Zeytin ağacında meydana gelen meyvelerden sıcak ve ya soğuk sıkım yöntemi ile zeytinyağı elde edilir. Genel olarak yemek yaparken, salata yaparken kullanılır. Aynı zamanda hem saçlarda meydana gelen problemleri hem de ciltte meydana gelen problemleri giderir.  Diğer yağlara göre rengi biraz daha koyudur ve yeşile dönüktür. Kendine has bir kokusu bulunur. Lezzetlidir ve kullanıldığı yemeklere lezzet katar. İçerisinde vitamin, mineral çok fazlaca bulunur.

Zeytinyağı  Neye İyi Gelir?

Her şey çare olduğu söylenen zeytinyağının faydaları çok fazladır. Tarihi çok eski zamanlara dayanmakta ve eski zamanlardan günümüze kadar birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kullanılan yağlar arasında sağlığa faydaları olan  bulunan ilk sırada yer alan bir yağ türüdür. Bunun için günlük olarak tüketilmesi gerekir. Özellikle sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklara şifa olur iyi gelir. Kansere yakalanma ihtimalini düşürerek vücudun sağlıklı olmasını sağlar

Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı ilk olarak metabolizmayı çalıştırır ve genel olarak metabolizması çalışmayan kişiler tarafından tercih edilir.  İçerisinde tekli doymamış yağa rastlanır. Bu sebeple de kolesterolü düşürerek zayıflamaya da yardımcı olur. Zeytinyağını tüketmek hemen fayda sağlamaz. Birçok rahatsızlığa iyi gelmesi için düzenli bir tüketim gerçekleştirilmelidir.

Zeytinyağının  Faydaları

 

Zeytinyağının Faydaları
Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı mucizevi bir yağ olarak bilinir.  Zeytin tanelerinden çıkan bir yağdır ve pek çok probleme iyi geldiği bilinir. İşte zeytinyağının faydaları aşağıdaki gibidir..

 • karaciğerlerin sağlıklı olması tüm vücut için çok önemlidir. Zeytinyağı; vücutta bulunan toksinleri vücuttan arındırır ve karaciğer sağlığını korur.
 • İçerisinde bol oranda antioksidan maddesi yer alır. Bunun için de sindirimi düzenlemeye sağlar. Kabızlık şikayetini kısa zamanda normale getirir.
 • Yağ genel olarak kilo alımına sebebiyet verir. Fakat zeytinyağı tam tersi metobolizmanın çalışmasını sağlayarak kilo verilmense sebep olur.
 • Kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle yaşlılar tarafından tüketildiğinde kemik erimesine geciktirir.
 • Bağırsakların harekete girmesini sağlar ve kabızlık şikâyetini yok eder
  Bağırsaklarda meydana gelen ve aynı zamanda midede meydana gelen gazı vücudun   dışına atar.
 • Cilt sağlığına çok iyi gelir ve bunun için cilde uygulanmalıdır. Ciltte meydana gelen kuruluğu giderir ve lekelerin kısa zaman içerisinde rengini açarak yok eder.
 • Cilt kanserine karşı koruyucu özelliği bulunur.
 • İçerisinde bol oranda E vitamini barındırdığı için zararlı olan güneş ışınlarına karşı cildi korur.
  Vücutta bulunan aknelerin tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Topuk çatlağına karşı kullanılabilir.
 • Saçlarda meydana gelen dökülmeyi durdurur ve aynı zamanda saç köklerini güçlendirir.
 • Kötü kolesterol yüksek olduğunda kalpte sorun meydana gelme ve aynı zamanda damarlarda tıkanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Zeytinyağı kötü kolesterolü normal seviyeye getirdiği için kalp ve damar sağlığını korur
 • İçerisinde antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bulunduğu için  enflamasyonu önleyici özelliği bulunur.
 • Kozmetik ürünlerin içerisinde bile zeytinyağına rastlanır. Çünkü zeytinyağı erken yaşlanmayı geciktirir.
 • Hücre duvarlarının kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • Safra kesesinde taş oluşmasını engeller.
 • Kansere yakalanma oranını düşürür.
 • Hipertansiyona çok etkilidir ve içerisinde nitrat ve nitrit bulunduğu için tansiyonu kısa zamanda normal düzeye getirir.
  Hünnap nedir? Hünnap faydaları nelerdir?
Zeytinyağının İçerisinde Bulunan Vitaminler
Zeytinyağının İçerisinde Bulunan Vitaminler

Zeytinyağının İçerisinde Bulunan Vitaminler

Zeytinyağının içerisinde; demir, kükürt, potasyum, fosfor, kalsiyum ve e vitamini bol oranlarda bulunmaktadır.

Zeytinyağının Besin değeri

Zeytinyağı diğer yağlara göre en doğal yağdır ve çok sağlıklıdır. 100 gram zeytinyağının besin değeri şu şekildedir.

 • Kalori: 884 kcal
 • Tekli doymamış yağ: 73 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 11 gram
 • Doymuş yağ: 14 gram
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • Potasyum :1 mg
 • Sodyum: 2 mg
 • Şeker: 0 gram
 • Diyet Lifi: 0 gram
 • Kalsiyum: 1 mg
 • Magnezyum: 0 mg
 • Demir : 06 mg

Zeytinyağının içerisinde vücuda yararları bulunan manganez, bakır, demir, magnezyum, kükürt, potasyum, fosfor, kalsiyum, K vitamini, D vitamini, A vitamini ve e vitamini yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Yararlarını en kısa zaman içerisinde görmek için yapılması gereken düzenli bir şekilde vücuda almak olacaktır.

Zeytinyağı Damarları Tıkar mı?

Zeytinyağının içerisinde çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar bulunur. Bu sebeple de damarları tıkamaz ve damar sağlığını koruyarak damarlarının yenilenmesini sağlar. Damarlarda tıkanıklık oluşumuna engel olur. Bu sebeple de zeytinyağı damar sağlığı için tüketilebilir .

Zeytinyağı Nasıl  Tüketilmeli?

Zeytinyağı Nasıl Tüketilmeli
Zeytinyağı Nasıl Tüketilmeli

Zeytinyağı sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar tüketilir ise sağlığı olumlu yönde etkiler ve birçok rahatsızlığın önüne geçer. Ancak direkt olarak tüketilmediği zamanlarda yemeklerin içerisine eklenerek vücuda alınabilir. Yemeklerin içerisine kullanılacağı zaman ise bir iki yemek kaşığı kadar beklenmesi tavsiye edilir.

  Karabaş otunun faydaları nelerdir? Çayı nasıl hazırlanır?

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı cilt için çok önemlidir cildi yumuşatıcı etkiye sahiptir. Kötü görüntüye neden olan sivilce için kullanılabilir ve sivilceler için en doğal çözümdür. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar. Ciltte bulunan makyajı temizlenmesine yardımcı olur. Gözaltında meydana gelen şişkinlikleri azaltır. Gözeneklerin açılmasını sağlar. Güneşin cilde verdiği zararları ortadan kaldırır. Lekelerin yok olmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı Ciltte Ne Kadar Bekletilmeli?

Cildinize zeytinyağı sürdüğünüzde 15-20 dakika kadar ciltte kalması yeterli olacaktır. Bu işlem haftada en fazla 2-3 defa cilde uygulanmalıdır. Düzenli bir şekilde pling yapamayanlar zeytinyağı kullanarak doğal peeling yapabilirler.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Doğal zeytinyağı kahvaltılar dan tutunda yemeklerin içerisine kadar eklenebilen bir besindir. Çünkü hem lezzetlidir hem de doğal olduğu için sağlığa inanılmaz faydalıdır. Sağlığa faydalarının yanı sıra sacada faydaları bulunur. Saçta meydana gelen kepek sorununu çözer. Saçlarda oluşan dökülmeleri durdurur ve saç köklerini kuvvetlendirir. Saç diplerinde oluşan yaraları hemen iyileştirerek o bölgeleri nemlendirir ve tekrardan yara çıkma olasılığını engeller. Saçların kırıklıklarını onarır. Sert  saça sahip olan kişiler tarafından haftada bir iki defa kullanıldığında saçların yumuşamasını sağlar. Saçlarda kabarmayı önler ve saçların olduğundan daha düz olmasına sebep olur.

  Isırgan otu nasıl kullanılır? Saç'a iyi gelir mi?

Zeytinyağı Kaşıntıya İyi Gelir mi?

 Kaşıntı ciltte meydana  gelen hastalıklar sonucunda ortaya çıkar. Zeytinyağlı ise ciltte kızarıklık, döküntü, kaşıntı gibi problemler meydana geldiğinde bu problemleri yok eder. Kaşıntı sorununu çözmek için pamuk yardımı ile günde bir iki defa kaşıntı olan bölgeye zeytinyağı sürülmesi yeterli olacaktır.

Zeytinyağının Zararları

Zeytinyağı normal olarak tüketildiğinde zararı olmaz ancak uzun süreli vücuda alınırsa ve olduğundan daha fazla miktarda tüketilen ise sindirim sisteminde problem oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle de tüketirken her zaman bilinçli davranılmalı ve ölçülü tüketilmelidir.

Bunları da merak ediyorsan bir göz at ☺ 👉 Zeytin Yaprağının Faydaları nedir ? Zeytin Yaprağı Zayıflatır mı ?

 

Kaynak : Wikipedia ( Zeytinyağı )

( Toplam 11 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )