İklimi ılık olan ve genelde tahıl tarlalarında yetişebilme özelliğine sahip  bir bitki olan peygamber çiçeğinin, birçok faydası bulunur. Çok eski dönemlerden beri bilinen bu bitki genel olarak ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Vücutta bulunan ağrıları gidererek vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda enfeksiyon ve iltihap gibi rahatsızlıklara da çok etkili olduğu bilinir. Peygamber çiçeği bitkisini kullanırken düzenli ve aynı zamanda ölçülü kullanmak son derece önemlidir

Peygamber Çiçeği Nedir?

Peygamber çiçeği bitkisi bileşikgiller familyasından aittir ve ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bitki haziran ayının gelmesi ile beraber çiçek açmaya başlar ve ağustosa kadar çiçek açmaya devam eder. Genel olarak Sakarya, Kırklareli, İstanbul ve Düzce gibi illerde yetişir. İki rengi bulunur. Bunlar mavi ve mordur. Peygamber çiçeğinin diğer bir ismi de mavikantaron dur. Bu bitkinin yağı da oldukça meşhurdur ve çok sık kullanılmaktadır.

Peygamber Çiçeği Neye İyi Gelir?

Peygamber çiçeği mucizevî faydaları olan bitki türüdür. Romatizmanın neden olduğu ağrı ve sızılar için birebirdir ve kısa zamanda bu ağrıları yok eder. Böbrek sağlığını koruyarak böbreklerde kum, taş gibi olumsuzlukların dökülmesini sağlar. Vücutta bulunan ödemi atar ve şişkinlikleri giderir. Egzama ciltte kızarma ve kaşıntı yapar. Peygamber çiçeği izle bu reaksiyonları ortadan kaldırır ve deride bulunan bütün rahatsızlıkları yok eder.

Peygamber Çiçeğinin Faydaları

Peygamber çiçeği bitkisi sağlığa faydaları olan bir bitki türüdür. Günlük olarak düzenli bir şekilde vücuda alınır ise faydalarını ortaya çıkarır. İşte peygamber çiçeğinin faydaları şu şekildedir

 • İştahı olmayan  kişiler tarafından tüketilir ise iştahı açmaya sebep olur. Bu nedenden dolayı kilo problemi olan kişilerin bu bitkiden uzak durmasında fayda vardır.
 • idrar yollarında iltihap enfeksiyon gibi durumları yok eder. İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Böbreklerin işlevsel bir şekilde çalışmasını sağlar. Böbreklerde kum ve taş bulunuyor ise kum ve taşın dökülmesine yardımcı olur.
 • Eski zamanlardan beri ağrı kesici olarak bilinir ve kısa zaman içerisinde vücutta oluşan ağrıyı yok eder.
 • Sağlığa zararlı olan ve vücutta toplanan zehirli maddelerin vücut dışına atılmasına yardımcı olur.
 • Vücudun rahatlamasını sağlar ve bu sayede bireyler kendilerini daha ferah ve rahat hissederler.
 • Deri rahatsızlıklarına çok etkili olduğu bilinir. Özellikle kaşıntı ve kızarıklığı ortadan kaldırır. Bunun için çayının demlenmesi ve deri rahatsızlığı bulunan bölgeye düzenli bir şekilde gün içerisinde sürülmesi gerekmektedir.
 • Öksürük problemi olan kişiler tarafından tüketildiğinde göğüsün yumuşamasını sağlar ve öksürüğü kısa zamanda yok eder.
 • Bronşit rahatsızlığına birebirdir ve aynı zamanda nefes darlığı problemine de çözüm olur.
 • Peygamber çiçeği vücutta bulunan kirli kanı temizler ve  zararlı maddeleri vücuttan atar.
 • İltihapları yok edici özelliği bulunduğu için boğazda meydana gelen iltihap ve enfeksiyonu gidermeyi sağlar.
 • Gözlerde meydana gelen sorunlara çare olur ve göz rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.
 • Ciltte meydana gelen pürüzlere çok iyi gelir. Özellikle sivilceleri söndürür ve yeni sivilce oluşumunu  önler.

Peygamber Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Peygamber çiçeğinin kullanılacak bölgeleri çiçek kısmı ve yaprak kısmıdır. Bu bölgeler çayı demlenerek kullanılabilir. Vücuda fayda sağlaması için çayı demlenerek ağız yolu ile vücuda alınmalıdır. Cilt problemleri için ise çayı demleyerek pamuk yardımı ile cilde uygulanması gerekir.

Peygamber Çiçeğinin Göze Faydaları

Peygamber çiçeği göz hastalıklarına birebirdir ve gözde bir rahatsızlık mevcut ise düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Gözlerde meydana gelen rahatsızlıkları tedavi ettiği gibi göz hastalıklarına yakalanma oranını da düşürür. Çok eski zamanlardan beri bilinir ki mavi kantaron yani peygamber çiçeği bitkisi göz sağlığı için alternatif tıp tedavisinde tercih edilmektedir.

Peygamber Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Peygamber çiçeği çayı bu bitkinin kurutulması ile yapılır. Taze bitki ile peygamber çiçeği çayı yapılmaz. Öncelikle bu bitki kurutulmalıdır. Peygamber çiçeği yapmak için bir bardak kaynamış sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı peygamber çiçeği koyup 5 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışımı süzüp daha sonra tüketebilirsiniz. Lezzetini değiştirmek amacı ile içerisinde farklı gıdalarda ekleyebilirsiniz.

Peygamber Çiçeği Çayı Günde Kaç Defa Kullanılır?

Peygamber çiçeği çayı birçok probleme çözüm olmaktadır. Bunun için aksatmadan kullanılması önemlidir. Peygamber çiçeği çayı günde en fazla 2 fincan ve ayrı zaman dilimlerinde tüketilmesi gerekir. Yani İlk fincan sabah içiliyor ise 2 fincan akşama doğru tüketilmelidir. 2 fincan aynı zaman diliminde tüketildiğinde sağlığı olumsuz yönde etkilemesi mümkündür.

 Peygamber Çiçeği Nerede Satılır?

Peygamber çiçeği bitkisi genel olarak aktarlarda ve internet sitelerinde kolaylıkla bulunur. Bu bitkiye her markette rastlamak mümkün değildir fakat bazı büyük marketlerde peygamber çiçeği bitkisi olabilmektedir.

Peygamber Çiçeği Fiyatı 

Gramına göre peygamber çiçeğinin fiyatı değişiklik gösterir. 100 gram bir peygamber çiçeğinin fiyatı 15-20 TL arasındadır.

Peygamber Çiçeğinin Zararları 

Peygamber çiçeği yani diğer bir ismi ile de bilinen mavikantaron bitkisi herkesin bildiği üzere yararlı ve şifalıdır. Fakat bazı durumlarda bu bitki zararlarını da ortaya çıkarır. Bu durumlar ise bitkinin fazla vücuda alınmasıdır. Haddinden fazla tüketimi gerçekleştirildiğinde kalp için çok zararlıdır. Aynı zamanda bünyesi hassas bir yapıya sahip olan kişilerde alerjik reaksiyon geliştirebilir. Alerjik reaksiyonun belirtileri kızarma, dökülme, kaşınma ve şişliktir. Bu bitki tüketildiğinde ve bu gibi belirtiler ortaya çıktığında bitki kullanımına ara verilmeli ve hemen acil hekime başvurulmalıdır. Aynı zamanda çocuklar ve hamile bayanlar asla tüketmemelidir. Çocukların bünyesi zayıf olduğu için bu bitkiyi kaldırmayabilir. Hamilelerde ise bebeğin olumsuz bir şekilde etkilenmesine ve düşüğe sebebiyet verir.

( Toplam 1.444 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )