Zeytin yaprağı sağlıklı yaşam için gerekli olan bitkilerden biri olarak bilinmektedir. Sağlıklı kalabilmek ve zeytin yaprağının faydalarından yararlanabilmek için kullanım şekline dikkat edilmeli ve düzenli ölçülü kullanımının yapılması gerekir. Zeytin yaprağının çayı yapılarak tüketilir. İçerisinde herhangi bir kimyasal bulunmadığı için doğal yollar ile birçok rahatsızlığa şifa olur.

Zeytin Yaprağı Nedir? 

Zeytin yaprağı;  zeytin ağacının yapraklarına verilen bir isimdir.  Bu bitkinin içerisinde bol miktarda antioksidan yer alır. Çayı yapılarak vücuda alınır. Kokusu keskindir ve bir o kadarda etkilidir.

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağı zeytin ağacından elde edilir ve zeytin yaprağı çok yıllık bir bitki olduğu için birçok kişi tarafından bilinir. Antibiyotik özelliğinin olduğu söylenir. İşte zeytin yaprağının faydaları şu şekildedir

 • Zeytin yaprağının içerisinde bulunan maddeler sebebi ile hücrelerin yenilenmesini sağlar. Hücreleri yenilediği için erkenden yaşlanmayı önler ve cildinde genç kalmasına yardımcı olur
 • Vücutta zaman zaman bakteri ve iltihap meydana gelebilir. Zeytin yaprağı vücutta bulunan iltihap ve bakterileri temizler. Çünkü en bilinen özelliği anti bakteriyel olmasıdır.
 • Vücutta mantar oluşmasını önler.
 • Kan şekeri yükselen kişiler tarafından tüketilir ise; kan şekerinin normal düzeye ulaşmasına yardımcı olur.
 • Birçok nedenden ötürü sindirim sistemin problemler oluşabilir. Bunlar kabızlık, ishal gibi durumlardır. Zeytin yaprağı sindirim sisteminde oluşan bütün rahatsızlıkları giderir ve sindirim sisteminin normal düzenini ulaşmasına yardımcı olur.
 • Hipertansiyon birçok rahatsızlığı doğurur. Hipertansiyonu olan kişiler tansiyonu düşürmek için uğraşmazlar ise kalp sağlığı ve damar sağlığını da doğrudan etkilenir. Zeytin yaprağı tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir ve tansiyonu kısa zamanda normal düzeye getirir.
 • Vücutta hem iyi kolesterol hem de kötü kolesterol bulunur. Kötü kolesterolün yüksek olması sağlığı kötü etkiler. Zeytin yaprağı kötü kolesterolü normal seviyeye getirerek İyi kolesterolün artmasını sağlar.
 • Vücutta halsizlik yorgunluk gibi şikâyetler oluşuyor ise zeytin yaprağı bu şikâyetleri ortadan kaldırarak vücuda enerji verir ve kişinin kendini her zaman dinç hissetmesini sağlar.
 • Stres  birçok rahatsızlığın sebebidir ve stresli anlarda bireylerin sakinleşmesi gerekir. Zeytin  yaprağı  stresi yok eder ve bireylerin vücuduna sakinleştirici etki sağlar.
 • Gün içerisinde düzenli bir şekilde zeytin yaprağı tüketimi gerçekleştirilir ise zayıflamak isteyen kişiler daha kısa zaman içerisinde zayıflaya bilirler.
 • Kansere yakalanmamak için düzenli bir şekilde antioksidan içeren besinler vücuda alınmalıdır. Zeytin yaprağının içerisinde antioksidan bulunur ve düzenli bir şekilde vücuda alınır ise kansere yakalanma ihtimali ve vücutta tümör meydana gelme ihtimali düşer.
 • Kaslarda  spazmı meydana gelmesine engel olur.
 • Bahar alerjisi veya herhangi bir besine karşı alerjisi olan kişiler tarafından aksatılmadan tüketimi gerçekleştirildiğinde alerji rahatsızlığı zamanla tedavi edilir.
 • Kronik yorgunluk bireylerin dinlense bile geçmeyeceği bir yorgunluktur. Kronik yorgunluğa sahip olan kişiler tarafından tüketimi gerçekleştirildiğinde bu sorun çözülür
 • Hem vücut hem de cilt olarak erken yaşlanmayı engelleyici özelliği bulunur.
 • Vücutta bulunan arterleri gevşetir ve bu sebebe bağlı olarak daha kan akışını normal seviyeye ulaşmasına yardımcı olur.
 • Yüksek ateş var ise  zeytin yaprağı kullanıldığında yüksek ateş normal seviyeye düşer.
 • Karaciğerlerde meydana gelen yağlanma sorunu var ise zeytin yaprağı tüketildiğinde yağlanma azalır ne zamanla tamamen kaybolur.
 • Vücutta bulunan bakteri mantar virüs ve enfeksiyonu yok edici özelliği vardır.
 • Parkinson hastalığına iyi geldiği ispatlanmıştır.
 • Şeker hastaları tarafından tüketilmesi uygundur ve düzenli aralıklar ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Zeytin Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Zeytin yaprağı taze ise; çorbaların içerisinde, yemeklerin içerisine veya salataların içerisine eklenerek tüketilebilir. Fakat kuru zeytin yaprağı ise o zaman çayı yapılarak kullanılmaktadır.

 • Zeytin yaprağı çayı için ilk olarak 1 su bardağı su kaynatılmalıdır
 • Su kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı kadar öğütülmüş zeytin yaprağı kaynayan suyun içerisine eklenmelidir.
 • 5 dakika bu karışımı bekletilmelidir
 • 5 dakikanın sonunda zeytin yaprağı çayı tüketilebilir.

 Zeytin Yaprağı  Çayı Günde Kaç Defa İçilmelidir?

Zeytin yaprağı çayının gün içerisinde tüketimi oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü miktar aşılır ise fayda sağlayacağı yere insan vücuduna zarar verebilir. Bu sebepten dolayı da zeytin yaprağı çayı her sabah hem de akşam iki defa içilmelidir.

 Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Zeytin yaprağı çayının  metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisi bulunur. Bu etkileri sayesinde kilo vermek isteyen kişiler zayıflayabilirler. Bunun için sabırlı olmak ve aksatmadan çayı tüketmek önemlidir. Her gün tüketilir ise 1 ayın sonunda en az 5 kilo verilecektir .

Zeytin Yaprağı Çayı Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Zeytin yaprağı çayı tüketilir iken bu çaydan tüketmek isteyen kişilerin emzirmemesi ve aynı zamanda hamile olmaması gerekir. Çünkü bu etkili bir bitki olduğu için; emziren ve hamile olan kişilere zarar verebilir. Kronik rahatsızlığı bulunan kişiler ise; doktora danışmadan çay tüketimini gerçekleştirmemelidir.

Zeytin Yaprağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Zeytin yaprağı birçok rahatsızlığı kısa zamanda ortadan kaldırır. Eski dönemlerden günümüze kadar alternatif tıp alanında her zaman ön planda olan bir bitki olmuştur. Bu bitki taze olarak kurutulup kullanılır. Kuru halde iken uzun süre muhafaza edilebilir. Zeytin yaprağı bitkisi ciltte meydana gelen hastalıklara, romatizmaya,  soğuk algınlığı, dizanteri, mantar, bronşit ve zatürree hastalıklarına çok iyi gelir.

 Zeytin Yaprağı Zararları

Zeytin yaprağı ve aynı zamanda zeytin yaprağı çayı aşırı tüketilmedikçe yan etki ve zararları olmayacaktır. Özellikle emziren anneler ve hamile anne adayları bu bitkiden uzak durmalıdır.  Zeytin yaprağı kasları gevşetir ve hamilelik döneminde kullanılır ise düşük yapma riskini artırır. Bu nedenle de Bu dönemlerde bu bitkiden uzak durulması gerekir.

Kaynaklar :

1- Olive Leaf

( Toplam 143 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )