Udi hindi yüzyıllardır kullanılan bir bitki türüdür. En net bilinen özelliği vücutta bulunan mikropları yok etmesi ve solunum yollarında bulunan rahatsızlıkları gidermesidir. Çok güçlü bir doğal antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Özellikle bu bitki son zamanlarda daha fazla rağbet görmüştür ve kullanılmaya başlamıştır. Vücutta oluşan birçok rahatsızlığı giderir ve iyileştirir. Onun için bu bitkinin aksatılmadan günlük olarak belirli bir miktarda tüketiminin gerçekleştirilmesi gerekir

Udi hindi Nedir?

Doğu Asya topraklarında bir ağaç bulunur ve udihindi bitkisi de bu ağaçta yetiştirilir. Genel olarak bu bitkiye Çin’de rastlanır. Her mevsim bu bitki yetişmektedir ve bu bitkinin odunsu bir yapısı bulunur. Muhteşem bir kokuya sahip olduğu için birçok kişi tarafından beğenilir ve kullanılır. İlk olarak bu bitki süs amacı ile yetiştirilmeye başlanılmıştır fakat sonradan araştırıldığında muhteşem faydaları ortaya çıkmıştır. Faydalarına şahit olmak için aksatmadan ölçülü tüketiminin yapılması gerekir.

Udi hindi Özellikleri

Udi hindi çok güzel bir kokuya sahiptir ve ateşte yakıldığı zaman bu koku daha fazla kendini ortaya çıkarır ve etrafa muhteşem bir koku yayar. Udi hindi bitkisinin diğer bir ismi de kust-i bahridir. 2 çeşidi bulunur. Bunlar hem beyaz hem de siyahtır. Halk arasında öd ağacı olarak da söylenmektedir.  Birçok ilacın içerisinde de bu bitkinin bulunduğu bilinir.

Udi hindi  Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Udi hindi bitkisi birçok rahatsızlığa iyi gelir ancak çok etkili olduğu için özellikle vücutta bulunan enfeksiyon ve iltihapları giderir. Vücutta enfeksiyon ve iltihap var ise kısa zamanda bu problemleri çözer ve vücudu temizler. Aynı zamanda boğazda meydana gelen iltihap ve tahrişe de iyi geldiği bilinir.

Udi hindinin Faydaları

Udi hindi mucizevî etkileri olan bir bitki çeşididir. Faydaları ise yüzyıllardır bilinir ve sürekli olarak insanlar arasında kullanılır. İşte udi hindi bitkisinin  faydaları şu şekildedir

 • Vücutta bulunan mikropları, iltihapları ve bakterileri öldürerek yok eder.
 • Boğazda meydana gelen ağrıları giderir ve boğazın yumuşamasını sağlar.
 • Gribal enfeksiyon sebebiyle burunda tıkanıklık meydana geldiğinde udihindi çok faydalıdır ve kısa zamanda burunda meydana gelen tıkanıklığı yok eder.
 • Solunum yollarında meydana gelen astım, bronşit, nefes alamama gibi problemlere çözüm olur ve solunum yollarının rahatlamasını sağlar.
 • Midede meydana gelen ağrılar için çok etkilidir ve mide ağrılarını kısa zamanda geçirir.
 • Muhteşem bir kokuya sahip olduğu için ağızda meydana gelen kötü tadı ve kokuları yok eder, ağız içinin uzun bir süre güzel kokmasını sağlar.
 • Vücudun direncinin yüksek seviyede olmasını sağlar ve bu sebeple vücudu rahatsızlıkları karşı korur.
 • Udihindi bitkisi cilt için de kullanılan bir bitkidir ve cildi yenileyici özelliği bulunur. Maske olarak cilde kullanılır ve ciltte bulunan lekelerin rengini açarak en kısa zamanda yok eder.
 • Ciltte meydana gelen egzamayı tedavi eder ve aynı zamanda şiddetli yanık yok ise yanıklara da çare olur
 • Udihindi bitkisinin içerisinde bulunan maddeler sayesinde strese çok iyi gelir ve kişilerin sakinleşmesine yardımcı olur.
 • Vücutta meydana gelen ağrıları özellikle de baş ağrısını giderir.
 • Geçmek bilmeyen öksürüğe çok iyi gelir. Özellikle de kronik öksürük tedavisinde kullanılır.
 • Yorgunluk, halsizlik gibi semptomların yok olmasını sağlar ve vücuda enerji verir.

Udi hindi Nasıl  Tüketilmeli?

Udihindi bitkisi toz şeklinde satışa sunulur. Bu nedenle de kişinin kullanımına bağlı olarak tüketimi farklılık gösterir. Genel olarak bal ile karıştırılarak vücuda alınır. 1 tatlı kaşığı balın içerisine bir çay kaşığı kadar udihindi tozu eklenmesi yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı olarak içerisine zencefil de katılabilir ve bu sayede etkisi daha fazla olur. Yine kişinin isteğine bağlı olarak udihindi bitkisinin çayı yapılarak tüketilebilir.

Udihindi Nerede Satılır?

Udi hindi bitkisi genel olarak aktarlarda rahat bir şekilde bulunabilen bitki çeşididir ve toz halinde satılır. Bazı büyük yapılı marketlerde ve aynı zamanda çeşitli internet sitelerinde de udi hindi bitkisini bulmak mümkündür.

Udi hindi Bitkisi Fiyatı

Udi hindi bitkisinin öğütülmüş yani toz hali satılır. 100 gram fiyatı ise 25-30 TL arasında değişiklik gösterir. Udi hindi bitkisinin toz haline getirilmemiş çeşidini de bazı yerlerde bulmak mümkündür. Bunun fiyatı da yine aynı şekildedir.

Udi hindinin Cilde Faydaları

Udi hindi sadece vücut sağlığı için değil cilt sağlığı için de kullanılır. Çok fazla bilinmese de ciltte meydana gelen problemleri kısa zamanda iyileştirir.  Cildin olduğundan parlak görünmesini sağlar. Ciltte bulunan güneş lekesi, doğum lekesi ve sivilce lekesi gibi problemleri azaltır.  Yağlanma sebebi ile sürekli oluşan siyah noktaları yok eder ve uzun bir süre oluşmasını sağlar. Çünkü  cildin yağ dengesini eşitler. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak ciltte ölü deri bulunuyor ise ölü derileri atarak cildin yepyeni bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yanık tedavisinde kullanılır ve yanığın iz bırakmamasını sağlar. Egzamayı tedavi eder ve egzamanın sebep olduğu kaşıntıyı giderir. Cilt tonu eşit değil ise udi hindi suyu devamlı olarak cilde uygulanırsa, cilt kısa zaman içerisinde eşit tona sahip olur. Ciltte oluşan kızarıklık kısa zamanda yok olur. Udi hindi ciltte bulunan pürüzleri yok ederek cildin pürüzsüz bir görünümde olmasına olanak sağlar.

Udi hindi Bitkisi Ne Zararları 

Udi hindi bitkisinin odunsu bir yapısı bulunur ve birçok problemi iyi gelir. Ancak aşırı şekilde tüketilir ise her bitkinin kendine ait bir yan etkisi mutlaka bulunur. Udi hindi bitkisinin fazla tüketimi sonucunda midede problemler oluşabilir. Bu nedenle de az ölçülerde tüketilmelidir.

 

( Toplam 114 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )