksek olan papatya alerjisi raporları alınmıştır.

Ayrıca, papatya içeren kozmetik ürünler, doğrudan temas ettiklerinde gözleri tahriş edebilir. Bu, gözünüzün zarının iltihaplanması olan konjunktivite yol açabilir.

Küçük çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda ve karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde papatya çayı içmenin güvenliğinin sağlanmadığına da dikkat etmek önemlidir.

Bununla birlikte, papatya çayı içmekten dolayı yaşamı tehdit eden yan etkiler veya toksisite bildirilmemiştir.

Birkaç kişi papatyaya alerjisi olabilir, ancak çoğu insanın içmesi güvenlidir. Olumsuz yan etkiler oldukça nadirdir.

Anekdot:

 • Papatya çayı sağlıklı bir içecektir.
 • Kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olabilecek bazı güçlü antioksidanlar açısından zengindir.
 • Papatya çayı ile ilgili araştırmalar umut verici olsa da, sağlık üzerindeki etkileri hakkında bir sonuca varmak için yeterli çalışma yapılmamıştır.
 • Papatya çayı ile ilgili çalışmaların çoğu hayvanlarda ve test tüplerinde yapılmıştır ve sonuçlar insanlara çevrilememektedir.
 • Bununla birlikte, papatya içmek çok güvenlidir ve birçok insan lezzetli tadı ve rahatlatıcı aroması nedeniyle onu içmekten zevk alır.

Papatya çayının potansiyel faydalarını keşfetmek istiyorsanız, kesinlikle diyetinize dahil etmeye değer.

Kaynaklar:

Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future

Chamomile

( Toplam 141 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )