Yeşil çay günümüzde ön plana çıkan ve bilimsel araştırmalar sonucunda sağlığa faydaları kanıtlanmış olan bir çay türüdür ve birçok kişi tarafından kullanılır. Özellikle sağlığına düşkün olan kişiler düzenli bir şekilde yeşil çay tüketimini gerçekleştirirler.  Yeşil çay’ın içerisinde sağlığa faydaları bulunan mikro bileşenler ve aynı zamanda antioksidan bulunur. Bu sebepten dolayı da gün içerisinde düzenli bir şekilde tüketilmesi insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkiler

 Yeşil  Çay Nedir?

Camellia sinensis yapraklarından yeşil çay üretimi gerçekleştirilir. Yeşil çay ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır ve Çin’de kullanımına başlanılmıştır. Daha sonra ise bütün ülkeler sağlığa olan faydaları sebebiyle yeşilçay kullanımla başlamıştır. Ülkemizde de yeşil çay tüketimi fazla oranlarda gerçekleştirilir.

 Yeşilçay Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yeşil çay birçok rahatsızlığa şifa olan, düzenli kullanım sonucunda rahatsızlıkları giderip sağlığa kavuşturan bir çaydır. Özellikle şeker hastalığına çok iyi gelir.  Kanser hastaları tarafından tüketimi gerçekleştirildiğinde kanser hücrelerini yavaş yavaş yok eder.  Kolesterol rahatsızlığına  çok iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda gribin kısa zaman içerisinde atlatılmasına yardımcı olur.

 Yeşilçayın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Bir çok ülkede sürekli tüketilen ve faydaları kanıtlanan yeşilçay’ın içerisinde; çinko, selenyum, krom, manganez, E vitamini, C vitamini, B3 vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini ve A vitamini bulunur.

Yeşilçayın Besin Değeri

Yeşil çay genel olarak diyet yapan kişiler tarafından tercih edilir. Çünkü kalorisi düşüktür.   Hem de metabolizmanın çalışmasını sağlayarak yağ yakımına sebebiyet verir. 100 gram yeşil çayda bulunan besin değeri ise aşağıdaki gibidir

Kalori: 0 kcal

Demir:0,0 mg

Kalsiyum: 8,0 mg

Potasyum: 17,0 mg

C vitamini: 0,0 mg

A vitamini: 0,0 mg

Kolesterol: 0,0 mg

Yağ: 0,0 mg

Protein: 0,1 gram

Lif: 0,0 gram

Karbonhidrat: 0,0 gram

 Yeşil Çayın Faydaları

Mucizevî etkiler yaratan lezzetli bir tada sahip olan yeşil çay; sağlık açısından birçok probleme iyi gelir ve çok faydalı olduğu bilinir. İşte yeşil çay’ın faydaları şunlardır

 • İçerisinde C vitamini barındırır ve bu sebepten dolayı da bağışıklık sistemi çökmüş olan kişilerin bağışıklık sistemini yüksek seviyeye çıkarır. Bu nedene bağlı olarak da hastalığa yakalanma oranları düşer ve vücut direnci artış gösterir.
 • Metabolizmanın hızlanması için yeşil çay çok etkilidir.
 • Kan dolaşımının hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın kanser hücrelerini yok ettiği ve kansere yakalanma oranını düşürdüğü ortaya çıkmıştır.
 • Yeşil çayın içeriğinde  hücre yenileyici birçok madde bulunur ve bu sebeple de erken yaşlanmaya engel olur.
 • Metabolizmayı çalıştırdığı için zayıflamak isteyen kişiler tarafından tüketimi yapıldığında; yağ yakımı başlar ve bu çayı tüketen kişi zayıflar.
 • Vücutta ödem ve şişlik bulunuyor ise yeşil çay ödem ve şişliği yok eder.
 • Yeşil çayın idrar söktürücü özelliği bulunur.
 • Sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Stres ve siniri az seviyeye indirerek kişinin sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olur.
 • Gribal  enfeksiyon ve soğuk algınlığının daha kısa zaman içerisinde geçmesini sağlar.
 • Solunum   yollarında oluşan hastalıklara çok iyi gelir ve kısa zamanda iyileşmesini sağlar.
 • Ağız  içerisinde bulunan yaralara birebirdir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayın işlenme oranı diğer siyah çay ile kıyaslandığı zaman daha azdır. Bu sebeple de lezzet olarak birbirinden çok farklı yapıya sahiptirler. Yeşil çayda tıpkı diğer bitki çayları gibi demlenmektedir.  Öncelikle 1 su bardağı su kaynatılmalı ve içerisine 1 tatlı kaşığı yeşil çay eklenmelidir. 5  dakika sonunda çay tüketilebilir.

 Yeşil Çay Tok Karına mı içilir?

Yeşil çay tüketimi isteğe bağlı olarak aç veya tok tüketilebilir. Fakat zayıflamak için tercih edilecek ise aç karına tüketiminin yapılması daha iyi olacaktır. Çünkü aç karına içildiğinde iştahta azalma meydana gelmesini sağlar. İştahı kapattığı için kişiler daha az yemek tüketirler ve kolay bir şekilde zayıflarlar.

 Yeşil Çay Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Yeşil çayın faydasını görebilmek için mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekir.  Gün  içerisinde 2 fincan kadar tüketilmesi gerekir. Fakat  bu zaman terimlerinin iyi ayarlanması gerekir. Bir fincan yeşil çay sabah saatlerinde vücuda alındığında ikinci fincan mutlaka  akşama yakın bir zaman diliminde vücuda alınmalıdır. Çünkü tüketimi kaçırıldığında sağlığa olumsuz etkilerini ortaya çıkarılabilir

 Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil sadece vücut sağlığına değil araştırmalar sonucunda cilt sağlığına da iyi geldiği söylenen bir çay türüdür. İşte yeşil çayın cilde faydaları siyah aşağıdaki gibidir

 

 • Cilt tonunun açılmasını sağlar.
 • Ciltte oluşan ve cildin çirkin görünmesine sebep olan sivilcelerin korunmasını sağlayarak o bölgelerin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
 • Yüzde bulunan siyah noktalara iyi gelir ve siyah noktaları temizler
 • Kırışıklar için çok  etkilidir.  Ciltte kırışıklık oluşmuş ise; kısa zaman içerisinde kırışıkların görüntüsü azalır ve düzenli kullanım sonucunda tamamen ortadan kalkar.
 • Cildin olduğundan daha parlak olmasını sağlar.
 • Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

 Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çayın kalorisi düşüktür ve aynı zamanda yağ yakımına sebebiyet verdiği için  düzenli bir şekilde kullanımı sonucunda zayıflamaya yardımcı olur. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Zayıflamak isteyen kişiler tarafından yemeklerden evvel günlük iki fincan olmak kaydı ile tüketilmelidir.

 Yeşil Çay Yağları Yakar mı?

Vücutta bulunan yağlar kilo problemini ortaya çıkarır ve bu yağ hücrelerinin parçalanması için mutlaka kan dolaşımının düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Yeşil çayın içerisinde norepinefrin  bulunmaktadır. Bu da vücutta bulunan yağların yakımını sağlayarak yağları parçalar. Bu sebeple gün içerisinde yeşilçay’ın düzenli aralıklar ile yemeklerden önce tüketilmesi gerekir

 Yeşil Çayın  Sakinleştirici  Etkisi Var mı?

Yeşil çayın içerisinde aminoasit ve aynı zamanda theanine  bulunur. Bu da stresin azalmasına ve kişinin sakinleşmesine yardımcı olur. Yani vücuda alınan yeşil çayın sakinleştirici bir etkisi mevcuttur ve depresyonu yok ederek vücuda rahatlama hissi verir.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çay siyah çaya göre daha etkilidir ve içeriği tamamen farklıdır. Bu sebepten dolayı günde en fazla 2 bardak kadar tüketilmelidir. Fazla  tüketim sonucunda zararları ortaya çıkar. Fazla tüketimi; başta dönme,  sinir, reflü, kulakta çınlama ve kusma gibi problemlere sebebiyet verebilir. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmamak için kullanım talimatına uyum sağlanması gerekmektedir.

( Toplam 52 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )