Genel olarak birçok kişi üzüm  yerken çekirdeklerini çıkarır. Fakat bu çok yanlış bir davranıştır. Çünkü üzüm çekirdeğinin sağlık açısından çok fazla yararları bulunur. Çekirdeksiz üzüm ile çekirdeği bulunan üzüm kıyaslandığında; çekirdekli olan üzümün diğer üzüme göre iki kat daha fayda sağlandığı ispatlanmıştır. Üzümün içerisinde bulunan çekirdek antioksidan kaynağıdır ve kansere karşı vücudu korur. İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Her zaman için aşırıya kaçmamak ve doğru kullanmak önemlidir

Üzüm Çekirdeği Nedir?

Üzüm çekirdeği; üzümün içerisinde bulunan ufak  ve sert yapıya sahip kısımlardır. Üzüm çekirdeğinde bol miktarda antioksidan bulunur. Aynı zamanda üzüm çekirdeğinin içerisinde aligomerik protoant osiyanidin yer alır ve bu da sağlığı çok faydalıdır. Faydalarını görebilmek için üzüm çekirdeği ile beraber tüketilmelidir.

Üzüm Çekirdeği Faydaları

Üzüm çekirdeği içerisinde sayısız vitamin içerir. Bu nedenle de sağlığı doğrudan etkiler ve birçok rahatsızlığa şifa olur. Yararlarını en kısa zaman içerisinde görebilmek için üzüm çekirdeğinin düzenli aralıklar ile vücuda alınması gerekir. İşte üzüm çekirdeği faydaları aşağıdaki gibidir

 • İçeriğinde bol oranda C vitamini barındırması sebebiyle; Düzenli kullanımda çökmüş olan bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve eski haline getirir.
 • Zengin bir antioksidan kaynağıdır ve bu sayede birçok kanser türüne karşı vücudu korur ve dinç tutar. Aynı zamanda kanser rahatsızlığını tedavi eder ve bu amaç ile tüketilebilir. Çünkü üzüm çekirdeği vücutta bulunan serbest radikalleri zamanla yok edici özelliğe sahiptir.
 • Damarlarda rahatsızlık mevcut ise bu rahatsızlıkları kısa zamanda tedavi eder. Özellikle damar sertliği problemi olan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Damar sağlığı üzüm çekirdeği ile korunabilir
 • Kalpte herhangi bir rahatsızlık oluşumunu önler ve kalp krizi riski üzüm çekirdeği sayesinde en aza indirilir.
 • İyi kolesterolün vücutta yüksek olması gerekir ve aynı şekilde kötü kolesterol de az olmalıdır. Üzüm çekirdeği iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü de azaltır.
 • Diyabet hastalığı olan kişiler tarafından tüketildiğinde diyabet rahatsızlığına iyi geldiği görülmüştür.
 • Kan damarlarının kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • Sürekli olarak yüksek tansiyonu bulunan kişiler tarafından tüketildiğinde tansiyon normal seviyeye ulaşır.
 • Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.
 • Göz sağlığını koruyarak gözde herhangi bir rahatsızlık oluşmasını engeller. Özellikle gözde bulunan saydam tabakayı koruyucu özelliği bulunmaktadır. İleride gözde görme problemi oluşma riskini düşürür. Katarakt hastalığına yakalanma oranını da engeller.
 • Lenf ve kan dolaşımının düzenli olmasına olanak sağlar.
 • Ciltte meydana gelen sorunları kısa süre içerisinde çözer ve cildin pürüzsüz bir şekilde görünmesine yardımcı olur.
 • Alerjik rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanıldığında alerji problemleri gözle görülür derecede azalır.
 • Deride meydana gelen hastalık bulunuyor ise üzüm çekirdeği sayesinde bu hastalıklar iyileşir.
 • Diş etlerinde meydana gelen şişkinlik ve kanama gibi sorunları çözer.
 • Varis ve basur rahatsızlığı toplardamarlarda meydana gelen problemlerden kaynaklanır. Üzüm çekirdeği ise bu sorunları kısa zamanda çözüme kavuşturur
 • Kanın temizlenmesini sağlar ve aynı zamanda kan depolarının hızlı bir şekilde dolmasına yardımcı olur.
 • Kabızlık şikayeti olan kişilerde bu probleme iyi gelir ve bağırsakların çalışmasını sağlar.
 • Romatizma rahatsızlığına iyi geldiği bilinir.

Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği; üzümün İçerisinde bulunduğu için faydalarını görebilmek adına düzenli bir şekilde üzüm yemek gerekir. Üzüm çekirdeğini yemekten hoşlanmayanlardansanız;  çekirdekleri ayırdıktan sonra robotta un haline getirip de kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Fakat aktarlarda üzüm çekirdeği tozu da bulunmaktadır. Eğer üzüm çekirdeği tozunu kullanmak istiyorsanız sütün, yoğurdun veya suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar ekleyip kullanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeğinin Besin Değeri

Üzüm çekirdeğinin içerisinde tahmin edilemeyecek kadar vitamin ve mineral yer alır.  Bu  nedenden dolayı da faydaları klinik olarak ispatlanmıştır ve inanılmaz faydalarının olduğu ortaya çıkmıştır. 100  gram üzümde bulunan besin değeri ise aşağıdaki gibidir.

Kalori 560 kcal

Lif 0,0 gram

Karbonhidrat 120,0 gram

Protein 0,3 gram

Demir 2,8 gram

Kalsiyum 1,2 mg

C vitamini 3,5 mg

A vitamini 0,0 ıu

Üzüm Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

Üzüm çekirdeği  ölçülü bir şekilde tüketilir ise kilo alımına sebep olmaz. Tam tersi az ölçülerde tüketildiğinde metabolizmanın çalışmasını sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur. Bunun için sadece üzüm çekirdeği tüketmek yeterli asla olmaz. Üzüm çekirdeği günde 1 defa tüketilir iken yanında diyet ve spor da eklenir ise zayıflamaya daha fazla yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Üzüm çekirdeği günde bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi uygundur. Bu miktar aşıldığı zaman yan etkileri olabilir. Bu sebepten dolayı kullanacak kişilerin bu miktara dikkat etmesi tavsiye edilir.

Üzüm Çekirdeği Kansızlığı Giderir mi?

Kansızlık birçok kişinin rahatsızlığıdır. Kansızlık sorunu olan kişilerin mutlaka bu hastalığı tedavi ettirmesi gerekir. Çünkü kan depoları alt seviyede olan kişiler birçok hastalığa yakalanabilirler. Üzüm çekirdeği; özellikle de siyah üzüm çekirdeği kansızlık sorunu kısa zaman içerisinde çözer. Düzenli aralıklar ile gün içerisinde tüketildiğinde kan depoları bir ay içerisinde dolar. Kansızlık sorunu çözmek için günde 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği vücuda alınmalıdır.

Üzüm Çekirdeği Damar Sertliğini Giderir mi?

Damarlarda meydana gelen sertliğe karşı üzüm çekirdeği tüketilmelidir. Çünkü üzüm çekirdeği damar hastalıklarına, özellikle de damar sertliğine karşı birebirdir.

Üzüm Çekirdeği Zararları

Üzüm çekirdeği tüketimi gerçekleştirilirken tamamen ezilmelidir. Çünkü direkt olarak yutulduğunda midede erimeyebilir ve bu da bazı problemleri ortaya çıkarır. Fazla tüketildiğinde bağırsakların çalışmasını sağlayacağı için ishale sebebiyet verebilir ve aynı zamanda midede problem oluşmasını sağlayabilir. Bu nedenle tüketime gerçekleştirirken belirli noktalara dikkat etmek sağlık açısından daha iyi olacaktır.

( Toplam 1.544 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )