Sarımsak besin kaynağıdır ve günümüzde birçok kişi tarafından sıklıkla tüketilir. Kokusu keskin olduğu için bazı kişiler kokusundan hoşlanmaz. Genelde birçok yemeğin içerisine lezzetini artırmak için kullanılır. Sarımsağın faydaları çoktur. Yemeklere lezzet kattığı kadar sağlığa da şifaları bulunur. 

Doğal bir antibiyotiktir ve vücutta bulunan enfeksiyonlara karşı savaş açar. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Kalp sağlığını koruyarak kan dolaşımının hızlanmasına sebep olur ve bu sebeple de kalpte rahatsızlık meydana gelmesini önleyerek damar tıkanıklığı oluşma ihtimalini engelliler.

Bol oranda antioksidan içerir ve kansere yakalanma oranını daha düşürür. Özellikle kolon kanseri ve pankreas kanserine karşı etkilidir. Kan şekerini normal düzeye ulaştırır. Hafızayı kuvvetlendirici etkisi bulunur. Atar damarlarda kireçlenme mevcut ise bu kireçlemeyi yok eder.

Kolesterolü olan kişiler tarafından tüketildiğinde kötü kolesterolü normal seviyeye getirir. Hipertansiyon rahatsızlığı olan kişiler tarafından sıklıkla tüketilir. Çünkü yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bulunur. Bağırsaklarda meydana gelen kurtları yok eder.

İdrar yollarında oluşan enfeksiyonları giderir ve aynı zamanda idrar söktürür. Koroner damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Kalpte bulunan adaleleri güçlendirici etkisi vardır ve bunun için mutlaka düzenli bir şekilde her gün en az 1 tane vücuda alınmalıdır.

Sarımsak Nedir?

Sarımsak bilindiği üzere eski çağlardan beri kullanılan bir bitki türüdür. Hastalığa yakalanmamak için ve aynı zamanda hastalıkların tedavisi için vücuda alınır. İçerisinde bolca antioksidan bulundurur. Allia ceae familyasına aittir ve doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Kokusu herkes tarafından sevilmez fakat faydaları dünyaca bilinir ve ülkemizde de çok sık tüketilir. Hatta neredeyse bütün yemeklerin içerisine lezzet katması amacı ile eklenir

Sarımsak Neye İyi Gelir?

 Sarımsak şifa deposudur ve sağlık açısından tüketmek şarttır. Balgam söktürücü özelliği vardır ve öksürüğe çok etkilidir. Böbreklerde taş meydana gelmesini engeller. Nefes borusunda hastalık mevcut ise bu hastalığa şifa olur ve aynı zamanda bronşit, astım gibi rahatsızlıkları da engeller.

Vücutta bulunan enfeksiyonları dezenfekte edici özelliğe sahiptir. Kulak ağrısı ve kulakta iltihaplanma mevcut ise sarımsak bu sorunu çözer. Mantar tedavisinde kullanılır ve çok etkili olduğu söylenir. Yüksek olan vücut ısısının normal düzeye gelmesini sağlar. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlık şikâyetini ortadan kaldırır. 

 Sarımsağın Faydaları

Sarımsak vücudun korunmasını sağlayan ve aynı zamanda kaş-kirpik- saç  sağlığına da etki eden bir besindir.  Yararları bitmek bilmeyen sarımsağın faydaları şu şekildedir.

  • Tırnaklarda meydana gelen pürüzleri giderir ve aynı zamanda tırnak kırılmalarını yok ederek tırnakların güçlenmesini sağlar.
  • Saç dökülmelerinin önüne geçer ve saç, kaç köklerinin güçlenmesine sebep olur.
  • Kalp ve damar sağlığını koruyarak kalpte hastalık oluşmasını engeller.
  • Kronik rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü kronik rahatsızlığı olan kişilere çok iyi gelir ve onları rahatlatır.
  • Saçlarda bulunan kepek sorununu azaltır ve düzenli kullanımda tamamen yok eder.
  • Kaşlarda meydana gelen dökülmeyi durdurur ve dökülen yerlerden gür kaş çıkmasını sağlar. Kirpiklerin uzamasına yardımcı olur ve aynı zamanda kirpikleri sıklaştırır.
  • Sarımsak tokluk hissi verir ve bu nedenden dolayı iştahı kapatarak az yemeyi sağlar ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler tarafından kullanılabilir.
  • Antioksidan, selenyum, e vitamini ve c vitamini bulundurur. Bu sebepten dolayı da kansere çok faydalıdır ve kansere yakalanma oranını düşürür.
  • Bağışıklık sistemi çökmüş olan kişiler tarafından tüketildiğinde kısa zaman içerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık oranını yükselir ve hastalıklara yakalanma ihtimali de bu sayede düşmüş olur. 

Sarımsağın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Sarımsak çok besleyici bir besindir Ve inanılmaz etkilidir. içerisinde bolca C vitamini, B vitamini, A vitamini, çinko, manganez, amino asit, kükürt, protein, fruktoz, karbonhidrat bulunur.

 Sarımsağın Besin Değeri 

Sarımsak içerisinde vücuda faydaları bulunan birçok vitamini barındırır. Bu sebepten dolayı da besin değeri çok yüksektir. 100 gram sarımsakta bulunan besin değeri ise aşağıdaki gibidir

 Kalori: 149 kcal
 Lif: 2,1 g
 Karbonhidrat:33,1 g
 Protein: 6,4 g
 Kolesterol: 0,0 mg
 Yağ: 0,5 g
 C vitamini: 31,2 mg
 A vitamini: 9,0 IU
 Demir: 1,7 mg
 Kalsiyum: 181,0 mg
 Potasyum: 401,0 mg

Sarımsak Ne Kadar Tüketilmelidir?

Sarımsak birçok yemeğe lezzet katar ve bu sebeple de çok fazla kullanılmaktadır. Aynı zamanda antiseptik özelliği bulunduğu için doğal bir antibiyotik yerine geçer. Pişmiş şekilde gün içerisinde yemeklerin içerisinde eklenerek 5-6 adet tüketilebilir. Ancak çiğ bir şekilde tüketilmek isteniyor ise günlük 2 diş sarımsak tüketilmelidir ve aşırı yak açılmamalıdır. Daha fazla su tüketirler ise mideye zararı olabilir.

Sarımsak Enfeksiyona  İyi gelir mi?

Bilindiği üzere sarımsak bir antibiyotiktir ve bu sebeple de vücutta bulunan enfeksiyon bakteri ve iltihaba karşı vücudu korur. Genelde kış mevsiminde enfeksiyona bağlı olarak birçok rahatsızlık meydana gelmektedir. Düzenli bir şekilde kullanılan sarımsak ise hastalıklara karşı vücudu korur ve hastalığa yakalanma oranını düşürür.

Sarımsak Yutmak Neye Faydalıdır?

Sarımsağı ufak bir şekilde doğrayıp su ile yutmak birçok probleme iyi gelir. Öncelikle hazımsızlık problemini giderir ve tüketilen besinlerin kolay bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur. İçerisinde çok fazla antioksidan bulundurur ve bu nedenden dolayı da cildin yenilenmesine yardımcı olur. Birçok hastalığa karşı vücudu korur ve rahatsızlığa yakalanma ihtimalini oldukça düşürür.

Sarımsak Kaç Günde Bir Yutulmalı?

Sarımsak günlük olarak düzenli bir şekilde yutulmalıdır. Çiğ bir şekilde yutmak içerisinde bulunan vitaminlerin kaybolmamasını sağlar. Çiğ sarımsak pişirildiğinde içerisinde bulunan vitaminlerin etkisi azalır ve kaybolur. Bu sebepten dolayı gün içerisinde bir 2 diş sarımsak tüketilmesi uygundur. 

Sarımsak Kaşıntıya İyi gelir mi?

Vücutta genel olarak arı sokması ve böcek ısırması gibi sorunları kaşıntı meydana gelir. Sarımsak arı sokması ve böcek ısırmasını tedavi eder ve kaşıntının kısa süre içerisinde yok olmasını sağlar.

 

Sarımsak Aç Karnına mı tüketilmelidir?

Sarımsak birçok şekilde tüketilir. Hem aç karna hem de tok karnına tüketilebilir. Ancak antibiyotik özelliği olduğu için aç karnına tüketildiğinde daha fazla etki sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgidir.

Sarımsak Yemek Kilo Aldırır mı?

Sarımsak tüketmek kilo alımına sebebiyet vermez. Tam tersi düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmayı çalıştırdığı için yağ yakımını sağlar ve bu nedenden dolayı da kilo vermeye sebep olur. Tabi ki sarımsak tüketirken yanında egzersiz ve diyet yapmak da önemlidir.

Sarımsağın Diş İltihabına Etkisi

Dişte veya diş etinde meydana gelen iltihaba sarımsak çok etkilidir ve iltihabın kısa zamanda yok olmasını sağlar. Aynı zamanda diş etinde veya dişte ağrı mevcut ise kısa zaman içerisinde ağrıyı keser.

Sarımsak Vücutta Bulunan İltihabı Kurutur mu?

Sarımsağın içerisinde anti-inflamatuar  denilen bir madde vardır ve bu da iltihap giderici bir özelliğe sahiptir. Vücutta bulunan iltihabı kurutmak için sarımsak su ile beraber direkt olarak yutulmalıdır.

Sarımsak Tüy Döker mi?

Sarımsak tüy dökmez. Saç dökülmesine karşı dökülmesine ve kirpik dökülmesine çok iyi gelerek gürleşmesini sağlar. Özellikle günümüzde kaşları seyrek olan kişiler tarafından kaş çıkarmak için kullanılır ve çok etkili olduğu söylenir.

Sarımsak Saç Dökülmesine Giderir mi?

Saçlarda meydana gelen dökülmeye sarımsak çok iyi gelir. Bunun için saç köklerine sarımsak sürülebilir ancak kokudan rahatsız olan kişiler için içerisinde sarımsak bulunan şampuanlar vardır ve bu şampuanlar ile saçlar düzenli bir şekilde yıkandığında dökülme son bulacaktır.

Sarımsağın Zararları

Sarımsağın herhangi bir kanıtlanmış zararı yoktur. Ancak aşırı şekilde çiğ olarak tüketildiğinde mide ağrısına ve midede rahatsızlık oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple de çiğ sarımsak tüketirken dikkatli olunması gerekmektedir.

 

Kaynak: Sarımsak (Allium Sativum)

( Toplam 171 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )