Zencefil baharat olarak kullanılan bir bitkidir ve sağlık açısından zencefilin faydaları çok olduğu için saymakla bitmez. Uzun senelerdir alternatif tıpta sürekli olarak kullanılır ve kolay bir şekilde aktarlardan temin edilebilir. Birçok rahatsızlığa şifa olur ve bunun için düzenli kullanım gerekir.

Bağırsaklarda ve midede bulunan gaz sorununu kısa zaman içerisinde giderir. Mide ve bağırsakları rahatlatır. Mide bulantısı ve ekşimesine çok iyi gelir. Bağırsaklarda bozukluk meydana gelmiş ise bu sorunu çözer. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunur. Kadın hastalıklarına çok iyi gelir ve aynı zamanda adet ağrılarının azalmasını sağlar.

Şiddetli olan öksürüğü keser. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve aynı zamanda iştah açıcı özelliği bulunur. Sindirim sisteminin hızlanmasına katkıda bulunur. Kaslarda ağrı mevcut ise kas ağrılarını kısa zaman içerisinde giderir. Solunum yollarının açılmasını sağlar. Bronşit grip ve soğuk algınlığına tedavi eder. Yararlarını görmek için yapılması gereken tek şey düzenli aralıkları ile tüketmek olacaktır ve ölçüsü hiçbir şekilde kaçırılmamalıdır.

Zencefil Nedir?

Zencefil bitkisi; zencefilgiller familyasına ait bir bitki türüdür. Kırmızı ve sarı renkli çiçekleri vardır. Yaprakları uzun ve incedir. Çok yıllık bir bitki türüdür ve ülkemizde çok sık tüketilir. Genel olarak toz şeklinde tercih edilir. Fakat taze zencefil de  kullanılmaktadır. Birçok ilacın içerisine eklendiği bilinmektedir.

Zencefil Neye İyi Gelir?

Zencefil muhteşem bir bitkidir ve birçok sorunu kısa zamanda çözerek şifa verir. Özellikle bağışıklık sisteminde düşükler meydana gelen ve çabuk hastalanan kişiler tarafından tercih edildiğinde kısa süre içerisinde iyileşme görülür. Gribal enfeksiyondan ve soğuk algınlığından korunmak için kış aylarında tercih edilir. Öksürüğün kısa zaman içerisinde kesilmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını en üst seviyeyi getirterek zayıflamaya yardımcı olur. Adet döneminde meydana gelen ağrıları keser. Bağırsaklarda bozukluk mevcut ise zencefil düzenli olarak kullanılır ise bağırsaklarda meydana gelen bozuklukları giderir. Mide sağlığını korur ve mide bulantısı şikâyetini geçirir. Bağırsaklarda ve midede bulunan gazı söktürücü özelliği mevcuttur .

  Isırgan otu nasıl kullanılır? Saç'a iyi gelir mi?

 Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları
Zencefilin Faydaları

Zencefilin sağlık açısından faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Teknolojinin gelişmediği eski zamanlarda zencefil ilaç olarak kullanılmaktaydı. İşte zencefilin faydaları şu şekildedir

 • Zencefil midede meydana gelen bulantıları ve krampları kısa süre içerisinde keser.
 • Grip ve soğuk algınlığını tedavi edici özelliği bulunur. Bunun için çayı yapılarak tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Yemek yedikten sonra vücutta bulunan şeker miktarı yükselişe geçer ve bu da sindirimi doğrudan etkiler.
 • Zencefil düzenli bir şekilde tüketildiğinde mideyi yatıştırarak sindirim sisteminin normal bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Bağırsaklarda ve midede meydana gelen gazın dışarıya çıkarılmasına yardımcı olur.
  gastrit ağrılarını azaltma özelliği bulunur
 • Solunum yolları rahatsızlıklarına çok iyi geldiği için astımı olan kişiler tarafından ilaç niyetine kullanılabilir.
 • Kalori yakımına sebebiyet verir ve bu sebeple de zayıflamaya yardımcı olur.
 • Kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolün seviyelerini korur. Bu sebeple de kalp sağlığını koruyarak kanda pıhtılaşma olma olasılığını düşürür.
 • Egzersizin sebep olduğu ağrı’ya ve aynı zamanda kaslarda meydana gelen ve ağrılara iyi gelir.
  Unutkanlık sorununu giderir ve hafızayı olduğundan daha güçlü yapar.
 • Beynin gelişmesine yardımcı olur.
 • Zencefilin içerisinde gingerol isimli bileşik bulunur ve bu da kansere karşı vücudu korur.
  Lavanta cilde nasıl kullanılır? Lavantanın faydaları nelerdir?

Zencefil En İyi Nasıl Tüketilir?

Zencefil hastalıklara şifa olan ve sağlığı en iyi şekilde koruyan bir baharat türüdür ve günümüzde yemeklerin içerisine eklenerek tüketilebilir. En bilindik özelliği ve  metabolizmayı çalıştırması ve yağ yakmasıdır.Yemeklerin içerisine eklenebilecek gibi çayı da yapılarak kullanılabilir. 

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır
Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Zencefil çayı şifa dağıtan ve birçok kişi tarafından beğenilerek tüketilen bir çay türüdür. Zencefil çayı hazırlamak için öncelikle cezvede bir bardak suyu kaynatmak gerekir. Kaynamış suyun altı kapatılır ve içerisine bir çay kaşığı kadar zencefil ilave edilir. Bu karışım 5 dakika boyunca demlenmeye bırakılır ve mutlaka kapağı kapalı olmalıdır. 5 dakikanın sonunda ise karışım süzülerek tüketilir. Lezzet katması için içerisine tarçın ve bal eklenir ise daha kolay bir şekilde içilebilir.

Zencefil  Çayı Günde Kaç Defa İçilir?

Zencefil çayı sabah ve akşam olmak üzere iki fincan kadar tüketilebilir. Fakat 2 fincandan daha fazla kullanılır ise sağlığı olumsuz bir şekilde etkileyeceği bilinmelidir. Hem aç hem de tok karnına tüketilmesi uygundur. Eğer kilo vermek için kullanılacak ise sabah aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir. Kahvaltıdan önce tüketilen zencefil çayı metabolizmayı çalıştırarak ve aynı zamanda yağ yakımına sebep olacaktır.

Zencefilin İçerisinde Bulunan Vitaminler 

Zencefil baharatının içerisinde lif, kalsiyum, magnezyum, demir, d vitamini, c vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini, A vitamini, protein, karbonhidrat, potasyum, sodyum bulunmaktadır. Çok fazla vitamin ve mineral barındırdığı için sağlığa inanılmaz fayda sağlar ve hastalıklara karşı savaş açar.

  Biberiyenin faydaları nelerdir? Biberiye hangi hastalıklara iyi gelir?

Zencefilin Besin Değeri 

Zencefil içerisinde barındırdığı maddeler sebebiyle besin değeri yüksektir.  Şifa dağıtan zencefilin besin değeri şu şekildedir

 • Kalori: 79 kılcal
 • Kolesterol: 0 mg
 • Toplam yağ: 0,8 gram
 • Doymuş yağ: 0,2 gram
 • Tekli doymamış yağ: 0,2 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 0,2 gram
 • Şeker: 1,7 gram
 • Diyet lifi: 2 gram
 • Karbonhidrat: 18 gram
 • Potasyum: 415 mg
 • Sodyum: 13 mg 
 • Kalsiyum: 16 mg
 • Magnezyum: 43 mg
 • B6 vitamini: 0,2 mg
 • Demir: 0,6 mg
 • C vitamini: 5 mg
Zencefilin Besin Değeri 
Zencefilin Besin Değeri

Zencefil Nerede Satılır?

Zencefil birçok yemeğe yakışır ve bu sebeple de kullanılır. Ülkemizde kolay bir şekilde bulunmaktadır. Taze zencefil genel olarak manavlarda ve pazarlarda bulunmaktadır. Kuru zencefil yani toz halinde olan zencefil ise aktarlarda ve büyük marketlerde basit bir şekilde bulunur.

Zencefilin Fiyatı

Zencefil hem kuru olarak hem de taze bir şekilde tüketilebilir ve yemeklerin içerisine eklenebilir. Aynı zamanda sos yapımında da tercih edilir. Fiyatları miktarına göre farklıdır. Ortalama birinci sınıf 250 gram toz zencefilin fiyatı 40-50 TL arasında değişiklik gösterir 

Zencefil Zararları

Yoğun bir aromaya sahip olan zencefilin aşırı bir şekilde tüketilir ise alerjik tepkimelere neden olabilir. Çok fazla vücuda alınan zencefil deri rahatsızlıklarına neden olur ve aynı zamanda mide problemlerine ortaya çıkarır. Safra üretiminde artış meydana gelmesini sağlar. Kan basıncında düşmeye sebep olur. Bu sebepten dolayı dikkatli bir şekilde tüketimi gerçekleştirilmelidir.

👉 Zencefil, Kilo Vermenize Yardımcı 13 Harika Bitki içinde yer alır. 

 

( Toplam 18 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )